15 lat „Działaj Lokalnie”

15 lat „Działaj Lokalnie”

Właśnie mija 15. rok odkąd Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pełni funkcję Ośrodka Działaj Lokalnie (ODL), który odpowiedzialny jest za prowadzenie lokalnych konkursów grantowych „Działaj Lokalnie”.

Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Głównym celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności do działania w zakresie przedsięwzięć o charakterze dobra wspólnego. Cyklicznie organizowane są konkursy grantowe, dzięki którym inicjowana jest współpraca mieszkańców z małych miejscowości. Program wspiera bowiem zwykłych ludzi, którzy mają pomysł na rozwijanie swojej społeczności.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. odpowiada za realizację programu na terenie 5 gmin powiatu grójeckiego (Chynów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec i Warka) i tam właśnie prowadzi corocznie lokalne konkursy grantowe. Na bieżąco informuje o nowych inicjatywach i projektach, dba o organizowanie potrzebnych szkoleń i rozdzielanie środków pozyskanych zarówno od PAFW, jak i samorządów, przedsiębiorców czy osób prywatnych.

Małe dotacje pozyskane w ramach programu pozwalają pobudzić aktywność mieszkańców. Od początku udziału w programie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przyznało 294 dotacje na łączną sumę prawie 1,1 mln zł. Na terenie Gminy Warka udało się już zrealizować aż 86 projektów w Bończy, Konarach, Laskach, Michalczewie, Michałowie, Nowej Wsi, Ostrołęce, Piasecznie, Przylocie, Starej Warce, Woli Palczewskiej, Wrociszewie oraz ponad połowę z nich w samej Warce.

Program Działaj Lokalnie nabrał w Warce rozpędu odkąd zyskał zielone światło od lokalnego samorządu. Pamiętam czas kiedy jedynym Samorządem, który nie wspierał Programu była Warka. Wszystko zmieniło się 10 lat temu. Zielone światło dla aktywności mieszkańców, dla ich samorealizacji wsparte małymi dotacjami zaowocowało eksplozją inicjatyw i chęci do działania – mówi Prezes Stowarzyszenia Andrzej Zaręba.

Każda społeczność jest inna, mieszkańcy wybierają swoje cele. Jedni remontują świetlicę, inni organizują spotkania dla dzieci, a inni np. mobilizują mieszkańców wokół wspólnej zielonej przestrzeni.

Cieszy nas, że dzięki „Działaj Lokalnie” nieustannie wydobywa się społeczna energia. Mieszkańcy naszej gminy są wzorem aktywności i pomysłowości i to oni budują wieloletni sukces tego Programu – dodaje Dorota Lenarczyk ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Udostępnij:
← „Piękne otoczenie – pozytywne myślenie” – inicjatywa senioralna UTW Koncert kolęd i pastorałek w Bajkowym Statku →

Dodaj komentarz