Więcej
    Strona głównaWiadomościKrajowy ranking szkół średnich. Które wareckie oddziały?

    Krajowy ranking szkół średnich. Które wareckie oddziały?

    Edukacyjny magazyn „Perspektywy” przygotował zestawienie najlepszych szkół średnich kraju. Ranking ten dedykowany jest przede wszystkim uczniom trzecich klas szkół gimnazjalnych, którzy niebawem zmierzą się z egzaminem, od wyników którego zależeć będzie miejsce ich dalszej edukacji.

    Tradycyjnie wśród 500 najlepszych liceów przodują warszawskie oddziały edukacyjne. Szkoły te, od kilku lat okupują czołowe miejsca wszelkich rankingów edukacyjnych, dzięki czemu dorobiły się miana elitarnych szkół średnich. Twórcy rankingu szkół średnich za czołowe kryteria oceny wzięli poziom zdawalności egzaminu maturalnego, a także wyniki uzyskane przez uczniów w różnych konkursach edukacyjnych.

    Jedyną szkołą średnią z regionu grójeckiego, która znalazła się w elitarnej pięćsetce jest grójeckie LO. Liceum Ogólnokształcące imienia Piotra Skargi zajęło 442. miejsce wśród liceów z całego kraju. Pozostałe szkoły średnie z powiatu grójeckiego nie zdołały zakwalifikować się do gremium najlepszych oddziałów krajowych. Jednak absencję w ogólnopolskim rankingu wynagrodzić mogą dobre miejsca zajęte w regionalnych rankingach.

    Liceum Ogólnokształcące imienia Piotra Wysokiego w Warce w zestawieniu najlepszych liceów regionu radomskiego uplasowało się na 17. miejscu. Z kolei wśród wszystkich szkół licealnych na Mazowszu „Wysocki” jest 133. Bardzo dobry wynik w zestawieniu „Perspektyw” zanotował warecki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych imienia 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego ”Warszawa”, które jest 8. technikum regionu radomskiego, oraz 36. na Mazowszu.

    Obecnie na płaszczyźnie edukacyjnej trwa ogromna walka pomiędzy szkołami. Rywalizują one między sobą nie tylko w rankingach,  lecz także w rzeczywistości. Podmiotem tego sporu jest uczeń, który gwarantuje szkole pewnego rodzaju byt. Dlatego też w kierunku poprawy zaplecza edukacyjnego zmierza wiele wspólnot samorządowych. Zarządy jednostek terytorialnych zaczynają traktować kwestię edukacji już nie jako jedno ze swoich powszechnych zadań, ale jako element głębszej strategii regionu. Wielkie ośrodki miejskie kuszą absolwentów atrakcyjnym zapleczem edukacyjnym.  Region, który nie posiada przyzwoitej szkoły średniej automatycznie przegrywa tę rywalizację, przez co traci młodzież. Uczniowie przenosząc się do dużych miast w wieku około 15 lat przechodzą proces adaptacji z tamtejszym środowiskiem, który to scementuje następny etap ich życia, czyli studia, które przeważnie odbywają w tym samym wielkim ośrodku.  Taka edukacyjna emigracja rodzi ryzyko, że te osoby mogą już nie powrócić do rodzimej ziemi. Aklimatyzacja w wielkim ośrodku miejskim, którą przeszli dzięki latom nauki może sprawić, że ten wielki region stanie się ich nowym domem. Z którym zaczną wiązać swoje plany na przyszłość.  A taka sytuacja sprawi, że małe czy średnie regiony, stracą nie tylko przyszłych mieszkańców, lecz także ogromny kapitał ludzki, który w przyszłości mógłby wspierać kasę  jednostki poprzez odprowadzane podatki i tworzyć strefę lokalnego życia. Właśnie dlatego takie rankingi szkół średnich rzucają wtóre światło na kwestię rozwoju regionów, który w dzisiejszych czasach poczyna być w dużym stopniu zależny od edukacji.

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE