Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej"Uczyć się geografii od… piratów”

    „Uczyć się geografii od… piratów”

    Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza na trzeci w tym semestrze, bezpłatny wykład pt. „Uczyć się geografii od… piratów”, który poprowadzi: dr Wojciech Lewandowski w czwartek, 23 października o godz. 1730.

    „Szczególnie w basenie Morza Karaibskiego i wielu miejscach na Pacyfiku piraci są wciąż żywą historią!  pełną dalej, niesamowitego kolorytu, okrucieństwa, tajemnic, przygód  i nadal łatwych do odnalezienia realnych śladów!  Na  Karaibach  piraci i korsarze są do dziś nie  tylko symbolem dawnych lat, ale dalej znani są  jako   konkretne  osoby znane z imienia lub przezwiska. Ich czyny, a przede wszystkim legendarne skarby wzbudzają emocje i  dalej są czymś wiarygodnym i realnym i bardzo rozbudzającym wyobraźnię- także tę geograficzną.

    Zostawmy w tym miejscu smutny problem współczesnego piractwa na morzu, (bo takie wciąż istnieje) i spróbujmy  poszukać miejsc  gdzie okręty pod czarną banderą pływały naprawdę!

          Niewiarygodne bogactwa zrabowane przez Pizzara jego towarzyszy  i następców w Nowym Świcie, a w późniejszym okresie ogromne ilości kruszców wydobywanych w kopalniach Ameryki Południowej przez zagnanych tam do niewolniczej pracy Indian, wszystko to było transportowane do Hiszpanii. I to właśnie te niezliczone  bogactwa pozyskiwane przez Hiszpanów w tzw. Nowym Świecie  najbardziej zainteresowały  świat ówczesny (czyli Europę) tym regionem ziemi.

    Nie trzeba wiec było długo czekać by  Morze Karaibskie zaroiło się od statków   korsarskich  i pirackich polujących na  pękate od skarbów hiszpańskie galeony.

    Korsarze  działali mając za sobą pełnomocnictwo królewskie  tzw. list kaperski  (stąd zwano ich również kaprami) łupiąc  bezkarnie tylko statki określonych bander, z którymi aktualnie dana monarchia żyła w niezgodzie. W zamian za chwalę i możliwość korzystania z portów musieli oddawać władcy  połowę łupów, czyli pryz. Piraci zaś, działali  na własne ryzyko i pod własną , zwykle czarną lub purpurową,  ozdobioną trupią czaszką flagą. Pomimo tego że od wieków prawo międzynarodowe uznawało piractwo za jedną z najcięższych zbrodni, a pojmanym piratom wymierzano najsurowsze kary ( najczęściej przez powieszenie na rei masztu lub ku przestrodze  u bram portu ) proceder ten bywał bardzo intratny  i  parało się nim zaskakująco dużo

    różnego rodzaju awanturników i zbiegłych marynarzy. Czarna bandera, a czasami również ciemne żagle  wzbudzały grozę wśród załóg innych żaglowców”.

    dr W. Lewandowski

    piraci

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE