Więcej
    Strona głównaWiadomości"Stoimy na mocnych filarach" – 90 lat szkoły w Ostrołęce

    „Stoimy na mocnych filarach” – 90 lat szkoły w Ostrołęce

    Szkoła w Ostrołęce 11 czerwca świętowała Jubileusz 90-lecia istnienia.  Przez 90 lat tworzyła się piękna historia. Tworzy się ona nadal…

    Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza święta w kościele parafialnym koncelebrowana przez ks. proboszcza Wiesława Bąkowskiego i ks. dziekana Stanisława Dobkowskiego. Następnie goście oraz gospodarze obchodów udali się do zaprzyjaźnionego i sąsiadującego ze szkołą budynku OSP. Tam też odbyła się część oficjalna i artystyczna uroczystości. Zgodnie z ceremoniałem wprowadzono poczty sztandarowe i odśpiewano hymn państwowy, po czym dyrektor Dorota Iskra przywitała zacnych gości – dyrektora Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu Panią Izabelę Renowską, włodarzy miasta i gminy na czele z burmistrzem Panem Dariuszem Gizką, wiceburmistrz Panią Teresą Knyzio, przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Aldoną Rzeźnik i radnymi, radnego powiatu grójeckiego Pana Piotra Bączka, naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego Pana Jana Traczyka, delegację żołnierzy 1 Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu, sołtysów, delegację zaprzyjaźnionej szkoły w Rozniszewie, zarząd OSP w Ostrołęce, dyrektorów szkół, instytucji i organizacji oraz poczty sztandarowe a także najlepszych absolwentów uhonorowanych nagrodą im. Ryszarda Podlaska .

    W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły  Dorota Iskra nawiązała do motta przewodniego  spotkania – „Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba pomnieć skąd się wyszło”,  bo to właśnie pamięć jest najwierniejszym  strażnikiem  naszych wspomnień – pozwala czerpać z minionych lat to wszystko, co chcemy mieć w chwili obecnej. Historia szkoły to nade wszystko historia ludzi związanych z jej trwaniem przez dziewięć dekad, ludzi odważnych i bezkompromisowych, odpowiedzialnych i mądrych, a przy tym wrażliwych i pełnych wyobraźni, którzy jako cel wyznaczyli sobie: „Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze…”.

    Szczególne podziękowania skierowane zostały  do byłych dyrektorów, wspaniałych pedagogów, pracowników obsługi oraz absolwentów szkoły, którzy tworzyli historię tej placówki oraz do władz samorządowych, nadzoru pedagogicznego, sponsorów i przyjaciół szkoły.

    Kolejnym punktem były wystąpienia gości, którzy na ręce pani dyrektor złożyli życzenia, kwiaty oraz upominki jubileuszowe. Szczególną radość sprawiła  tablica interaktywna, przekazana szkole przez Pana Burmistrza . To wyjątkowy prezent, którego wartość dydaktyczną uczniowie i nauczyciele bardzo doceniają i za który serdecznie dziękują.

    Odczytano listy gratulacyjne nadesłane przez Pana Posła Zbigniewa Kuźmiuka, Pana Posła Czesława Czechyrę oraz wicewojewodę Dariusza Piątka. Wręczono także nagrody wszystkim laureatom szkolnych konkursów towarzyszącym obchodom  jubileuszu.

    Następnie Pani Jolanta Sikorowska zaprosiła  na spacer po kartach historii szkoły przygotowany w formie prezentacji multimedialnej i przeżycie na nowo chwil  zasługujących  na utrwalenie, wspomnienie o ludziach, którzy pozostawili w tych murach siebie – swoje talenty i pasje, pracę, czas, wysiłek, dla których ta szkoła stała się częścią ich życia, lecz także oni byli i są jej częścią – duszą tego miejsca.

    Uczniowie szkoły wystąpili z programem słowno-muzycznym pt. „Przez dziesięciolecia,” odwołując się do znaków, symboli i wartości pielęgnowanych w Ostrołęce. Była to wędrówka po meandrach przeszłości,  w głąb siebie i ku przyszłości.

    Następnie uczestników uroczystości zaproszono na poczęstunek i w gościnne mury szacownej jubilatki, gdzie przygotowano wystawy okolicznościowe i galerie zdjęć.

    Kończąc uroczystości jubileuszowe pani dyrektor podziękowała gościom za udział w tym niezwykłym spotkaniu, za wzruszenia wywołane wspomnieniami, za niegasnące źródło inspiracji do dalszej niełatwej pracy nauczyciela, z którego  można  czerpać wiarę, choć na owoce trzeba czekać niekiedy wiele lat  i przywołała słowa Stanisława Wyspiańskiego- „Każdy jubileusz wnosi w życie świeży zapał i nową mądrość”.

    Jako pamiątkę goście uroczystości otrzymali folder o historii szkoły opracowany przez Panią  Ewę Jasińską, a zesponsorowany przez prezesów Mazowieckiego Centrum Maszyn Sadowniczych w Warce.

    OFF_7361_resizeOFF_7562_resizeOFF_7607_resizeOFF_7583_resizeOFF_20532

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE