Zastrzelili Kononowicza

Zastrzelili Kononowicza

4 czerwca, dokładnie w 150-rocznicę rozstrzelania dowódcy oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – pułkownika Władysława Kononowicza wraz z jego adiunktami odbyła się poświęcona temu wydarzeniu inscenizacja historyczna.

O godz. 20:30 żołnierze carscy wprowadzili do wareckiego ratusza schwytanych powstańców gdzie odbył się nad nimi sąd wojenny. Po krótkim wprowadzeniu historycznym przez narratora rosyjski sędzia odczytał zgromadzonym na rynku mieszkańcom wyrok – śmierć przez rozstrzelanie. Skazańcy w asyście wojskowej odprowadzeni zostali na wareckie błonia, gdzie przygotowane zostało miejsce egzekucji. W marszowym rytmie wybijanym przez werblistów za powstańcami podążała spora grupa uczestników inscenizacji. Zanim dowódca rosyjskiego oddziału wydał rozkaz „pal” z tłumu słychać było spontaniczne okrzyki potępiające oprawców. Obecni na uroczystości oddali hołd poległym powstańcom minutą ciszy a symboliczny wieniec na znajdującym się nieopodal „Kopcu Powstańców Styczniowych”  złożyli przybyli na uroczystość potomkowie płk. Kononowicza – Grażyna Kononowicz i Aleksander Szmitt.

Po inscenizacji uczestnicy zaproszeni zostali na teren strzelnicy miejskiej gdzie na dużym ekranie odbył się premierowy pokaz multimedialnej wersji komiksu „Nadzieja, męstwo i śmierć. Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”. Pomimo niesprzyjającej pogody znaczna część uczestników obejrzała pokaz i na koniec nagrodziła jego twórców gromkimi brawami.

Na szczęście deszcz nie padał zbyt długo i całość uroczystości mogła zakończyć się zaplanowanym ogniskiem i poczęstunkiem.

Zobacz galerię zdjęć TU!

Organizator uroczystości – Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” pragnie podziękować za pomoc: Klubowi Żołnierzy Rezerwy za udostępnienie miejsca i pomoc logistyczną, Nadleśnictwu Dobieszyn za przekazanie drewna, wareckim harcerzom (Szymon Bartczak, Marcin Kasprzak, Wojciech Niemirski, Aleksander Nowicki, Artur Podworski, Patryk Puzianowski, Adam Rudnicki, Piotr Żyła) za pomoc przy obstawieniu przemarszu i inscenizacji, Zakładowi Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Warce za pomoc logistyczną, werblistom z Orkiestry Moderato – Ryszardowi Kupidurze, Pawłowi Gębskiemu i Jakubowi Regulskiemu, osobom z asysty “Kopca Powstańców” – Sławomirowi Gablerowi i Janowi Marczakowi oraz osobom zaangażowanym w samą inscenizacji wymienionym poniżej.
Inscenizacja historyczna:

Obsada:

Płk Władysław Kononowicz – Janusz Kornatek

Feliks Łabędzki – Mateusz Gwardys

Edmund Sadowski – Przemysław Sułkowski

Dowódca rosyjskich żołnierzy – Tomasz Jastrzębski

Żołnierz carski – Adam Gajownik

Żołnierz carski – Grzegorz Podworski

Żołnierz carski – Wiesław Sobota

Żołnierz carski – Karol Bielecki

Narrator – Grzegorz Paczkowski

Oficer carski – Sędzia – Łukasz Rejer

Głos rosyjskiego oficera Witnera – Andrzej Zaręba

 

Scenariusz – Anna i Leszek Owczarczykowie

Muzyka – Kuba Szydło

Mieszkańcy Warki – mieszkańcy Warki

Udostępnij:
← Dzieci wyłowiły nagrody... Wygraj questowy gadżet →

Dodaj komentarz