Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Policjanci z Warki ostrzegają przed oszustami działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy bądź za weteranów wojennych czy lekarzy będących na misjach. Mieszkanka Warki w ten sposób straciła kilkanaście tysięcy złotych. Sprawcy wymyślają nowe metody, chcąc uwiarygodnić swoją historię i wyłudzić pieniądze. W ostatnim czasie do Komisariatu Policji w Warce zgłosiła się mieszkanka Warki, która padła ofiarą oszustwa internetowego. Kobieta poznała przez internet mężczyznę, który podawał się za „amerykańskiego żołnierza” na misji w Iraku. Przez niecały miesiąc pisali ze sobą – „amerykański żołnierz” pisał po polsku, przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o swojej rodzinie, o przyszłości o tym, że chce przeprowadzić się wkrótce do Polski. Interesował się też życiem osobistym kobiety. Mężczyzna wzbudził zaufanie seniorki. Po pewnym czasie „żołnierz” poinformował ją, że może przyjechać do niej w odwiedziny, ale jego pieniądze są w depozycie i nie ma dostępu do konta. Prosił kobietę o przelew 4 tys. dolarów, oczywiście deklarując przy tym zwrot wszelkich kosztów jakie seniorka miała ponieść. Po przesłaniu pieniędzy kobieta dowiedziała się o kolejnych kosztach które musi ponieść aby „amerykański żołnierz” mógł do niej przyjechać w odwiedziny. Po tym seniorka zorientowała się, że mogła został oszukana i zgłosiła się do nas. Informuję, że ustalenia w tego typu sprawach są bardzo trudne i wymagają współpracy z zagranicznymi serwisami internetowymi. Ponadto przestępcy do przelewu wskazują firmy i banki zagraniczne, od których nie ma szans na odzyskanie wyłudzonych pieniędzy. Polecam dmuchać na zimne i mieć na uwadze, że po drugiej stronie łącza internetowego może siedzieć oszust, który ze względu na wirtualny kontakt i anonimowość najczęściej pozostaje bezkarny. Niestety koszt tego typu znajomości należy do jak najbardziej realnych, a cena emocjonalna, którą możemy ponieść, może być nawet znacznie bardziej dotkliwa i bolesna niż strata finansowa. Próby wyłudzeń w sieci są coraz powszechniejsze. Czasem wystarczy po prostu zachować trzeźwość umysłu, by nie paść ofiarą wyrafinowanych naciągaczy.

6 lutego 2020r., policjanci z Warki zatrzymali 34-letniego mężczyznę, którego podejrzewali o związek z przestępczością narkotykową. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna może posiadać znaczną ilość środków odurzających i uprawiać marihuanę. W trakcie przeszukania posesji znajdującej się pod Warką, policjanci ujawnili plantacje krzewów konopi indyjskich oraz ujawnili ponad pół kilograma suszu roślinnego. Łącznie zabezpieczono 124 krzewy konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu. Zatrzymany 34-letni mieszkaniec gminy Warka usłyszał 3 zarzuty, posiadania znacznej ilości narkotyków, uprawy marihuany oraz posiadania urządzeń do nielegalnej uprawy. W piątek sąd przychylił się do wniosku prokuratury oraz policji i zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

W Warce zaistniało mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. W 2019 roku, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedzającego roku, odnotowano spadek przestępczości, w tym przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych, przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności. To wszystko jest wynikiem codziennej, ciężkiej pracy funkcjonariuszy i pracowników Komisariatu Policji w Warce. Dokonując oceny stanu przestępczości za 2019 r., po raz kolejny na terenie Warki zauważalne jest ograniczenie przestępczości, co ma bezpośredni wpływ na wskaźnik poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz obrazuje skalę skuteczności Policji. Widać wiele pozytywnych trendów. Jest to jednak nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim przyczynek do dalszej wytężonej pracy.

Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw jakie opisałem w kronice, ale również w trakcie spotkań rodzinnych ostrzegajmy naszych najbliższych, szczególnie seniorów przed przestępcami. Wciąż odnotowujemy przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, podając się za członków rodziny, pracowników różnych instytucji dokonują kradzieży często oszczędności całego życia. Oszuści posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. W celu wywarcia większego wrażenia i zdobycia zaufania oszuści coraz częściej podszywają się nie tylko za członka rodziny, ale również za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na wykupienie z problemów członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. W ten sposób wyłudzają od pokrzywdzonych często oszczędności całego życia. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Nie reagujmy pochopnie na hasło, że syn czy wnuczek potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy, że sami możemy zweryfikować dzwoniącego, dlatego nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności. Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Żadna służba zajmująca się ściganiem oszustów nie działa w taki sposób, że żąda od seniora przekazywania jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli ktokolwiek prosi, abyśmy przekazali pieniądze obcej osobie, to na pewno jest to próba oszustwa.                

Chciałbym poinformować, że z dniem 1 lutego 2020 roku dzielnicowy rejonu miasta i gminy Warka st. asp. Andrzej Duda został przeniesiony do dalszego pełnienia służby jako dyżurny Zespołu Dyżurnych Komisariatu Policji w Warce, natomiast jego obowiązki zostały powierzone sierż szt. Sławomirowi Czępińskiemu.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Komunikat Urzędu Miasta w Warce związany z Koronawirusem Recytatorzy powiedzieli "ostatnie słowo" →

Dodaj komentarz