Więcej
    Strona głównaBlogiPo Przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt - wernisaż wystawy.

    Po Przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt – wernisaż wystawy.

    W piątek (3 lipca 2020 roku) – w przeddzień amerykańskiego Święta Niepodległości – otwarta została w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce wystawa „Po przekątnej”. W ramach ekspozycji swoje prace malarskie prezentuje siedmiu członków polsko-amerykańskiej grupy artystycznej KrakArt z Kalifornii. Dzieła można będzie podziwiać odwiedzając Muzeum, aż do 30 września 2020 roku.

    Wernisaż wystawy odbywał się w reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią Coronawirusa.  Niemniej na spotkanie przybyło wielu gości. Uroczystość otwarta została przez Panią Dyrektor Muzeum Iwonę Stefaniak, która przywitała przybyłych, przedstawiła kuratorów oraz władze współprowadzące Muzeum, przybliżyła historię grupy i kontekst wystawy. Pani Iwona Stefaniak odczytała list skierowany do artystów Grupy KrakArt i zebranych gości, który przesłał na ręce Dyrekcji Muzeum, honorowy patron wystawy, ale i współprowadzący palcówkę Prof. zw dr hab. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głos zabrała również Pani Wicestarosta Powiatu Grójeckiego – Jolanta Sitarek, która po powitaniu i podziękowaniach przeczytała list od Starosty Grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka. List, odczytany przez Dyrektor Muzeum, przesłał również Burmistrz Miasta Warka Dariusz Gizka. O samej wystawie, artystach i ich dziełach w kontekście polskiej sztuki powstającej poza granicami kraju opowiedział zebranym współkurator wystawy, badacz i znawca tematu, historyk sztuki Prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz. Niestety z powodu utrudnień na drodze do Warki – historyczka sztuki i badaczka polskiej społeczności artystycznej w USA, współkuratorka i koordynatorka wystawy – dr Anna Rudek-Śmiechowska nie dotarła na otwarcie. Nie była też i samych artystów, którym plany pokrzyżowała trwająca od marca pandemia. Nieobecni ciałem uczestniczyli w wernisażu on-line, gdyż Dyrekcja Muzeum zadbała o to, aby otwarcie transmitowano na żywo przez portal społecznościowy. Projekt scenografii ekspozycji przygotowany został przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Kamilę Schinwelską, która odpowiadała również za komunikację graficzną ekspozycji. Kilka plakatów promujących wydarzenie, dodatkowo przygotował dla Muzeum wybitny artysta malarz, grafik, plakacista Leonard Konopelski – jeden z członków Grupy KrakArt i uczestnik wystawy „Po przekątnej”.

    W liście do zebranych Prof. zw dr hab. Piotr Gliński zapisał: „Często, zdecydowanie zbyt często niejednemu z nas wydaje się, że sztuka polska powstaje tylko w Polsce. Tymczasem różne koleje losu i zwyczajne ludzkie wybory sprawiają, że artyści polscy, wykształceni przez polskie uczelnie artystyczne, pracują i tworzą w innych krajach, które nierzadko przez lata emigracji stały się ich drugą ojczyzną. Tak też jest w przypadku najstarszej, bo działającej już od 40 lat, grupy polskich artystów plastyków, którzy żyją i odnoszą sukcesy w Stanach Zjednoczonych […]”. Ten wstęp stał się doskonałym wprowadzeniem do ekspozycji „Po przekątnej”, która prezentuje 21 obrazów wybitnych malarzy, grafików, rzeźbiarzy i nauczycieli – członków grupy KrakArt z Kalifornii. Wagę wydarzenia podkreślił w swoim liście również Starosta Powiatu Grójeckiego Krzysztof Ambroziak, pisząc „Gratuluję inicjatywy i wspaniałej realizacji wernisażu. Jestem przekonany, że wystawa będzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Powiatu Grójeckiego, a także turystów odwiedzających Muzeum […]”.  Podobny wydźwięk, podkreślający zasługi polskich artystów działających poza krajem, miały również słowa Burmistrza Warki zapisane w liście skierowanym do artystów i gości wernisażu.

    Wystawa w Muzeum zbiegła się z jubileuszem 40-lecia działalności Grupy KrakArt i stała się pięknym prezentem dla tych wybitnych i ciekawych twórców. Ekspozycja jest pierwszym pokazem grupy w kraju. W sali muzealnej wybrane prace zaprezentowało siedmiu artystów: Andrzej Kolo (Kołodziej), Kasia Czerpak-Węgliński, Witold „Vito” Wójcik, Leonard Konopelski, Joanna Fodczuk-Garcia, Janusz Maszkiewicz i Tomasz Misztal. Głownie obrazy olejne i akrylowe na płótnie, ale i media mieszane. Feeria kolorów i tematów. Twórcy mieszkają w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, prowadzą tam działalność dydaktyczną, własne firmy, zajmują się różnymi dziedzinami, cały czas nie ustając w tworzeniu sztuk plastycznych w różnej formie.

    Zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, wystawa będzie czynna do 30 września.

     

     

    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
    Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

    NAJPOPULARNIEJSZE