Udowadniamy, że jesteśmy gminą, która nie boi się stawiać czoła ambitnym projektom. Wojewoda, Marszałek i Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych stawiają na Warkę, doceniając projekty, które zgłaszamy.
Warka udowadnia, że jest miastem dynamicznym, otwartym na innowacje i świadomym swojego dziedzictwa. Dzięki pozyskaniu prawie 8 milionów złotych dofinansowania na budowę żłobka i realizację projektu „Rozwój turystyki na Szlaku Jabłkowym w Największym Sadzie Europy” Warka wkracza w realizację szerokiej strategii rozwoju społecznego i infrastrukturalnego.
Szlak Jabłkowy – wizytówka Warki i Mazowsza. Prawie 4 500 000 mln na rozwój turystyki
Rozwój Szlaku Jabłkowego to strategiczna inwestycja, która łączy tradycję z nowoczesnością. Szlak, bazujący na wielowiekowej historii sadownictwa grójeckiego, stanie się nie tylko atrakcją turystyczną, ale także ważnym elementem tożsamości mieszkańców regionu.
W ramach projektu przewidziano cztery kluczowe działania:
- Jabłkowy Plac Zabaw – przestrzeń edukacji i rekreacji.
- Centrum Szlaku Jabłkowego – serce regionalnej turystyki.
- Nowoczesne tablice informacyjne – wiedza na wyciągnięcie ręki.
- Cyfrowy portal Szlaku Jabłkowego – turystyka w nowoczesnym wydaniu.
Budowa żłobka w ramach programu Maluch plus to modernizacja systemu opieki nad dziećmi jakiej jeszcze w Warce nie było. Budowa zostanie wsparta dotacją prawie 3,5 mln zł.
Ruch ten pozwoli aktywnym rodzicom, szczególnie mamom, sprawnie wrócić na rynek pracy. Otwarcie żłobka w Warce to ułatwienie dla młodych rodziców w łączeniu życia rodzinnego i zawodowego. Dostępność tego typu usług dla najmłodszych mieszkańców Warki jest dla nas ogromnie ważna. Ta inwestycja przełamuje wiele barier i ograniczeń przed którymi stoją aktywni mieszkańcy naszego miasta.
Aspekt społeczny – projekty dla mieszkańców i przyszłych pokoleń
Sukces projektów to efekt sprawnego działania zespołu na czele z burmistrzem Warki dr Tomaszem Rawskim. To właśnie determinacja i skuteczność w pozyskiwaniu funduszy oraz długofalowa wizja rozwoju sprawiają, że miasto zmienia się na oczach mieszkańców i turystów. Efektywne zarządzanie, zaangażowanie w rozwój lokalnej gospodarki oraz umiejętność budowania sieci współpracy międzyregionalnej i krajowej stanowią fundament dla przyszłości Warki jako turystycznej perły Mazowsza.
Dzięki tej sprawczości, udało się pozyskać środki, które przyczynią się do rozwoju turystyki w regionie, a co za tym idzie – do pobudzenia lokalnej gospodarki, promocji tradycji sadowniczej oraz stworzenia nowych miejsc pracy. To dowód na to, że dobrze zarządzane miasto może skutecznie konkurować o środki zewnętrzne i konsekwentnie realizować ambitne plany rozwoju.
Sięgając po środki zewnętrzne nadrabiamy zaległości. Gminy sąsiednie już dawno mają w swojej bazie oświatowej żłobek. Teraz nadszedł czas, aby taka placówka powstała także w Warce.
Część mieszkańców zastanawia się, czy dofinansowania na rozwój turystyki, ów 4.5 mln, nie lepiej przeznaczyć na rozwój terenów wiejskich, na budowę dróg czy kanalizacji? Proszę pamiętać, że zewnętrzne środki po które sięgamy są dysponowane w konkretnych konkursach i naborach. Oznacza to, że jeżeli konkurs dotyczy turystyki możemy aplikować o realizację zadań wyłącznie z zakresu turystyki. Nie mamy możliwości według własnego widzimisię wydawać środków pochodzących z dotacji.
Słowo komentarza od Burmistrza:
Dokładamy wszelkich starań, aby nie przepuścić okazji na pozyskanie zewnętrznych środków dla Warki. Wiemy, że cenna jest każda jest złotówka – bo o tę walczy wiele gmin. Konkurencja jest ogromna, a na dodatek musimy w Warce uzupełniać niezbędne dokumenty, które są wymagane, aby ubiegać się o zewnętrzne fundusze. Są to nie tylko projekty i koncepcje, ale na przykład raporty środowiskowe, audyty energetyczne budynków czy oceny wpływu planowanych inwestycji na środowisko – jeśli takie dokumenty w poprzednich latach nie powstały, to znaczy, że dziś bez nich nie możemy starać się o część środków zewnętrznych. Nie mamy zatem wyjścia, musimy nadrabiać zaległości, uzupełniać dokumentację i robić wszystko, żeby być gotowym na nabory, które będą ogłaszane. Prócz ograniczeń w postaci braku niezbędnej dokumentacji, którą przecież w latach poprzednich można było powoli i sumiennie uzupełniać, mierzymy się z innym problemem. To brak gruntów gminnych. Konsekwencją szybkiej wyprzedaży majątku gminnego z lat ubiegłych jest to, że dziś musimy racjonalnie gospodarować pozostałościami gruntów i wykorzystać je tak, żeby służyły one wszystkim mieszkańcom. Można ubiegać się o środki na wielkie inwestycje, tylko trzeba mieć jeszcze grunty, na których można je zrealizować. Jednak te problemy i utrudnienia nas nie zrażają, zamierzamy wykorzystać każdą szasnę, która się nadarza, aby podnosić jakość życia mieszkańców i wprowadzać tę prawdziwie jakościową zmianę w wareckie życie. Niech ten dobry czas dla naszej gminy trwa – Burmistrz Warki dr Tomasz Rawski