Bicie Rekordu z WOŚP z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca

Bicie Rekordu z WOŚP z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca

W PSP we Wrociszewie uczymy dzieci i młodzież jak ratować, by każdy w razie utraty przytomności lub oddechu miał jak największe szanse na przeżycie – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, koledzy lub każdy przypadkowo napotkany człowiek. Im wcześniej pomoc zostanie udzielona zanim przyjedzie karetka pogotowia, tym większe szanse na przeżycie – dzięki różnorodnym ogólnopolskim kampaniom emitowanym w telewizji czy radiu wszyscy to wiemy. W związku z tym uczymy gdzie szukać pomocy, gdzie dzwonić, jaki jest schemat prawidłowego postępowania i ćwiczymy… ćwiczymy… ćwiczymy…, by w razie potrzeby zadziałała rutyna i nawyk, bez paniki i z rozmysłem.

Nauczycielki prowadzące szkolenia z pierwszej pomocy w szkole – Mariola Bienias oraz Ewa Petrykowska wraz z dyrektor Małgorzatą Gowin postanowiły zgłosić uczniów i nauczycieli naszej szkoły do akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Akcja ta polegała na biciu rekordu w jak największej ilości osób, które udzielają pierwszej pomocy w tym samym czasie. Postanowiliśmy poprzedzić podejście do rekordu szkoleniem praktycznym, na które zaprosiliśmy rodziców. „Mamo! Tato! Czy wiesz co robić, gdy stracę przytomność/oddech?” Z tym hasłem zwróciliśmy się do dorosłych zapraszając ich na szkolenie praktyczne. Nawet kilka przeszkolonych osób więcej to sukces – to dodatkowe ręce, które wiedzą co robić w razie wypadku.

16 października pogoda dopisała – piękne słońce i bezchmurne niebo skłoniły organizatorów do wyjścia poza mury szkoły i rozstawienia fantomów na boisku szkolnym. W tym miejscu dyrektor Małgorzata Gowin, organizatorzy, uczniowie, nauczyciele i rodzice pragną serdecznie podziękować PSP w Michałowie oraz PSP nr 1 w Warce za użyczenie dodatkowych fantomów, dzięki którym ta akcja mogła się bez problemu odbyć.

Dzieci od klasy 1 do 8 wielokrotnie zaskakiwały prowadzącą spotkanie Ewę Petrykowską swoją doskonałą pamięcią i wnioskami. Niektórzy bez przypominania wiadomości bez problemu wykonali serię 2 wdechów i 30 uciśnięć zanim szkolenie się rozpoczęło. Rodzice obecni na spotkaniu mieli od kogo się uczyć. Bezpieczeństwo, sprawdzenie przytomności/oddechu, gdzie dzwonić i jak zgłosić zdarzenie, pozycja boczna bezpieczna oraz resuscytacja krążeniowo -oddechowa – wszystko zostało omówione i przećwiczone.

Nadeszła godzina 12:00. Każdy zdeterminowany by działać i pomagać. Wyobraź sobie, że ktoś Ci bliski stracił przytomność, nie oddycha, zadzwoniłeś/łaś po karetkę i teraz od ciebie zależy wszystko. Nikt nie narzekał, nie marudził, że ciężko, że długo, że nudno, nikt nie patrzył na zegarek, nie pytał kiedy będzie karetka. Nauczyciele z podziwem obserwowali ciężką pracę uczniów i chwalili ich postawę. Godzina 12.30 – sygnał nadjeżdżającej karetki pogotowia oznajmił, że pomoc nadeszła. Gromkie brawa dla wszystkich, każdy pękał z dumy – nauczyciele, uczniowie i rodzice. Oby jak najwięcej osób wykazywało taką postawę. Akcję możemy uznać za ogromny sukces.

PSP we Wrociszewie

Udostępnij:
← 6 Grand Prix "Bieg Morsa" za nami... Nie tylko termomodernizacja w CeSiR →

Dodaj komentarz