Uczniowie z ZS w Warce z Erasmusem+ w Portugalii

Uczniowie z ZS w Warce z Erasmusem+ w Portugalii

We wrześniu 2020 grupa 17 uczniów Zespołu Szkół w Warce wyjechała na zagraniczne praktyki zawodowe do Póvoa de Varzim w Portugalii. Była to druga grupa biorąca udział w projekcie „Zagraniczne staże gwarancją sukcesu” współfinansowanego przez program Erasmus+.

Łącznie na realizację projektu, będącego autorstwem nauczycielki przedmiotów hotelarskich w ZS w Warce Izabeli Podworskiej, szkoła otrzymała 150 000 euro. Jest to pierwszy tak innowacyjny i kompleksowy projekt, który zakłada przygotowanie i realizację staży zagranicznych dla uczniów wszystkich zawodów jakie oferuje ZS. Łącznie zaplanowane były dwie mobilności do Portugalii dla 54 uczniów wszystkich specjalności technikum.

Realizacja projektu składa się z 3 etapów: przygotowanie obejmujące: kursy językowe, szkolenie kulturowe oraz dotyczące bezpieczeństwa za granicą; miesięczne staże w zagranicznych przedsiębiorstwach i podsumowanie działań.

Przez miesiąc uczestnicy projektu, odbywali praktyki w firmach handlowych, logistycznych oraz hotelach. Dodatkowo uczestniczyli w kursach języka portugalskiego oraz angielskiego branżowego. Wyjazd ten wniósł bardzo wiele do rozwoju zawodowego uczniów, a także poprawił ich komunikatywność językową.

Autorka programu zagranicznych mobilności stawia również wysoki nacisk na poznawanie kultury odwiedzanego kraju, poprzez codzienny kontakt z ludźmi oraz zwiedzanie miejsc z bogatą historią.

W każdy weekend, chcąc maksymalnie wykorzystać czas spędzony w Portugalii, uczniowie zwiedzali ten przepiękny kraj od północy po niemal samo południe.

Początek poznawania tego górzystego kraju przypadł na urokliwe, malowniczo położone Porto. Następnym przystankiem, było miasto z ponad 2000-letnią historią – Braga z sanktuarium Bom Jesus. Podczas zwiedzania Portugalii nie można było ominąć Guimarães, kolebki Portugalii, w której po dziś zachowana jest jej średniowieczna atmosfera. Podążając śladami katolickich pielgrzymów obowiązkowym punktem była Fatima, a w drodze powrotnej Aveiro, miasta zwanego portugalską Wenecją. Ostatnia wycieczka odbyła się do Lizbony, stolicy Portugalii, z obowiązkową przejażdżką tramwajem 28.

Po każdej wycieczce czekała na młodzież wyśmienita kolacja z deserem oraz przytulny hostel, który ze względów zabezpieczeń przed Covid-19, na cały miesiąc był zarezerwowany wyłącznie dla nich.

W chwilach wolnych od pracy uczniowie mieli czas na rekreację oraz poznawanie miasta. Niezapomniane będą atrakcje na plaży przy akompaniamencie fal Atlantyku oraz wieczorne gry zespołowe w zacisznym hostelu.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego pod okiem Portugalczyków, sprawdzenia swoich umiejętności językowych na żywo, zwiększenia samodzielności, nabrania pewności siebie oraz poznania urokliwej Portugalii.

To już kolejny tego rodzaju projekt realizowany przez Zespół Szkół w Warce. Młodzież biorąca udział we wcześniej realizowanych projektach była dużo bardziej zmotywowana do nauki języków obcych i przedmiotów zawodowych, a zdobyte przez nich doświadczenie praktyczne w zagranicznych przedsiębiorstwach podniosło ich wartość na rynku pracy. Wszystkie te pozytywne aspekty sprawiły, że po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na umożliwienie aż 54 uczniom wszystkich specjalności udziału w projekcie mobilności – wyjaśnia koordynator projektu Izabela Podworska.

Wszyscy uczniowie na zakończenie projektu otrzymają dokumenty Europass Mobilność, które wzbogacą życiorys zawodowy naszych uczniów i będą dla nich atutem na europejskim rynku pracy.

Po więcej szczegółów z pobytu oraz fotorelację zapraszamy na stronę fb: Zagraniczne-Praktyki-Zawodowe-w-ZS-Warka.

Koordynatorka projektu – Izabela Podworska

Udostępnij:
← Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta Informacja o odwołanych zajęciach / wydarzeniach w Dworku →

Dodaj komentarz