Debata społeczna o bezpieczeństwie

Debata społeczna o bezpieczeństwie

22 października Komenda Powiatowa Policji w Grójcu zorganizowała w wareckim Centrum Sportu i Rekreacji Debatę Społeczną dotyczącą bezpieczeństwa. Seniorzy wraz z młodzieżą wareckiego Liceum Ogólnokształcącego i Piotra Wysockiego zapoznali się z problematyką bieżących zagrożeń.

W spotkaniu z mieszkańcami Warki uczestniczyli: Wiceburmistrz Warki – Teresa Knyzio, Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski wraz z zastępcą asp. sztab. Januszem Bogdańskim, dzielnicowymi – mł. asp. Anetą Ścisłowską, mł. asp. Arturem Opszalskim i st. asp. Andrzejem Dudą, a także policjanci z grójeckiej komendy.

Komendant wareckiego Komisariatu, w któtkiej prezentacji, omówił kwestie bezpieczeństwa na terenie gminy Warka. Przedstawił działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwiającej przekazywanie ważnych informacji za jej pośrednictwem. Jednym z elementów spotkania było też zapoznanie z programem „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacją „Moja Komenda”.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, podinsp. Radosław Kaczmarek, omówił zagadnienia związane ze zdarzeniami w ruchu drogowym, w odniesieniu do miasta i gminy Warka oraz problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierowaną zarówno dla młodych, jaki i starszych słuchaczy. Wielokrotnie przypominał o noszeniu odblasków oraz podkreślał jak ważne jest prawidłowe oświetlenie pojazdów w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność utrudniona jest nawet w ciągu dnia. „Kierowca w nocy widzi rowerzystę czy pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości ok. 30-40 metrów. To często zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować. Gdy pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, może być zauważony przez kierującego już z odległości 150 metrów”.

Kolejne prelegentki – Edyta Kępka i Liliana Szeliga z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu, przedstawiły jak należy współpracować z ZUS-em, jak załatwić sprawy formalne w urzędzie oraz w jaki sposób przez internet. Nie zabrakło informacji dotyczących korzystania z przysługujących świadczeń.

Natomiast mł. bryg. Paulina Nadolska z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu, mówiła o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń grzewczych. Poruszyła temat tzw. „cichego zabójcy” czyli czadu, który każdego roku zbiera tragiczne żniwo w powiecie grójeckim. Zaprezentowała urządzenia i pokazała w jaki sposób z nich korzystać, aby nie narazić się na zatrucie tlenkiem węgla.

W czasie dyskusji mieszkańcy zgłaszali miejsca zagrożone, szczególnie w ruchu drogowym. Obecni na spotkaniu wskazali także miejsca, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu, zaśmiecania, a także miejsca, w których nagminnie przesiadują ludzie w stanie skrajnego upojenia alkoholowego oraz bezdomni.

W Debacie wzięło udział ponad 300 osób, wśród zgromadzonych byli seniorzy z miasta i gminy Warka z: Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Złotego Wieku, Wareckiego Klubu Seniora „Radość z życia”, Klubu Seniora „Starówka” ze Starej Warki , Klubu Seniora „Złota Reneta” z Ostrołęki, Klubu Seniora „Czerwone Jabłuszko” z Nowej Wsi.

CeSiR Warka

Udostępnij:
← Jarmark Szlaku Jabłkowego na Zimowej Odmianie! UKS OLIMPIC Warka zwycięża w punktacji generalnej →

Dodaj komentarz