Akcje charytatywne w „Jedynce”

Akcje charytatywne w „Jedynce”

W dzisiejszym świecie nie wszyscy mają równe szanse. Niektórzy rodzą się chorzy, innym choroba się przytrafiła lub jakaś trudna sytuacja, w której się znaleźli. Wokół nas jest więc wiele osób, które potrzebują wsparcia. A zatem czy warto pomagać innym?

Na to pytanie odpowiedziała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce, która dzięki wielu akcjom charytatywnym odkryła radość dzielenia się z innymi nie tylko rzeczami materialnymi, lecz także swoim sercem. Każdy gest, nawet najdrobniejszy i bezinteresowna pomoc innym nadaje życiu głębszy sens. Takie idee przyświecają nauczycielom, którzy kształtują u uczniów wrażliwość i otwarcie się na druga osobę, dzielenie się swoją radością oraz ofiarowanie dobra.

W związku z tym podjęto szereg działań, wśród których na szczególną uwagę zasługuje akcja organizowana w ramach Fundacji „Nasze dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Objęto nią 4-letnią Maję Gozdek, u której zdiagnozowano  neuroblastomię IV stopnia z przerzutami do szpiku i kości. Koszty leczenia są bardzo wysokie, dziewczynkę czeka chemioterapia, radioterapia, co przekracza możliwości finansowe jej rodziny.

Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami bardzo aktywnie zbierali plastikowe nakrętki dla Mai, które wypełniły kilkadziesiąt plastikowych worków. Tej akcji przyświecało hasło „Nawet skromna pomoc jest zawsze lepsza od wielkiego współczucia”.

Innym działaniem była akcja „Paczka na Kresy” organizowana przez Fundację „Kresy w potrzebie -Polacy Polakom”, której Patronatem było Kuratorium Oświaty w Warszawie. Z wielkim zaangażowaniem zorganizowano zbiórkę darów, wśród  których były produkty spożywcze, środki czystości, medykamenty, środki opatrunkowe a także kartki świąteczne z życzeniami i kalendarze na Nowy 2020 rok o tematyce związanej z Polską. Ta wspólna akcja nauczycieli i uczniów to wyraz zjednoczenia i otwierania serc na innych, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Kolejnym przedsięwzięciem był tzw. „Dzień Pluszowego Misia”, gdzie zorganizowano zbiórkę maskotek i pluszaków dla chorych dzieci przebywających na Oddziale Pediatrycznym Mazowieckiego Szpitala w Radomiu. Dość duża ilość nowych, nieużywanych maskotek trafiła do chorych dzieci, dzięki którym łatwiej będzie im przetrwać te trudne chwile w szpitalnej rzeczywistości, kiedy często towarzyszy im ból, lęk a niekiedy samotność.

Uczniom naszej szkoły nie jest także obojętny los zwierząt przebywających w schronisku. Przez kilka tygodni przynosili do szkoły karmę, która została przekazana do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Radomiu. Udało się zebrać ponad 103 kg niezbędnych dla zwierząt produktów, które pozwolą przetrwać zwierzętom trudny, zimowy czas.

Od kilku lat tradycją jest angażowanie się, zwłaszcza nauczycieli w pomoc w ramach tzw. „Szlachetnej Paczki”, dzięki której pomagamy wybranej rodzinie, znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej.

Wyżej wspomniane akcje charytatywne prowadzone przez Wolontariat i Samorząd oraz całą społeczność przez cały czas mają na uwadze dobro innych, sprawiają, że możemy poczuć się bardziej wartościowi, odkryć i poznać siebie. Nigdy nie wiadomo , jak potoczy się nasze życie.

To, co wysyłamy w świat, wróci do nas prędzej, czy później, zarówno dobro jak i zło.

SP nr 1 w Warce

Udostępnij:
← „Mikołajkowy” musical w „Bajkowym Statku” Święta ciułaczy „lajków” czyli Jasełka w Konarach →

Dodaj komentarz