Michałów w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”

Michałów w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”

25 października Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie włączyła się w akcję „Szkoła Pamięta” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ma ona na celu docenienie ludzi, którzy zapisali się w naszej ogólnopolskiej oraz lokalnej historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Akcja „Szkoła Pamięta” uwrażliwienia młodych ludzi  na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu oraz lokalnej społeczności.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klas młodszych ze swoimi opiekunami udali się na oddalony o 4 km od szkoły cmentarz we Wrociszewie. Posprzątali groby ludzi zasłużonych dla naszego regionu oraz złożyli na nich kwiaty i zapalili znicze. Natomiast uczniowie klas starszych uczestniczyli w szkole w spotkaniu z panią Grażyną Wachnik, emerytowanym nauczycielem historii naszej szkoły, z osobą, która kultywuje przeszłość i tradycje swojego regionu. Zamieszcza ona również na ten temat artykuły w prasie regionalnej oraz w mediach społecznościowych. Pani Grażyna Wachnik nieustannie poszukuje informacji na temat zapomnianych miejsc w naszym regionie, stara się zainteresować nimi oraz włączyć do tej akcji dzieci oraz dorosłych. Miły gość michałowskiej podstawówki często wspomina także swoje dzieciństwo oraz młodość. Dzieli się również swoją wiedzą oraz przemyśleniami z uczniami. Pani Grażyna Wachnik chętnie spotyka się z młodzieżą i opowiada o bohaterach narodowych oraz postaciach, związanych z naszą okolicą.

Myślą przewodnią spotkania w ramach akcji „Szkoła pamięta” w PSP Michałów było słowo „pamięć”. Pani Wachnik opowiedziała również zgromadzonej młodzieży o swojej miłości do historii oraz pasji rozwiązywania zagadek historycznych. Jedna z nich dotyczyła niezwykłego, nadpilickiego wzniesienia Grabek. Prawdopodobnie w tym miejscu, w pobliżu nieistniejącego już starego kościółka rozegrała się podczas Powstania Styczniowego krwawa bitwa. Niestety zakończyła się klęską. Podobno wszyscy powstańcy – bohaterscy obrońcy biejkowskiego wzgórza polegli. W wielkiej tajemnicy pochowano ich w pobliżu miejsca, w który zginęli. Pani Grażyna opowiedziała uczniom również o tym, jak kilka dni temu po wielu latach wybrała się na wzgórze Grobek. Była oczarowana urodą tego miejsca: pięknymi, dużymi drzewami oraz stromym trudno dostępnym, przepięknym zboczem. Była zaskoczona, kiedy w jego pobliżu zauważyła okopy, które ciągnęły się przez całą szerokość Grobka. Prawdopodobnie w tym miejscu bronili się i umierali powstańcy 1863 r. Uczniowie wsłuchani w opowieści Pani Grażyny obiecali, że porozmawiają na temat biejkowskiego wzgórza ze swoimi dziadkami oraz sąsiadami. Obietnice uczniów o chęci przywrócenia pamięci temu niezwykłemu miejscu bardzo wzruszyły gościa. Pani Grażyna Wachnik zapewniła, że w niedalekiej przyszłości chętnie znowu odwiedzi mury szkoły, aby przybliżać kolejnym pokoleniom często zapomnianą historię najbliższej okolicy, a także kultywować pamięć o zasłużonych, a niejednokrotnie niedocenionych bohaterach.

PSP Michałów

Udostępnij:
← Bardzo udana 8 Kwesta! Ratujemy wareckie zabytki! Otrzęsiny w CKZiU w Nowej Wsi →

Dodaj komentarz