Takich Dożynek Powiatu Grójeckiego jeszcze nie było!

Takich Dożynek Powiatu Grójeckiego jeszcze nie było!

Za nami podniosłe wydarzenie jakim były Dożynki Powiatu Grójeckiego, które odbyły się 8 września w Lewiczynie.

Impreza rozpoczęła się już o godzinie 11.30 konkursami na najładniejsze stoisko, najlepszą potrawę regionalną, najładniejszy wieniec i kosz dożynkowy. W kolejnej części święta plonów uroczysty orszak dożynkowy, w którego skład wchodziło ponad 50 dostojnie prezentujących się pocztów sztandarowych rozpoczął mszę świętą, tradycyjnie już od wielu lat celebrowaną przez Jego Eminencje Kardynała Kazimierza Nycza. Po mszy odbył się obrzęd dożynkowy, przeprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Tegoroczni Starostowie Dożynkowi – młode małżeństwo sadowników – Państwo Agata i Mateusz Dąbrowscy z Gminy Belsk Duży, przekazali Staroście Powiatu Grójeckiego okazały bochen chleba dożynkowego, który jak nakazuje zwyczaj sam Starosta podzielił między współorganizatorów dożynek, czyli wójtów i burmistrzów z każdej z 10 gmin leżących na terenie powiatu grójeckiego. Wójtowie i Burmistrzowie rozdali chleb uczestnikom dożynek. W tym czasie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej śpiewał tradycyjne pieśni ludowe. Wśród obecnych na Dożynkach gości z terenu Gminy Warka byli m.in.: Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Członek Zarządu Powiatu Andrzej Zaręba, Radni Powiatu Grójeckiego – Jan Madej i Cezary Kołodziejski, Radny Rady Miejskiej w Warce Jacek Gawroński.

W dalszej części imprezy odbyło się wręczenie nagród w konkursach dożynkowych. Komisja konkursowa w składzie Janusz Karbowiak- Przewodniczący Rady Powiatu, Marzena Rosołowska i Andrzej Zaręba – Członkowie Zarządu Powiatu oraz Anna Matyjas – Sekretarz Powiatu mieli przed sobą nie lada wyzwanie – ocenienie 22 stoisk, 15 wieńców, 10 koszy i 24 potraw wymagało ogromnego skupienia, zaangażowania, skrupulatności a przede wszystkim cierpliwości. Przez prawie 2 godziny oglądali, próbowali, smakowali, i podjęli decyzję. Wśród nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele z Gminy Warka. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył wieniec przygotowany przez mieszkańców wsi Grzegorzewice. 3 miejsce w konkursie na najlepszą potrawę regionalną zdobył Zespół Szkół im. 1PLM „Warszawa” w Warce. W konkursie na najładniejsze stoisko również 3 miejsce zdobyło Powiatowe Koło Pszczelarzy tworzone w dużej części przez wareckich pszczelarzy.

Kolejnym jakże miłym akcentem był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jasieńcu. Uczniowie i Absolwenci PSP zachwycili swoim występem wszystkich gości i uczestników. Po części ludowo – artystycznej, przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Pierwszy wystąpił pochodzący z naszego powiatu Hubert Dzikołowski – znany wszystkim jako wschodząca gwiazda muzyki disco polo i dance – Dziku. Tegoroczne Dożynki Powiatu Grójeckiego zakończył koncert zespołu D-BOMB.

Dziękujemy wszystkim, za udział w grójeckim święcie plonów. Wszystkim wystawcom, których było ponad 30, za stworzenie wspaniałych stoisk, ugoszczenie specjałami zwiedzających i udział w konkursach. Wśród tych stoisk były również stoiska z Gminy Warka: Koła Gospodyń Wiejskich z Bończy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół im. 1PLM „Warszawa” z Warki.

Impreza mogła się odbyć dzięki współpracy wszystkich 10 gmin z terenu powiatu w tym również i Gminy Warka oraz sponsorów, którzy materialnie, bądź rzeczowo wsparli Dożynki (wśród nich z terenu Gminy Warka: Warwin S.A., Dwa Jabłka, Browar Rzemieślniczy BroWarka i Stowarzyszenie Made in Bończa)

Ponadto Dożynki Powiatu Grójeckiego 2019 były współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i odbyły się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Bardzo dziękujemy wszystkim Partnerom, za otwartość i chęć współpracy, cieszymy się, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na naszą prośbę o wsparcie i uczestnictwo w największym święcie rolników w powiecie grójeckim.

Starostwo Powiatowe w Grójcu

 

Udostępnij:
← Kolejne udane spotkanie integracyjne w Michalczewie Święto Jabłka w Warce! →

Dodaj komentarz