Więcej
  Strona głównaInstytucje220. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego

  220. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego

  Dziś, 24 marca, obchodzimy 220. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego. Ponad dwa wieki temu Najwyższy Naczelnik – jak nazwano Tadeusza Kościuszkę – złożył ślubowanie na rynku w Krakowie dając tym samym społeczeństwu sygnał do walki o podźwignięcie z kolan upadającej Rzeczypospolitej.

  Pamięć o tamtych wydarzeniach, kiedy przedstawiciele wszystkich stanów stanęli „ramię w ramię” do boju o suwerenność, przechowały kolejne pokolenia Polaków. Niezwykła postać Naczelnika, którego życiorys to jedno wielkie niekończące się pasmo przygód, umocniła legendę powstania. Tadeusz Kościuszko w 1794 r. bił się nie tylko o niezawisłość ojczyzny, ale i o szczytne ideały wolności i równości społecznej.Swoimi poglądami wyprzedzał epokę w której żył. Nie dziwi zatem fakt, że jego osoba to patron setek instytucji, organizacji i szkół w Polsce.

  Kościuszko miał również swoje związki z Warką… W jej okolicach obozował z wojskiem podczas insurekcji. Stąd wysyłał gońców z rozkazami. Tu – jak głosi miejscowa legenda – miał wypoczywać pod jedną z lip w winiarskim parku…

  Dziś o Kościuszce w muzeum przypomina jeden z pałacowych salonów, w którym można obejrzeć m.in. kolekcję jego portretów czy jeden z oryginalnych rozkazów z 1794 r. Te i inny eksponaty związane z Naczelnikiem będziecie mogli już wkrótce zobaczyć w naszym Muzeum.

  Kościuszko 01

  Portret Tadeusza Kościuszki, T. Balukiewicz, olej na płótnie, wł. Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

   

  Info. Muzeum im. K. Pułaskiego

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE