„Październik miesiącem oszczędzania” – to hasło towarzyszy nam od 100 lat. Warto o tym wspomnieć – zwłaszcza że rok 2024 jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Skąd jednak wziął się pomysł, by akurat ten miesiąc przyświecał oszczędzaniu? Jest kilka teorii na ten temat, ale żadnej nie możemy być pewni na 100%.
W 1924 roku na międzynarodowym kongresie w Mediolanie zebrali się przedstawiciele banków z 29 krajów. Debatowano na różne tematy, ale szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z oszczędzaniem. To były trudne czasy. Podjęto więc decyzję, by ustalić specjalne święto i w ten sposób przypominać społeczeństwom, jak ważna jest idea oszczędzania. Uchwalono wtedy, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października.
W rozważaniach na temat genezy „miesiąca oszczędzania” warto wziąć jednak pod uwagę także inne argumenty. Takie, które wywodzą się z wielowiekowej tradycji. Październik to pierwszy pełny miesiąc jesieni, która zgodnie z kalendarzem zaczyna się w ostatniej dekadzie września. To okres, kiedy od wieków gospodarstwa domowe zaczynały poważnie myśleć o nadchodzącej zimie i gromadzić zapasy.
Jeśli jednak przeniesiemy się w czasy obecne, to trudno oprzeć się wrażeniu, że październik wciąż jest miesiącem idealnie wpisującym się w oszczędzanie. Po ciężkich dla domowych finansów miesiącach wakacyjnych i spustoszeniu, jakie robi w portfelach wrześniowa wyprawka, październik daje chwilę wytchnienia. Możemy spokojnie przegrupować siły i zaplanować kolejne miesiące. Bo już od listopada zaczynamy powoli myśleć o mikołajkach i nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.
W PSP w Michałowie, gdzie bardzo prężnie działa Szkolna Kasa Oszczędzania, uczniowie również pamiętali o październiku, jako miesiącu oszczędzania. Na tablicy informacyjnej SKO pojawiła się historia tej tradycji. Uczniowie brali udział w szkolnych konkursach: „Październikowy Mistrz Oszczędzania”, „Mój sposób na oszczędzanie” (konkurs plastyczny) oraz „Jesień z SKO” (konkurs fotograficzny). Odbyły się również bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne z pracownikiem PKO BP oddział I w Warce dla klas I – III i VII – VIII. Uczniowie klasy II biorą udział w projektach edukacyjnych związanych z matematyką, finansami i oszczędzaniem: „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”, „Misja Oszczędzanie”, „Od grosika do złotówki”. Przez cały rok szkolny trwa międzyklasowy i indywidualny konkurs oszczędzania. Na prowadzonym przez opiekunkę SKO Elżbietę Chojnacką – Blogu SKO systematycznie pojawiają się wpisy związane z działalnością organizacji. Wiele działań i wysokie miejsce w rankingu blogów, to szansa na nagrodę w ogólnopolskim konkursie „SKO Blog Miesiąca”.
PSP w Michałowie