3 Parafialny Konkurs Dożynkowy

3 Parafialny Konkurs Dożynkowy

15 sierpnia, w kościele parafialnym we Wrociszewie, odbył się 3. Parafialny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Organizatorem konkursu był proboszcz parafii  ks. Adam Ostrowski oraz Stowarzyszenie Made in Bończa.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane zwyczajowo Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najbardziej rolniczych świąt maryjnych. Z tej okazji składa się w kościołach symboliczne dary, jako podziękowanie za tegoroczne zbiory, z jednoczesną prośbą o pomyślność w kolejnym roku. Bogactwo roślin, zbóż, warzyw i owoców sprawia, że 15 sierpnia przynosimy do kościoła kolorowe, pachnące latem  bukiety, a feeria barw i zapachów wypełniają świątynię. Dla podkreślenia niezwykłego charakteru tego święta, oraz w trosce o zachowanie pięknej,  rolniczej tradycji i dla uświetnienia obchodów Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się we Wrociszewie parafialny konkurs wieńców dożynkowych. Konkurs, jak co roku, skierowany był do sołectw, grup mieszkańców, osób indywidualnych, Kół Gospodyń Wiejskich, słowem do wszystkich, którzy chcieli zaangażować się dla podtrzymania dożynkowej tradycji. W tym roku  o tytuł najpiękniejszego wieńca ubiegało się pięć prac. Wieńce zachwycały rozmiarami, misternymi detalami, doborem zbóż, ułożeniem kolorowych kwiatów i owoców. Przed jurorami stanęło niezwykle trudne zadanie. Jak spośród tylu zachwycających, wybrać ten najpiękniejszy? Niełatwa jest praca jurora.

Komisja konkursowa w składzie: ks. Adam Ostrowski – przewodniczący jury, Agnieszka Lisiewska – właścicielka kwiaciarni Rosarium, Arkadiusz Marszałek – radny Gminy Warka, Dariusz Napiórkowski – przewodniczący Rady Parafialnej zdecydowała, że pierwsza nagroda przypadnie drużynie z Opożdżewa, drugie miejsce sołectwu Bończa, trzecie klubowi seniora „Michałowskie Poziomki”. Czwarta nagroda powędrowała do sołectwa Grzegorzewice,  a piąta do Koła Gospodyń Wiejskich z Brankowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy okolicznościowe. Ksiądz proboszcz serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom konkursu, gratulując jednocześnie talentu, pomysłowości,  a przede wszystkim zaangażowania. Symbolem dożynek jest także chleb, który obrazuje dostatek i pomyślność. Zgodnie z wieloletnią tradycją parafii we Wrociszewie, gospodynie z Michałowa upiekły i przyniosły do kościoła chleb, który został pokrojony i rozdzielony pomiędzy zgromadzonych w kościele parafian

Stowarzyszenie Made in Bończa

Udostępnij:
← Chór Klubu Złotego Wieku zaśpiewał w Garbatce-Letnisko Było smacznie i tanecznie →

Dodaj komentarz