Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

W okresie od 31 października do 3 listopada 2019 roku podczas tegorocznej akcji „Znicz” oraz w okresie od 9 do 11 listopada 2019r w czasie „Długiego listopadowego weekendu” o bezpieczeństwo na wareckich drogach oraz w okolicach cmentarzy dbała większa ilość funkcjonariuszy. Podczas tych akcji na terenie miasta i gminy Warka łącznie doszło do 11 kolizji i 1 wypadku drogowego. Policjanci zatrzymali 4 nieodpowiedzialnych kierowców, którzy kierowali pojazdami pod wpływem alkoholu.

W dniu 8 listopada 2019r., w Warce skradziono rower. Właściciel pozostawił jednoślad pod jednym ze sklepów, a kiedy wrócił, pojazdu już nie było. Właściciel wycenił swoją stratę na 3000 zł. Podczas patrolowania gminy Warka w miejscowości Grażyna, funkcjonariusze zauważyli podejrzewanego o kradzież mężczyznę. Okazał się nim 30-letni mieszkaniec gminy Góra Kalwaria. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut kradzieży, do których się przy-znał. Grozi mu teraz kara pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. O losie mężczyzny zadecyduje sąd.

Jednym z najważniejszych zadań policjantów jest ustalanie osób trudniących handlem narkotykami. 15 listopada 2019 r. praca policjantów z Komisariatu Policji w Warce doprowadziła do ustaleń, z których wynikało, że w jednym z mieszkań na terenie Warki znajduje się mężczyzna, który ma związek z tego typu przestępczością. Funkcjonariusze natychmiast pojechali sprawdzić uzyskaną informację. Kryminalni podczas przeszukania mieszkania 28 – letniego mieszkańca Warki zabezpieczyli ponad 30 gram amfetaminy i ponad 20 gram marihuany. Policjanci ujawnili także wagi elektroniczne, młynki do rozdrabniania suszu, torebki foliowe do porcjowania. Mężczyzna trafili do policyjnego aresztu. Prokurator przesłuchał zatrzymanego przez funkcjonariuszy mężczyznę i przedstawił mu zarzuty dotyczące posiadania znacznej ilości narkotyków oraz posiadania przyrządów do ich przerobu. Sąd Rejonowy w Grójcu wobec mężczyzny zastosował środek karny w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.

Apeluję, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Analizując przyczyny kolizji i wypadków drogowych jakie zaistniały w ostatnim okresie na terenie gminy Warka mogę stwierdzić, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu są głównymi przyczynami wypadków. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcam do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie. Dodatkowym utrudnieniem jesienią jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Pamiętajmy, że wpływ na realne bezpieczeństwo ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze rozpowszechniona wśród społeczeństwa świadomość o istniejących zagrożeniach i sposobach zapobiegania.

Mimo naszych apeli i prowadzonych akcji profilaktycznych oszuści w całej Polsce w dalszym ciągu działają m.in. metodą „na wnuczka”, „na policjanta” i wyłudzają pieniądze od bezbronnych starszych osób. Dlatego też, dzielnicowi wareckiego komisariatu gotowi są wspomóc seniorów i przeprowadzić działania prewencyjne dotyczące ochrony ludzi starszych przed takimi przestępstwami. W związku z powyższym przypominam telefony służbowe do dzielnicowych pełniących służbę w gm. Warka: mł. asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, st. asp. Andrzej Duda tel. 519 035 320, mł. asp. Artur Opszalski tel. 519 035 323, którzy zawsze gotowi są do zorganizowania spotkania w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” pod nazwą „Bezpieczny Senior 2019”.

Zachęcam również mieszkańców naszej gminy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednak przypominam, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Niech rozbłyśnie gwiazda na wareckim Rynku! Pieczone jabłka na Zimowej Odmianie Warckiego Rynku →

Dodaj komentarz