Więcej
    Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

    Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

    W dniu 21 kwietnia 2020 r., policjanci z Warki zatrzymali 29-letniego mężczyznę, którego podejrzewali o związek z przestępczością narkotykową. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna może posiadać znaczną ilość środków odurzających i uprawiać marihuanę. W trakcie przeszukania mieszkania na jednym z osiedli w Warce, policjanci ujawnili plantacje krzewów konopi indyjskich oraz ujawnili susz roślinny. Łącznie zabezpieczono 24 krzewy konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu. Zatrzymany 29-letni mieszkaniec gminy Grabów nad Pilicą usłyszał 3 zarzuty, uprawy marihuany, posiadania z narkotyków oraz posiadania urządzeń do nielegalnej uprawy. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności

    W nocy z 28/29 kwietnia 2020 r. w miejscowości Michalczew z terenu przebudowy linii kolejowej nr 8 w Michalczewie nieznani sprawcy dokonali kradzieży ławki i stojaka na rowery na szkodę PKP PLK. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje w tej sprawie które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia.

    W nocy z 09/10 maja 2020 r. w Warce dwóch mężczyzn z gminy Grabów nad Pilicą wtargnęło do mieszkania mieszkańca Warki, gdzie dokonali jego pobicia, uderzając go pięściami po głowie. Pokrzywdzony z obrażeniami twarzo-czaszki oraz podejrzeniem wstrząśnienia mózgu zabrany został do szpitala w Grójcu. Wareccy policjanci w wyniku intensywnych czynności, chwilę po zdarzeniu, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o pobicie. Przestępcy trafili do policyjnego aresztu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, obaj usłyszeli zarzut pobicia, uszkodzenia mienia i naruszenia miru domowego. Grozi im do 5 lat więzienia.

    DWA SŁOWA KOMENDANTA

    Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

    Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzone z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Co się zmieniło w ostatnim czasie. Od 18 maja możemy skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Zmianie uległ obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostały także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna! Został również podwyższony limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu autobusem, metrem czy tramwajem, może jeździć równocześnie więcej osób t.j., 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Zmniejszone również zostały restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Zwiększony został również limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), natomiast na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). W salach i halach sportowych równocześnie też może ćwiczyć więcej osób. W obiektach zamkniętych nie można korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń. Poluzowanie obostrzeń nastąpiło również w świecie kultury. Możliwa jest m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

    Natomiast od 25 maja można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

    Nadmieniam, że stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

    • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
    • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
    • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
    • Zostań w domu, jeśli możesz.

    Jednocześnie chciałbym podziękować za wyjątkowy gest solidarności i zrozumienia Burmistrzowi Miasta i Gminy Warka Panu Dariuszowi Gizce,  Panu Andrzejowi Zarębie Prezesowi Stowarzyszenia W.A.R.K.A. oraz wareckim przedsiębiorcom którzy przekazali urządzenia i produkty wykorzystywane przez policjantów w codziennej służbie, które w tym trudnym czasie były i są szczególnie potrzebne, abyśmy mogli dbać o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Warka.

    W tym ciężkim dla nas wszystkich momencie życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia  i wytrwałości.

    Z poważaniem,

    Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

    Informacje pochodzą z „Kuriera Wareckiego” z dnia 29 maja 2020.

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE