100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

Karol Józef Wojtyła, czyli późniejszy Jan Paweł II,  urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.  Hasłem przewodnim przypadającej 18 maja 2020r. rocznicy 100. urodzin Wojtyły są słowa „Uczyń z życia arcydzieło” – parafraza fragmentu Listu do artystów Jana Pawła II z 1999 roku. Już sama historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Wątkiem łączącym chyba wszystkie jego życiowe powołania, jest humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi.

O Janie Pawle II mówi się jako o pokojowym rewolucjoniście z Polski i orędowniku dialogu, ale określa się Go także Papieżem przełomów.

Życie młodego Wojtyły nie było łatwe. Jako 9 letni chlopiec stracił matkę, a 3 lata później kochanego brata, co niewątpliwie pogłębiło Jego wiarę. W gimnazjum objawił swój talent poetycki. Rozpoczęte studia polonistyczne przerwała II wojna światowa. W 1941 r. zmarł ojciec. Tę stratę odczuł młody Karol bardzo boleśnie. Wtedy też skierował się ku teatrowi, w który znalazł ukojenie. W 1942 roku Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego. I od tego czasu Jego droga kapłańska nabrała rozpędu /większego wymiaru/.

Ten skromny kardynał z Polski, miłośnik gór, pielgrzym, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor został 16 października 1978r wybrany Papieżem Janem Pawłem II.

Uważa się, ze ten trwający 26 lat pontyfikat był przełomowy dla Kościoła, a sam Papież otworzył Kościół na ludzi i dialog społeczny. To Jan Paweł II zainicjował m.in. Światowe Dni Młodzieży. Jan Paweł II podkreślał, ze to dzieci i młodzież są przyszłością Kościoła. Kochał je i potrafił to okazać, a dzieci odwzajemniały Mu tym samym.  To pierwszy w historii Papież podróżnik , który odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie.

Pod koniec lat 90, widać było, że Jan Paweł II cierpi na chorobę Parkinsona, która stopniowo się pogłębiała. Mimo wszystko Jan Paweł II wciąż podróżował i do końca z pełnym zaangażowaniem pełnił swoją posługę.  Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Świat pogrążył się w żałobie.

13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. W odpowiedzi na wołanie wiernych „Santo subito!”, wznoszone podczas pogrzebu Papieża, nowy papież Benedykt XVI udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania na wszczęcie procesu beatyfikacyjnego.

Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Do dziś Jan Paweł II jest obecny w sercach ludzi na całym świecie. Jego uśmiech, ciepłe spojrzenie  i słowa troski, jakimi obdarowywał najmłodszych są wciąż  żywe, bo jak mówił „…Największą radością papieskiego serca są dzieci. I największą troską serca Papieża jest każde dziecko. I miłością serca Papieża, tak jak Serca Jezusowego, jest dziecko”.  (5 sierpnia 1980 r.)  Dziś w dniu urodzin patrzy na Swoje Dzieci z góry i się do Nich uśmiecha…

Udostępnij:
← Konkurs "Jan Paweł II oczami dzieci" rozstrzygnięty! Od 18 maja nowe zasady funkcjonowania ORLIKA →

Dodaj komentarz