Uratujmy zabytki starego wareckiego cmentarza

Uratujmy zabytki starego wareckiego cmentarza

W roku 2012 zawiązał się Społeczny Komitet Obchodów Rocznic ks. Marcelego Ciemniewskiego, którego jednym z celów było odnowienie pomnika nagrobnego zasłużonego dla Warki kapłana. Dzięki ofiarności lokalnej społeczności i środkom zebranym podczas pierwszej kwesty na starym wareckim cmentarzu 1-2 listopada 2012 roku wykonano renowację nagrobka oraz rozpoczęto prace konserwatorskie dwóch kolejnych zabytkowych nagrobków. 

W roku 2013 Komitet przekształcił się w Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na Rzecz Odnowy Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu i zorganizował prace konserwatorskie dwóch bardzo starych i mocno zaniedbanych nagrobków: Księdza Jana Kantego Maszkowskiego wareckiego proboszcza w latach 1843 –  1853, zmarłego 27 października 1853 r. (w tym roku przypada 160. rocznica śmierci) oraz parafianki Pauliny Hibner zmarłej w roku 1865 w wieku 13 lat. Przeprowadzenie prac konserwatorskich tych obiektów było konieczne ze względu na ich bardzo zły  stan oraz małą czytelność napisów. Rozsypujące się podmurówki zagrażały całkowitemu zniszczeniu płyt. Nagrobki te należą do jednych z najstarszych i są obiektami niezwykle cennymi pod względem historycznym, artystycznym i kulturowym.

W Warce jak na „Powązkach”

1, 2 i 3 listopada 2013 r. odbędzie się na starym wareckim cmentarzu druga kwesta na rzecz renowacji tych i kolejnych zabytkowych nagrobków. Społeczny Komitet zaprasza samorządowców, instytucje samorządowe, organizacje społeczne, wspólnoty parafialne oraz osoby indywidualne, którym wspólne dobro i dziedzictwo kulturowe naszych przodków leży na sercu, do włączenia się w akcję zbiórki pieniędzy. Bardzo wiele zabytkowych nagrobków wymaga pilnej renowacji i od troski społeczeństwa będzie zależało ile z nich uda się uratować przed zniszczeniem.

NIE POZWÓLMY ZGINĄĆ WARECKIM ZABYTKOM !!!

Tel. kontaktowe dla osób chcących włączyć się czynnie do kwesty:

  • Grażyna Kijuc –  Dworek na Długiej (48) 667 22 70
  • Andrzej Gut –   668 531 045

Cmentarz parafialny w Warce. Płyta nagrobna ks. Maszkowskiego z 1853 roku.  Widok z tyłu. Widoczny katastrofalny stan podmurówki.  Płyta w dolnych krawędziach obtłuczona z licznymi ubytkami obtłuczeń w pozostałych krawędziach i płaszczyznach.  Powierzchnie porażone mikrobiologicznie oraz pokryte nawarstwieniami brudu.  Inskrypcja prawie nieczytelna. Stan z kwietnia 2013 roku.

Cmentarz parafialny w Warce. Płyta nagrobna Pauliny Hibner z 1865 roku. Widok od dołu na tylną część płyty. Ułożona bezpośrednio na ziemi  pomiędzy wyższymi tumbami innych nagrobków. Częściowo przysypana glebą w przedniej części. Pod płytą widoczny gruz i obcięte korzenie drzew. Płyta od odwrocie nie jest wyrównana a tylko z grubsza obrobiona szpicem. Stan z kwietnia 2013 roku.

 

Poniżej przedstawiony jest grób księdza Marcelego Ciemniewskiego, który dzięki ofiarodawcom indywidualnym, którzy włączyli się w zbiórkę podczas I KWESTY oraz lokalnym firmom został całkowicie odrestaurowany w roku 2012.

 

Udostępnij:
← Młodzi, zdolni i aktywni z Warki Kobieta zmienną jest… →

Dodaj komentarz