Więcej
    Strona głównaBlogiJesień pełna kultury w Warce! – 4 część podsumowania wareckiej kultury 2024...

    Jesień pełna kultury w Warce! – 4 część podsumowania wareckiej kultury 2024 – Dworek na Długiej

    Za nami ostatnie miesiące roku, które obfitowały w wydarzenia kulturalne organizowane, współorganizowane lub wspierane przez Samorządową Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”. To był czas pełen spotkań, konkursów, uroczystości patriotycznych oraz świątecznych inicjatyw, które angażowały zarówno mieszkańców Warki, jak i gości z całego regionu.

    Jesienne wieczory pełne pasji i twórczości

    Jesień w Dworku to czas spotkań i warsztatów. W ramach cyklu „Strefa Kobiet” uczestniczki miały okazję wykonać jesienne i bożonarodzeniowe wianki oraz tradycyjne laleczki-motanki. Miłośnicy poezji spotykali się podczas dwóch edycji „Dobrych Wieczorów”, gdzie prezentowali własne wiersze. W ramach cyklu „dWorek z Piosenką” odbył się koncert Dominika Żulickiego, a w galerii Dworku można było podziwiać fotografie Rafała Donicy na wystawie „Nasi Potrafią”.

    Konkursy dla dzieci i młodzieży

    Końcówka roku to czas licznych konkursów. Wśród nich znalazły się:

    • Konkurs plastyczny „Tam, gdzie biją dzwony. Legenda o 7 wareckich kościołach” – organizowany z okazji 140. rocznicy święceń kapłańskich ks. Marcelego Ciemniewskiego;
    • Konkurs na mini Szopkę Bożonarodzeniową;
    • Wareckie Recytacje – konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej organizowany z okazji Święta Niepodległości;
    • mini Warka Music Show – konkurs wokalny o tematyce świątecznej;
    • Międzyszkolny konkurs wiedzy „Nasza Historia”, którego ostatnia w 2024 roku edycja poświęcona była ks. Marcelemu Ciemniewskiemu.

    Patriotyzm i pamięć o historii

    Listopad w Warce tradycyjnie rozpoczął się „Warecką Kwestą”, której celem jest renowacja zabytkowych nagrobków na wareckim cmentarzu. Dzięki hojności mieszkańców udało się zebrać środki na kolejny etap prac konserwatorskich.

    W tym okresie odbyły się również ważne uroczystości patriotyczne:

    • Obchody Święta Niepodległości – 11 listopada;
    • „Noc Listopadowa” – wydarzenie upamiętniające płk. Piotra Wysockiego i wybuch Powstania Listopadowego – 29 listopada;
    • Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego

    Dwa ostatnie wydarzenia organizowane z aktywnym udziałem działającej przy Dworku Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA.

    W ramach obchodów Święta Niepodległości odbył się również koncert Miejskiej Orkiestry Moderato z udziałem solistów, instrumentalistów i chórów.

    Spotkania miłośników gier i szachów

    Dwukrotnie w ostatnich miesiącach roku w Dworku odbyło się „Nocne Granie w Planszówki”, które zgromadziło miłośników tradycyjnych gier. Ponadto w IV kwartale zainaugurowano III Powiatową Międzyszkolną Ligę Szachową, w której udział wzięło kilkanaście szkół z całego powiatu, w tym pięć z Gminy Warka.

    Świąteczne tradycje w Warce

    Grudzień to czas radosnego świętowania. W ramach „Wareckich Mikołajek” odbył się koncert dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, w którym wzięło udział ponad 1500 dzieci. Tego samego dnia, 6 grudnia, na wareckim rynku rozbłysły świąteczne iluminacje, które wspólnie z mieszkańcami uroczyście zapalił Burmistrz Warki.

    W połowie grudnia odbył się 11. Jarmark Bożonarodzeniowy, który zgromadził wielu wystawców i odwiedzających. W programie znalazły się m.in. Kiermasz Charytatywny, występy dzieci i młodzieży, prezentacja konkursowych mini szopek, atrakcje dla najmłodszych i oczywiście spotkanie ze Świętym Mikołajem.

    Świąteczny czas to również koncerty i wspólne kolędowanie. Mieszkańcy Warki mieli okazję wziąć udział w koncercie młodych wokalistów sekcji muzycznej działającej w Dworku, wspólnym śpiewaniu kolęd podczas Wigilii na Wareckim Rynku, a także w niezwykłym Wareckim Koncercie Bożonarodzeniowym, którego gwiazdą był zespół Sound’n’Grace.

    Kultura w lokalnych mediach

    Nieodłącznym elementem działalności kulturalnej w Warce jest także „Kurier Warecki” – lokalny miesięcznik informacyjno-kulturalny, który „Dworek na Długiej” wydaje wspólnie z Centrum Sportu i Rekreacji, dostarczając mieszkańcom bieżących informacji o wydarzeniach w gminie.

    Podsumowanie roku 2024

    Warecka kultura to nie tylko działalność „Dworku na Długiej”. Ważną rolę w organizacji wydarzeń odgrywa również Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, szkoły, przedszkola oraz liczne organizacje społeczne, które wspólnie dbają o rozwój życia kulturalnego w regionie.

    W 2024 roku Dworek zorganizował, współorganizował lub aktywnie wspierał prawie 90 wydarzeń kulturalnych, angażujących setki mieszkańców i gości. To był kolejny wyjątkowy rok, pełen inspirujących spotkań, wartościowych inicjatyw i artystycznych przeżyć.

    Dziękujemy wszystkim organizatorom, partnerom oraz uczestnikom wydarzeń za wspólną pracę na rzecz lokalnej kultury. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok przyniesie jeszcze więcej ciekawych projektów i okazji do kulturalnych spotkań.

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE