Kronika Policyjna i dwa słowa Komendanta

Blogi, Instytucje, Wiadomości 10 sierpnia 2020
Kronika Policyjna i dwa słowa Komendanta

W dniu 10 lipca 2020r., policjanci z Warki zatrzymali 31-letniego mężczyznę, którego podejrzewali o związek z przestępczością narkotykową. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna może posiadać znaczną ilość środków odurzających i uprawiać marihuanę. W trakcie przeszukania posesji znajdującej się pod Warką, policjanci ujawnili plantacje krzewów konopi indyjskich oraz ujawnili ponad trzynaście kilogramów suszu roślinnego. Łącznie zabezpieczono 23 roślin konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu. Zatrzymany 31-letni mieszkaniec gminy Warka usłyszał 3 zarzuty, posiadania znacznej ilości narkotyków, uprawy marihuany oraz posiadania urządzeń do nielegalnej uprawy. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury oraz policji i zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na okres dwóch miesięcy. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności

Sąd w Grójcu zastosował areszt wobec dwóch podejrzanych, którzy w Warce pobili mężczyznę, po czym zabrali mu pieniądze i alkohol. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w Warce. Pokrzywdzony został pobity na przystanku autobusowym na ul. Grójeckiej w Warce przez dwóch mężczyzn. Wcześniej pił z nimi alkohol. Sprawcy pobili pokrzywdzonego, zabrali mu pieniądze i papierosy a następnie uciekli. Wareccy policjanci w wyniku intensywnych czynności, chwilę po zdarzeniu, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o rozbój. Funkcjonariusze znaleźli także skradzione przez nich wcześniej przedmioty. Przestępcy trafili do policyjnego aresztu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, obaj usłyszeli zarzut rozboju. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na najbliższe trzy miesiące. Grozi im do 12 lat więzienia.

Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw. Sprawcy wymyślają cały czas nowe metody, chcąc uwiarygodnić swoją historię i wyłudzić pieniądze. Do KP w Warce zgłosił się mężczyzna, mieszkaniec Warki, który powiadomił, że nieznana osoba uzyskała dostęp do jego systemu informatycznego i doprowadziła ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 10000 zł.  Mężczyzna otrzymał SMS-a, że musi dopłacić 1zł i 49 groszy do przesyłki którą miał otrzymać. Zalogował się na wysłany do niego link który podobny był do strony banku w którym ma konto. Myśląc, że loguje się do swojego banku podał oszustowi hasło dzięki któremu sprawca dokonał wypłaty pieniędzy z jego konta.  Dlatego przestrzegam, że czasem wystarczy po prostu zachować trzeźwość umysłu, by nie paść ofiarą wyrafinowanych naciągaczy.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

Wakacje upływają na terenie gm. Warka dosyć spokojnie, od początku lipca odnotowano pojedyncze zdarzenia o charakterze kryminalnym, Warka jest miastem bezpiecznym. To nie oznacza jednak, że nie ma obszarów na którymi trzeba jeszcze mocno pracować. Działania podległych mi policjantów będą dalej ukierunkowywane na efektywną służbę patrolową oraz na diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z którymi borykają się na co dzień mieszkańcy Warki. Docierają do nas sygnały o konieczności zintensyfikowania służby patrolowej na terenach przy rzece Pilicy. Nadmieniam, że będziemy zwracali szczególną uwagę na osoby które swoim zachowaniem faktycznie mogą zakłócać ład i porządek publiczny utrudniając tym samym życie osób które chcą w tych miejscach wypocząć gdyż jest to miejsce z którego korzysta codziennie wiele osób.

Korzystając z okazji chciałbym także przekazać mieszkańcom Warki informację dotyczącą opracowanych dla poszczególnych trzech rejonów służbowych na które podzielona jest gmina Warka – planów działań priorytetowych realizowanych przez dzielnicowych pełniących służbę w Komisariacie Policji w Warce. Działanie priorytetowe określane jest na podstawie analizy zagrożeń, wiedzy służbowej dzielnicowych jak również sygnałów społecznych w tym zgłaszanych przez samych mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Celem działań jest przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa w newralgicznych miejscach. Działanie priorytetowe realizowane jest w systemie sześciomiesięcznym, w więc obecnie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2020 roku. W aktualnych działaniach uwzględniono następujące miejsca i zdiagnozowane zagrożenia: Dworzec PKP – zakłócanie ładu i porządku publicznego, przestępstwa przeciwko mieniu i zakłócanie ładu i porządku publicznego; okolice sklepu Netto w Warce przy ul. Puławskiej – zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz Plac Stefana Czarnieckiego w Warce gdzie szczególnie będzie zwracali uwagę na zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

Również w tym zakresie proszę Was o aktywność i przekazywanie sygnałów oraz spostrzeżeń dzielnicowym z poszczególnych rejonów, być może ktoś z mieszkańców dostrzega potrzeby objęcia innych miejsc kolejnym działaniem priorytetowym – jesteśmy otwarci na sygnały i propozycje mieszkańców.

Zachęcam mieszkańców gminy Warka do korzystania z aplikacji „Moja Komenda” jak również „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Są to darmowe aplikacje na urządzenia mobilne które umożliwiają zgłoszenie nam konkretnego problemu oraz  nawiązanie kontaktu z dzielnicowym ze swojego rejonu. Prosiłbym o dalsze aktywne przekazywanie informacji do dzielnicowych Komisariatu Policji w Warce oraz chciałbym przypomnieć telefony służbowe dzielnicowych pełniących służbę w gminie Warka: asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, mł. asp. Sławomir Czępiński tel. 519 035 320, mł. asp. Andrzej Mirowski tel. 519 035 323.  

Kończąc życzę jak zwykle dużo spokoju oraz bezpiecznych powrotów z miejsc wakacyjnego wypoczynku.  

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Kameralny, muzyczny wieczór w Skrzynce Dotacja na zakup samochodu strażackiego →

Dodaj komentarz