Jak po maśle … jabłkowym z Bończy

Jak po maśle … jabłkowym z Bończy

Czerwiec to bardzo pracowity czas dla społeczników z Bończy. 1 czerwca panie ze Stowarzyszenia Made in Bończa wzięły udział w wojewódzkim etapie XIX edycji konkursu „Smaki Regionów – Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Konkurs organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

W tym roku konkurs zorganizowano w Górze Kalwarii. Nadrzędnym celem konkursu jest próba ocalenia przepisów tradycyjnych, związanych historycznie z regionem i miejscem pochodzenia. Idea konkursu zrodziła się z potrzeby promocji produktów lokalnych, które stanowią nasze kulinarne dziedzictwo. Konkurs od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród producentów regionalnych przysmaków, w tej edycji konkursu wzięło udział niemal 40 wystawców oraz 6 zespołów, które przygotowywały potrawy w części gastronomicznej.

Zespół z Bończy wystartował w konkursie już po raz trzeci, proponując produkt będący bezpośrednim nawiązaniem do sadowniczej historii regionu- MASEŁKO JABŁKOWE czyli długo odparowywany mus jabłkowy, sporządzony bez dodatku cukru, słodki jedynie naturalną słodyczą owoców. Proces długiego i powolnego gotowania sprawia, że jabłka uzyskują gęstą, aksamitną strukturę przypominającą miękkie masło. MASEŁKO JABŁKOWE zdobyło uznanie w oczach jurorów, którzy przyznali produktowi wyróżnienie. Biorąc pod uwagę liczbę startujących w konkursie wystawców, zdobyta nagroda cieszy podwójnie.

Stowarzyszenie Made in Bończa

Udostępnij:
← SpłyWarka odpłynie z "Grupą na Swoim" Nowa strona wareckiego ZUK-u →

Dodaj komentarz