Więcej

    Zastrzelili Kononowicza

    4 czerwca, dokładnie w 150-rocznicę rozstrzelania dowódcy oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – pułkownika Władysława Kononowicza wraz z jego adiunktami odbyła się poświęcona temu wydarzeniu inscenizacja historyczna.

    O godz. 20:30 żołnierze carscy wprowadzili do wareckiego ratusza schwytanych powstańców gdzie odbył się nad nimi sąd wojenny. Po krótkim wprowadzeniu historycznym przez narratora rosyjski sędzia odczytał zgromadzonym na rynku mieszkańcom wyrok – śmierć przez rozstrzelanie. Skazańcy w asyście wojskowej odprowadzeni zostali na wareckie błonia, gdzie przygotowane zostało miejsce egzekucji. W marszowym rytmie wybijanym przez werblistów za powstańcami podążała spora grupa uczestników inscenizacji. Zanim dowódca rosyjskiego oddziału wydał rozkaz „pal” z tłumu słychać było spontaniczne okrzyki potępiające oprawców. Obecni na uroczystości oddali hołd poległym powstańcom minutą ciszy a symboliczny wieniec na znajdującym się nieopodal „Kopcu Powstańców Styczniowych”  złożyli przybyli na uroczystość potomkowie płk. Kononowicza – Grażyna Kononowicz i Aleksander Szmitt.

    Po inscenizacji uczestnicy zaproszeni zostali na teren strzelnicy miejskiej gdzie na dużym ekranie odbył się premierowy pokaz multimedialnej wersji komiksu „Nadzieja, męstwo i śmierć. Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”. Pomimo niesprzyjającej pogody znaczna część uczestników obejrzała pokaz i na koniec nagrodziła jego twórców gromkimi brawami.

    Na szczęście deszcz nie padał zbyt długo i całość uroczystości mogła zakończyć się zaplanowanym ogniskiem i poczęstunkiem.

    Zobacz galerię zdjęć TU!

    Organizator uroczystości – Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” pragnie podziękować za pomoc: Klubowi Żołnierzy Rezerwy za udostępnienie miejsca i pomoc logistyczną, Nadleśnictwu Dobieszyn za przekazanie drewna, wareckim harcerzom (Szymon Bartczak, Marcin Kasprzak, Wojciech Niemirski, Aleksander Nowicki, Artur Podworski, Patryk Puzianowski, Adam Rudnicki, Piotr Żyła) za pomoc przy obstawieniu przemarszu i inscenizacji, Zakładowi Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Warce za pomoc logistyczną, werblistom z Orkiestry Moderato – Ryszardowi Kupidurze, Pawłowi Gębskiemu i Jakubowi Regulskiemu, osobom z asysty “Kopca Powstańców” – Sławomirowi Gablerowi i Janowi Marczakowi oraz osobom zaangażowanym w samą inscenizacji wymienionym poniżej.
    Inscenizacja historyczna:

    Obsada:

    Płk Władysław Kononowicz – Janusz Kornatek

    Feliks Łabędzki – Mateusz Gwardys

    Edmund Sadowski – Przemysław Sułkowski

    Dowódca rosyjskich żołnierzy – Tomasz Jastrzębski

    Żołnierz carski – Adam Gajownik

    Żołnierz carski – Grzegorz Podworski

    Żołnierz carski – Wiesław Sobota

    Żołnierz carski – Karol Bielecki

    Narrator – Grzegorz Paczkowski

    Oficer carski – Sędzia – Łukasz Rejer

    Głos rosyjskiego oficera Witnera – Andrzej Zaręba

     

    Scenariusz – Anna i Leszek Owczarczykowie

    Muzyka – Kuba Szydło

    Mieszkańcy Warki – mieszkańcy Warki

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE