Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

W dniu 21 lutego 2020 r. w Warce na bocznicy kolejowej w okolicach „Browaru” kierownik pociągu kolei mazowieckich zauważył, że ktoś maluje pociąg. Kiedy zareagował osoby te zaczęły uciekać. Wezwani na miejsce funkcjonariusze Komisariatu Policji w Warce od razu zatrzymali cztery młode osoby, kobietę w wieku 19 lat i trzech 23-latków.  Za namalowanie na pociągu graffiti zatrzymanym mieszkańcom Piaseczna grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawiązka w wysokości do 1500 złotych. Straty, jakie poniosła kolej zostały wycenione na 1,6 tys. złotych.

W dniu 27 lutego 2020r., Komisariat Policji w Warce został powiadomiony przez kierownika sklepu Rossmann, że w dniu 25 lutego z drogerii nieznani sprawcy skradli artykuły o łącznej wartości 2100 złotych. Monitoring sklepowy zarejestrował dwie osoby kradnące drogie  perfumy. W dniu 29 lutego policjant z wareckiego komisariatu w czasie wolnym od służby, jadąc prywatnym samochodem rozpoznał i zatrzymał sprawcę kradzieży sklepowej. Mieszkanka Radomia przebywająca w Warce została przewieziona do komisariatu, gdzie podczas czynności przyznała się do kradzieży artykułów kosmetycznych, której dokonała wspólnie z pełnoletnim synem. W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych policjanci ujawnili i odzyskali część skradzionych rzeczy. Dzięki szybkiej reakcji podejrzana oraz jej syn usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Sąd w Grójcu zastosował areszt wobec dwóch podejrzanych, którzy w Warce pobili mężczyznę, po czym zabrali mu pieniądze i alkohol. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w Warce. Pokrzywdzony został pobity w swoim mieszkaniu przez dwóch mężczyzn. Z jednym z nich wcześniej pił alkohol. 21- i 34-latek pobili pokrzywdzonego i zabrali mu pieniądze i alkohol. Następnie uciekli. Wareccy policjanci w wyniku intensywnych czynności, chwilę po zdarzeniu, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o rozbój. Funkcjonariusze znaleźli także skradzione przez nich wcześniej przedmioty. Przestępcy trafili do policyjnego aresztu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, obaj usłyszeli zarzut rozboju. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na najbliższe trzy miesiące. Grozi im do 12 lat więzienia.

 

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam mieszkańców miasta  i gminy Warka.

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa apeluję o zachowanie ostrożności i rozsądku oraz przestrzegam przed oszustami. Pamiętajmy, że przestępcy, wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami, czyli fake newsami. Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Wareccy policjanci wspierając służby sanitarne raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie odbywa się w miejscu kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu – bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze. W razie potrzeby przeprowadzenia natychmiastowej interwencji policjanci będą korzystać z specjalnych strojów ochronnych, które są na wyposażeniu Policji.

Przestrzegam przed nieuczciwymi zachowaniami osób, które wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. Oferują je w Internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem. Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję.

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecam ograniczenie osobistych wizyt w Komisariacie Policji w Warce, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu. Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów dostępne na stronach internetowych oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numer 112. Pamiętajmy, że wizyty w jednostkach Policji wiążą się często z koniecznością poruszania środkami komunikacji zbiorowej oraz przebywaniem wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na przyjęcie zgłoszenia w zamkniętych pomieszczeniach również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami.

Przypominam, aby osoby objęte kwarantanną stosowały się do zaleceń służb sanitarnych. Apeluję o wzajemne wsparcie, rozważne zachowania oraz spokój. Zostań w domu, My zadbamy o Twoje bezpieczeństwo!

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Spacerkiem po pałacu - odcinek 1 Sadownicy zdezynfekują Grójec →

Dodaj komentarz