Staw w Przylocie i altana to miejsce dla mieszkańców

Staw w Przylocie i altana to miejsce dla mieszkańców

W tym roku mieszkańcy wsi Przylot zrealizowali swój pierwszy projekt w ramach Programu Grantowego „Działaj Lokalnie”. Dzięki pozyskanej dotacji, przy oczyszczonym i przygotowanym stawie powstała altana jako miejsce spotkań mieszkańców. Zanim jednak to się stało mieszkańcy wspólnie oczyścili brzegi z zarośli i krzaków. Na tak przygotowany teren wjechała koparka, staw został pogłębiony, oczyszczony z tataraków i trzcin oraz wyprofilowana została linia brzegowa. Następnie mieszkańcy posprzątali teren wokół stawu i ułożyli kostkę brukową. 7 września do wspólnej pracy stawiło się ponad 30 osób, od przedszkolaków po seniorów. Wtedy to została wybudowana altana, posadzone drzewa i krzewy, zamontowane ławki, lampy, wyrównany, wygrabiony teren i posiana trawa.

W niedzielę 22 września odbyło się uroczyste otwarcie altany wraz z piknikiem dla wszystkich mieszkańców wsi Przylot. Wśród przybyłych gości byli: Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Sobieraj, Społeczny Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. i jednocześnie Członek Zarządu Powiatu i dyrektor „Dworku na Długiej” Andrzej Zaręba oraz dziekan Dekanatu Wareckiego i jednocześnie proboszcz parafii Św. Trójcy w Konarach ksiądz Piotr Liber. Zanim zaproszeni goście przecięli uroczyście wstęgę Sołtys Przylotu Adam Nadolny podziękował wszystkim, którzy włączyli się do wspólnych działań, w tym szczególnie mieszkańcom wsi. Po symbolicznym otwarciu altany i jej poświęceniu uczestnicy uroczystości udali się przed posadzoną w ubiegłym roku Aleję Dębów oraz głaz ze specjalną tablicą pamiątkową z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tam Prezes Koła Terenowego PTTK w Przylocie Janusz Gwara przypomniał historię miejscowości a Burmistrz wspólnie z Sołtysem oficjalnie odsłonili tablicę, którą następnie poświęcił ksiądz dziekan. Do późnych godzin wieczornych wszyscy wspólnie biesiadowali przy stawie oraz nowej altanie i bawili się przy dźwiękach Kapeli Krzysztofa Staręgi. Dzieci mogły korzystać z bezpłatnego dmuchanego toru przeszkód oraz z atrakcji przygotowanych przez strażaków z OSP Konary.

Projekty przedstawione powyżej, w Woli Palczewskiej, Nowej Wsi i Przylocie zrealizowane zostały przez mieszkańców wsi ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2019” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przy wsparciu środków Gminy Warka, Starostwa Powiatowego w Grójcu oraz lokalnych Partnerów – Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Zakładu Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., DELTIMA i TRANS-MED Dariusz Witkowski.

Udostępnij:
← Mobilna pracownia trafi do CKZiU w Nowej Wsi Trwa realizacja kolejnych inwestycji w Gminie Warka →

Dodaj komentarz