Więcej
    Strona głównaInstytucjeŻegnamy Annę Kornatek

    Żegnamy Annę Kornatek

    20 września odeszła na zawsze Anna Kornatek – wieloletnia dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, archeolog i muzealnik, regionalistka i społeczniczka, osoba, która na zawsze wpisała się w historię Warki. 

    Anna Teresa Kornatek – ur. 29 października 1942 r. w Lublinie, w domu Heleny z Rudnickich i Henryka Przewoźników. Tam też ukończyła studia z archeologii Polski na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej.

    W 1964 r. ukazała się drukiem jej pierwsza publikacja „Osada w Krasiczynie, pow. Przemyśl.” Z Warką związała ją nie tylko praca zawodowa, ale nade wszystko rodzina, którą założyła wraz z Tadeuszem Kornatkiem w 1965 r. W lipcu 1966 r. rozpoczęła pracę w nowopowstającym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pod kierunkiem pierwszego dyrektora Olgierda Puciaty. Na stałe została zatrudniona od stycznia 1967 r. jako asystent muzealny. Razem z Olgierdem Puciatą organizowała pierwszą ekspozycję stałą pałacu Pułaskich. Szybko włączyła się do pracy społecznej, działając w Radzie Narodowej i Towarzystwie Miłośników Miasta Warki. W latach 1969 – 2004 pełniła funkcje najpierw wiceprezesa, a następnie prezesa towarzystwa. Od 2004 r. piastowała tytuł Prezesa Honorowego. W 1974 r. ukończyła kurs organizacji i zarządzania dla kadry kierowniczej muzealnictwa, zorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Opracowała wówczas „Założenia programowe Muzeum Emigracji Polskiej w Warce-Winiarach”.

    W latach 70. opublikowała kilka znaczących dla historii Warki i regionu prac: m.in. „Skarb z Krobowa pow. Grójec”, „Pradzieje Warki i okolic”, „Rzemiosło wareckie w XIV – XVIII wieku”, przewodnik „Warka i okolice”. Od 1 stycznia 1974 r. do 2 kwietnia 2004 r. zarządzała wareckim muzeum, najpierw jako kierownik, a następnie dyrektor.

    Od początku pracy zawodowej Anna Kornatek publikowała artykuły w prasie lokalnej, wydawała katalogi wystaw, opracowania na temat działalności muzeum i regionu. Zorganizowała szereg wystaw czasowych: historycznych, literackich i plastycznych, wiele o tematyce emigracyjnej. Organizowała sesje naukowe i popularno-naukowe, koncerty, wieczory dyskusyjne, konkursy i lekcje muzealne dla wareckiej młodzieży. Była inicjatorką i organizatorem plenerów dla artystów plastyków, które odbywały się w Warce od 1974 do 2000 roku. Odbyła zagraniczne podróże służbowe do Francji, Holandii  i USA. W latach 1985-87 podjęła się remontu zabytkowego domu mieszczańskiego z I poł. XIX w., przy ul. Długiej w Warce, w którym następnie zorganizowała Muzeum Historii Warki – oddział Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. W maju 1998 r. rozpoczęła redakcję miesięcznika społeczno-kulturalnego „Echo Warki”, na łamach którego publikowała artykuły dotyczące działalności muzeum, historii Warki oraz życia kulturalnego i społecznego miasta. Pod jej redakcją ukazały się 73 numery pisma (do 1 kwietnia 2004 r.)

    Za pracę naukową i zasługi dla kultury w regionie warecko-grójeckim i województwie radomskim otrzymała wiele nagród i wyróżnień. W 1973 r. została uhonorowana złotą odznaką „za zasługi dla woj. warszawskiego”, a w 1978 r. odznaką dla „Zasłużonego działacza kultury”. W roku 2005 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał jej za wieloletnią pracę w muzealnictwie polskim Brązowy Medal Gloria Artis.

    Wareckiemu muzeum poświeciła Anna Kornatek prawie całe swoje życie. Przepracowała tu 37 lat, a przez 30 lat była jego dyrektorem. Przeprowadziła muzeum przez meandry nowych dziejów, przez stan wojenny i zmieniające się podziały administracyjne kraju. Kształtowała wizerunek instytucji i miasta Warki wśród odwiedzających Winiary Polaków i Amerykanów. Na tych podwalinach mogliśmy zbudować „nowe muzeum”. Dziś Anna Kornatek zamyka za sobą drzwi ziemskiej wędrówki. My dziękujemy za jej pracę na rzecz Muzeum, Miasta, Powiatu Grójeckiego, Regionu i Polski. Na zawsze pozostawiła wiele zapisanych kart historii wareckiego muzeum.

     

    Niech strofy ukochanego przez Nią poety  Ks. Pawła Heintcha, będą naszą modlitwą i ostatnim pożegnaniem:

    MODLITWA

    Jestem. Pod mroźną kopułą

    Czekam na boży przylot

    I patrzę, jak czarne drzewa

    Ku białej ciszy się chylą.

     

    I drżę, jak gwiazdy nade mną,

    Choć w uszach szumi mi cisza,

    Bym Boga, gdy ku mnie podejdzie,

    Cichszego od ciszy, usłyszał.

     

    I piszę sczerniałą dłonią

    na śniegu świetliste grypsy,

    by je w przelocie porywał

    siódmy anioł Apokalipsy.

     

    Aniołami mnie nie przerażaj,

    Słońcem mi pieśni rozjaśnij,

    Dłoń mi podaj przez gwiazdy

    I prawdą jasną radź mi.

     

    Tyś mi dał światło, bym patrzył

    I dzieło Twoje oglądał

    A ja Cię wmodliłem w me pieśni

    Płonące na horyzontach.

     

    Ty jesteś nieśmiertelny.

    Ja w proch rozsypię się niebu.

    Pozwól mym słowom mijać

    Dzwony mojego pogrzebu.

     

    Niech idą za moją trumną

    Zwartą, mocną kolumną.

    Niech czyjeś usta,

    Poza mną, poza nami,

    Będą moimi ustami.

     

    Spoczywaj w pokoju.

    Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak

    wraz z Zespołem Pracowników

     

    Pożegnanie Ś. P. Anny Kornatek wygłoszone przez dyrektor Muzeum w dniu pogrzebu 23 września, w kościele pw. Św. Mikołaja w Warce.

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE