Cicha noc, święta noc…we Wrociszewie

Cicha noc, święta noc…we Wrociszewie

Pod takim tytułem społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie miała okazję obejrzenia Jasełek, czyli ludowych widowisk o Bożym Narodzeniu wzorowanych na średniowiecznym misterium franciszkańskim. Nazwa Jasełka pochodzi od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Zwyczaj inscenizacji jasełkowych przybył do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV w i stał się zbieżny z kolędowaniem.

20 grudnia 2019r. o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie oddziałów przedszkolnych,  klas I-VIII wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły oraz rodzicami.

Zgromadzoną widownię powitała pani dyrektor, Małgorzata Gowin, przedstawiła małych aktorów, uczniów klasy II i zaprosiła na świąteczne widowisko. Na scenie przeplatały się znane postaci: Maryja z Józefem, trzej królowie, pastuszkowie, aniołowie i społeczność Betlejem. Klimatu dodawała piękna, nastrojowa dekoracja, nawiązująca do pogody grudniowej i treści jasełek. Znane wszystkim sceny jasełek- poszukiwanie miejsca w gospodzie, narodzenie Jezusa Chrystusa w stajence, odwiedziny aniołów, pasterzy, a wreszcie króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przybyłych ze wschodu, przeplatane były pięknymi kolędami zakorzenionymi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Na zakończenie inscenizacji uczniowie klasy II wraz ze swoimi mamami odśpiewali piękną pastorałkę „Od serca, do ucha”.

Widownia miała jeszcze okazję posłuchać wystąpień młodszego oddziału przedszkolnego w instrumentalnej wersji „Do stajenki” i starszego oddziału przedszkolnego z indywidualnymi i chóralnymi prezentacjami obu grup. Po raz pierwszy na tej scenie wystąpił uczeń, który zagrał na trąbce „Cichą noc”.

Na koniec mamy uczniów klasy II zaintonowały „Przybieżeli do Betlejem” i zaprosiły całą społeczność do wspólnego śpiewu. Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia spokojnych oraz zdrowych świąt Bożeno Narodzenia i zgodnie z tradycją rozpoczęła wspólne łamanie się opłatkiem.

Mariola Bienias

Udostępnij:
← Wzruszające Jasełka w wareckiej „Jedynce” Pomoc prawna i obywatelska w Warce →

Dodaj komentarz