Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej700 lat Warki... Józef Manczarski w "Panteonie bohaterów"

    700 lat Warki… Józef Manczarski w „Panteonie bohaterów”

    Z okazji 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce w Urzędzie Miejskim powstaje „Panteon bohaterów Warki”. 15 marca 2021 r. odsłonięty został portret kolejnej wybitnej postaci w 177. rocznicę jego urodzin. Tym razem przedstawiony został wizerunek Józefa Manczarskiego.

    Józef Manczarski urodził się w Warce 15 marca 1844 r. Był synem rzeźnika Wawrzyńca i Franciszki z Zambrzyckich. Jako osiemnastoletni chłopiec wziął udział w walkach oddziału pułkownika Władysława Kononowicza w Powstaniu Styczniowym 1863 r. Po rozbiciu oddziału został schwytany i uwięziony najpierw w Warce, potem w Grójcu a ostatecznie w warszawskiej cytadeli. Kaci rosyjscy, mając podejrzenie, że był on żandarmem polowym w oddziale Kononowicza, wszelkimi sposobami – włącznie z torturami przez wiele miesięcy próbowali zmusić go do wydania wszystkich współtowarzyszy. Mimo to Manczarski nie wydał nikogo. Dzięki jego bohaterstwu wielu mieszkańców Warki i okolic, którzy aktywnie zaangażowani byli w działania powstańcze, zawdzięcza swe ocalenie od śmierci lub Syberii.

    Zwolniony z więzienia wrócił do Warki. Lokalna społeczność wysoko ceniła jego bohaterską postawę. Do końca życia cieszył się jej ogromnym szacunkiem. Polska niepodległa, opiekując się powstańcami, przyznała mu rentę i mundur powstańczy.

    Zmarł w Warce 19 marca 1926 r. Pochowany został na miejscowym cmentarzu, a pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną. W 1963 lokalna społeczność na jego grobie wystawiła pomnik, a Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Warce nadało jego imię jednej z ulic w dzielnicy Ostrówek. Harcerze ze Szczepu 1. wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w roku 2018 upamiętnili bohatera specjalną tablicą kamienną usytuowaną na ulicy noszącej jego imię.

    Postać Józefa Manczarskiego prezentowana była w 2016 roku w „Kurierze Wareckim” w cyklu „Patroni naszych ulic”. Poniżej znajduje się link do artykułu:

    Patroni naszych ulic 2… Manczarski Józef

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

    NAJPOPULARNIEJSZE