Więcej
    Strona głównaOrganizacjeOpowiadali o aktywności

    Opowiadali o aktywności

    Realizatorzy przedsięwzięć „Działaj Lokalnie” z edycji 2013 w powiecie grójeckim nagrali krótkie filmy, by opowiedzieć, co zmieniło się dzięki realizowanemu przez nich projektowi. Swoje prace zgłosili do lokalnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „OPOWIEDZ…” organizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. 11 kwietnia w Gminnym Domu Kultury w Chynowie uhonorowano zwycięzców. Wybrano 3 najlepsze prace, które zostały nominowane do ogólnopolskiego etapu. Dodatkowo uczestnicy spotkania wybrali „Nagrodę Publiczności”.  

    Spotkanie w Chynowie, poza rozstrzygnięciem konkursu „OPOWIEDZ…” było również oficjalnym podsumowaniem zeszłorocznej edycji „Działaj Lokalnie”. Przybyłych gości, wśród których byli: Poseł na Sejm RP Czesław Czechyra, Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Jan Traczyk, przedstawiciele Partnerów Biznesowych „Działaj Lokalnie” – prezes Biowet Drwalew Bogusław Monczak i właściciel Gospodarstwa Szkółkarskiego ŁAZUUCY – Jan Łazucki powitał prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Andrzej Zaręba. Zanim jednak oficjalnie rozstrzygnięty został konkurs, uczestnicy mieli okazję naocznie przekonać się o tym na jakie działania wykorzystywane są środki „Działaj Lokalnie” oglądając multimedialną prezentację z zeszłorocznych projektów, podziwiając występ Grupy Teatralnej „Capitalle” oraz oglądając warecki LipDub.

    Do konkursu „OPOWIEDZ…” mogli przystąpić Grantobiorcy realizujący w zeszłorocznej edycji „Działaj Lokalnie” projekty aktywizacyjne na rzecz dobra wspólnego. Przypomnijmy, że zrealizowano takich projektów 20 na terenie gmin Chynów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec i Warka. Przedmiotem konkursu OPOWIEDZ… były krótkie, kilkuminutowe filmy, które miały przedstawić jak zmienili się odbiorcy, miejsce, albo zwyczaje w społeczności, w której realizowany był projekt. Komisja przy wyborze prac kierowała się tym w jakim stopniu prace pokazują efekty projektu z uwzględnieniem zmian tj. poprzez opowiedzenie historii i ilustrację budowania dobra wspólnego, ważne też była artystyczna wrażliwość z jaką autorzy podeszli do tematu oraz jakość techniczna filmu.

    W konkursie wyróżniono i uhonorowano następujące prace:

    Nagrody główne:

    I miejsce – praca pt. „Biblioteka – miejsce przyjazne seniorom” autorstwa Magdaleny Sepczyńskiej, przedstawiająca jak grójecka Biblioteka zaktywizowała seniorów w projekcie Wypożyczalni dla Dorosłych Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Praca otrzymała nominację do konkursu ogólnopolskiego w kat. CZŁOWIEK i nagrodę o wartości 400zł.

    II miejsce – praca pt. „Strefa sceny”, autorstwa Ilony Postek, przedstawiająca jak swoje talenty muzyczne i teatralne rozwija dzięki „Działaj Lokalnie” młodzież w Chynowie uczestnicząc w projekcie Grupy Teatralnej Capitalle. Praca otrzymała nominację do konkursu ogólnopolskiego w kat. MIEJSCE i nagrodę o wartości 300zł. Praca dodatkowo zdobyła  „Nagrodę Publiczności”  i czek o wartości 150zł.

    III miejsce – praca pt. „LipDub Warka”, autorstwa Marcina Wojciechowskiego, przedstawiająca jak rozruszano aktywne grupy i mieszkańców przy kręceniu „teledysku” na ulicach Warki. Praca otrzymała nominację do konkursu ogólnopolskiego w kat. MOTYW i nagrodę o wartości 200zł.

    Wyróżnienia:

    • „Inny nie znaczy gorszy”, autorstwa Krystyny Turek z grupy „Dojrzewający Rodzice” o tym, jak dzięki warsztatom przeprowadzonym wśród dzieci i rodziców zmniejsza się dystans a polepszają się relacje pomiędzy dziećmi, które wchodzą w ważny aczkolwiek trudny wiek dojrzewania.
    • praca dotycząca projektu „Rowerem przez Gminę Chynów” autorstwa Sylwii Mróz, pokazująca, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się zorganizować rajdy, wytyczyć trasy rowerowe na koniec wydać przewodnik dla wszystkich pragnących rowerem zwiedzić najciekawsze miejsca w Gminie Chynów.

    Wszyscy dodatkowo otrzymali pamiątkowe gadżety. Nagrody w konkursie były symboliczne, ważniejsze było docenienie zaangażowania twórców filmów. Wymagało to od nich wielogodzinnej pracy: opracowania koncepcji i scenariusza, zaangażowania „aktorów”, obróbki technicznej i ostatecznego składu przy zachowaniu wymogów formalnych konkursu. Aby wzmocnić Grantobiorców w umiejętnościach przygotowania takiego filmu, Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zorganizowało w ubiegłym roku specjalne 3 etapowe warsztaty. Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli ten wysiłek.

    Wszystkie prace można obejrzeć na stronie www.stowarzyszeniewarka.pl oraz na profilu organizacji na facebooku.

    Jednocześnie przypominamy, że do 5 maja trwa nabór do nowej edycji tj. Działaj Lokalnie 2014. Można wygrać do 5,5 tys. na projekt aktywizacyjny. Zapraszamy do konsultacji swoich pomysłów, wniosków (termin konsultacji do 30 kwietnia) – warka@stowarzyszeniewarka.pl, 504 671 770.

    Jeśli uważasz, że warto wspierać „Działaj Lokalnie” – przekaż swój 1% podatku – dzięki niemu zostanie przyznanych więcej dotacji i tym samym więcej dobra będzie wokół nas. Zostaw 1% w swoim regionie – każdy kto się jeszcze nie rozliczał z Urzędem Skarbowym, ma taką możliwość wpisując w PIT numer KRS: 0000160318.

    Nowa zakladka z 1 procentem - bez ramki zm

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE