Wrociszewski Mini-Park czyli „Ogrodowe inspiracje”

Wrociszewski Mini-Park czyli „Ogrodowe inspiracje”

We Wrociszewie zakończył się właśnie kolejny etap projektu Działaj Lokalnie „Wrociszewski Mini-Park”. Etap ten odbywał się pod hasłem „Ogrodowe inspiracje”.

Miał on na celu m.in. stworzenie pięknego, zielonego zakątka, gdzie wśród kwitnących kwiatów, miododajnych roślin i szumiących traw lokalna społeczność będzie mogła się spotkać, usiąść na zrobionych przez siebie ławkach z ekopalet i porozmawiać, nawet wieczorem, przy świetle lamp fotowoltaicznych.

Ciężkie prace ogrodowe wykonali pracownicy ZUK w Warce. Następnie teren przygotował rodzic z wykorzystaniem brony aktywnej. Po wstępnych, ciężkich pracach, przez okres od 25 sierpnia do 12 września, rozpoczęli prace: mamy, pracownicy szkoły, przedstawicielki „Wolanek” – koła gospodyń wiejskich z Woli Palczewskiej i członkowie lokalnej społeczności wyrywając chwasty, wyrównując teren, sadząc rośliny i przygotowując piękną ścieżkę, wysypaną białym grysem. Prace te były wyczerpujące, ale również dające ogromną satysfakcję, gdy po wielu godzinach ciężkiej pracy wzrok mógł zachwycać się zmianami, które nastąpiły w terenie. Rośliny, a wśród nich drzewo morwowe, nawiązujące do chwalebnej historii szkoły okresu powojennego, (uczniowie zbierali owoce morwy z nasadzonych przez siebie drzew, a zyski wpłacane były na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie) zakupione zostały dzięki pomocy rodzica, który przez cały dzień służył nie tylko swoją pracą, ale również busem, na który zapakowane zostały wszystkie rośliny.

Projekt ogrodowych działań i pieczę nad ich realizacją miała mama dziecka, fachowiec w dziedzinie „tajemnic roślinnych”, pani Anna Jaskuła. Dodatkowymi sponsorami w projekcie była firma ZUK, która zakupiła dużą część roślin, prywatna firma Gospodarstwo rolno-sadownicze B. Paczyńska, która podarowała nam sadzonki pięknych traw oraz  firma AMADYNA-ZOO-EGZOTYKA W. Jaskuła, która przekazała geowłókninę pod ścieżki. Ogromny wkład w projekt włożyła lokalna firma Ogrody „Lawenda”, Donata Kaczmarska, która nakreśliła projekt, zakupiła materiały i wykonała nawodnienie naszych ogrodowych fascynacji, wszystko gratisowo. Dzięki nawodnieniu nowe nasady roślinności będą miały dostęp do wody i będą cieszyć oko społeczności. Obecnie koordynatorzy czekają jeszcze na zamówione lampy fotowoltaiczne.

Przy szkole namalowane zostały gry podwórkowe typu „klasy z których na przerwach, na lekcjach czy przy rodzinnych spotkaniach dzieci i młodzież będzie mogła bawić się, wykorzystując swoją aktywność fizyczną.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Koordynatorzy projektu: M. Bienias, A. Ćwiek

Udostępnij:
← Turyści na szlaku jubileuszowego rajdu do Czerska Nagroda finansowa i Złota Odznaka dla Michałowa →

Dodaj komentarz