Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Blogi, Instytucje, Wiadomości 30 grudnia 2020
Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Od 1 października 2020 r. do chwili obecnej funkcjonariusze Komisariatu Policji w Warce przyczynili się do wyeliminowania z ruchu siedmiu pijanych kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem mogli doprowadzić do tragedii na drodze. We wszystkich przypadkach kierującymi byli mężczyźni, którzy niebawem odpowiedzą za swoje postępowanie przed sądem. Przypominam, że jazda pod wpływem alkoholu może być ona przyczyną ludzkich tragedii. Mężczyznom za popełnienie tego przestępstwa grozi 2 lata pozbawienia wolności.

W ostatnim czasie do Komisariatu Policji w Warce zgłosiło się 5 osób które powiadomiły dokonanie przestępstw oszustwa. Wszystkie sprawy dotyczyły zakupów na znanym portalu internetowym OLX. Coraz więcej osób korzysta z zakupów online. Niestety ułatwia to również aktywną działalność oszustom. We wszystkich przypadkach dokonania przestępstwa zgłaszanym w tutejszym komisariacie doszło za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży. Na portalu aukcyjnym oszuści zamieszczali bardzo atrakcyjną ofertę kupna, która była okazją wśród pozostałych. Zainteresowani myśleli, że kontaktują się ze sprzedawcą, by dokonać zakupu, zaś był to oszust, który chciał jak najszybciej otrzymać pieniądze. Oszuści byli tak wiarygodni, że byli w stanie przekonać pokrzywdzonych do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując ich nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Prowadzenie spraw dotyczących oszustw internetowych to trudna i żmudna praca. Prowadzący postępowanie policjant, musi zebrać informacje niejednokrotnie od wszystkich pokrzywdzonych, których oszukał sprawca. Podejrzany, działając z jednego lub kilku miejsc, korzysta z dobrodziejstw internetu, przez co jego ofiarą padają osoby na terenie całej Polski. To znacznie komplikuje prowadzenie takiego postępowania. Zebranie materiału dowodowego wymaga skrupulatności i cierpliwości.

Policjanci z Komisariatu Policji w Warce poszukują sprawców którzy w nocy z 14/15 grudnia 2020 r. z terenu stadionu piłkarskiego w Warce dokonali kradzieży dwóch koszy na śmieci. Zwróćmy szczególną uwagę na znajdujące się w pobliżu naszych domów, marketów czy miejsc pracy kosze. Pamiętajmy, że prawo do ich odbioru mają jedynie uprawnione firmy odbierające śmieci na terenie miasta. Nikt, poza pracownikami firm, nie ma prawa zabierać kosza lub przemieszczać go w inne miejsce. Reaguj, jeśli jesteś świadkiem takiej kradzieży!

Dwa słowa Komendanta (tekst z Kuriera Wareckiego z 18 grudnia 2020)

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

W tym roku przygotowania do świąt jak również same święta mają nieco innych charakter. W sklepach zauważalny jest coraz większy ruch, jednak liczba osób robiących w danej chwili zakupy jest ograniczona i zależna od powierzchni lokalu. Pamiętajmy, że w celu ograniczenia kontaktów zakupy możemy również zamówić przez Internet. Wychodząc z domu, pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Przed wejściem do sklepu musimy dezynfekować dłonie, bądź założyć jednorazowe rękawiczki. Podczas zakupów należy przemieszczać się z zachowaniem odstępu od innych klientów. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wybierać takie pory, gdy panuje najmniejszy ruch. Dla osób starszych, w wieku powyżej 60. lat, ustawodawca przewidział od poniedziałku do piątku „godziny dla seniorów” tj. 10:00-12:00.

Przede wszystkim, nie pozwólmy się okraść! Radzę, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi,  zachować szczególną ostrożność. W takich właśnie punktach zdarza się najwięcej kradzieży. Niestety kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy, pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem zamykajmy torebkę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie. Bądźmy czujni! Podczas zakupów klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ w przypadku zagubienia ich, złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Bądźmy wyczuleni podczas robienia zakupów w sieci! Zakupy przez Internet stały się w dobie koronawirusa codziennością, zwłaszcza teraz, przed świętami cieszą się ogromną popularnością. Są bardzo wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Apeluję, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Dlatego uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, a na stronę sklepu wchodźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowajmy dla pewności korespondencję ze sprzedawcą. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Rok 2020 był niezwykle trudny dla naszej formacji. Pandemia koronawirusa, która dotarła do Polski na początku marca, postawiła przed nami wiele dodatkowych zadań, nie zwalniając z dotychczasowych. Często nasze obowiązki wiązały się z rygorystycznymi ograniczeniami dla obywateli, a ich egzekwowanie spotkało się ze społecznym niezadowoleniem. Mieliśmy jednak świadomość, że działania te są niezbędne, bo pozwalają ograniczyć liczbę osób chorujących na COVID-19 i chronią tych, dla których z uwagi na stan zdrowia, wirus był szczególnie niebezpieczny. Dziękuję wareckim policjantom za ogromny trud, wysiłek i poświęcenie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, za zaangażowanie i oddanie służbie mimo częstej krytyki medialnej oraz za odporność za płynący w naszą stronę hejt. Dziękuję po prostu za to, że jak zawsze liczyć mogą na Was mieszkańcy miasta i gminy Warka.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia najskrytszych marzeń oraz miłych rodzinnych spotkań przy Wigilijnym stole. Życzę także aby nadchodzący Nowy 2021 Rok przyniósł Wam wiele pomyślności, uśmiechu i radości. Kończąc, chciałbym w imieniu swoim  i wszystkich wareckich policjantów złożyć podziękowania lokalnemu samorządowi za dotychczasową owocną współpracę oraz zaangażowanie i wsparcie w wielu przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom możemy w pełni dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Zdobądź kalendarz WOŚP 2021! Jesień – dobra pora dla seniora! →

Dodaj komentarz