Więcej
  Strona głównaKulturaKinoBestie z południowych krain...

  Bestie z południowych krain…

  Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Jasminum” działającego w Grójeckim Ośrodku Kultury zaprezentujemy amerykański dramat BESTIE Z POŁUDNIOWYCH KRAIN, w reżyserii zaledwie 29-letniego debiutanta Benha Zeitlina. W zapomnianej, buntowniczej społeczności odciętej od świata, sześcioletnia Hushpuppy prowadzi pełne odwagi i chęci przetrwania życie. Otaczający ją świat postrzega jako delikatną strukturę pełną żywych, oddychających, wzrastających rzeczy. Kiedy więc największa od stuleci burza nawiedza miasto, Hushpuppy wie, że naturalny porządek wszystkiego, co jest dla niej ważne został zachwiany. Zdeterminowana by naprawić walącą się strukturę świata, ocalić słabnącego ojca i uratować tonący dom, mała bohaterka swoją siłę i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu. Zapraszamy.

   

  DKF „Jasminum”: BESTIE Z POŁUDNIOWYCH KRAIN (reż. Benh Zeitlin)

  9.11.2012 r. (piątek), godz. 20.00

  wstęp: 12 zł

  Benha Zeitlina: „Na planie filmowym wózek z kamerą równie dobrze może pchać ktoś kto umie upiec pączki, albo głośno się śmiać, a nie ten, kto faktycznie potrafi taki wózek pchać. Chcę otaczać się w życiu i podczas kręcenia filmu ludźmi szalonymi, odważnymi, o dobrych sercach. Ilość chaosu i katastrof, do których to doprowadzi jest bez znaczenia, bo przez wszystko przejdziesz otoczony ludźmi, których kochasz. I na końcu, bez względu na wszystko, twój film okaże się szalony, odważny i o dobrym sercu. A to jest dużo ważniejsze niż gładkie ruchy kamery na wózku. 

  Ta myśl przyświecała mi podczas całego procesu powstawania BESTII Z POŁUDNIOWYCH KRAIN. Moje podejście do realizacji filmów polega na tworzeniu energii, emocji, sposobu życia, który odpowiada ludziom, z którymi robię filmy. To wymyślanie własnej rzeczywistości i zaludnianie jej najlepszymi ludźmi, jakich znam. To podejście doprowadziło do tego, że do głównych ról wybraliśmy Dwighta Henry’ego, pracującego w piekarni po drugiej stronie ulicy, i Quvenzhané Wallis, uczennicę szkoły podstawowej. Żadne z nich nie miało wcześniej aktorskich doświadczeń, ale kiedy spojrzysz w ich oczy dostrzeżesz nieustraszonego wojownika, który jest zdolny do wszystkiego. Nawet jeśli musisz przez nich napisać scenariusz w zasadzie na nowo i zmienić wszystkie pierwotne założenia to nie ma to znaczenia, bo oni są kluczowymi elementami, by oddać tego zaciętego ducha, o którym film ma opowiadać. Ta zasada miała wpływ na nasze wszystkie decyzje. Czy robimy sztuczny zbiornik z wodą w studio, czy jedziemy ze sprzętem nad morze? Czy szukamy lokacji, które będą udawały koniec świata, czy jedziemy na koniec świata? Czy obsadzamy w głównej roli jedenastolatkę i charakteryzujemy ją na sześciolatkę, czy szukamy sześcioletniej dziewczynki, która zagra w filmie?”

  BESTIE Z POŁUDNIOWYCH KRAIN (tyt. oryg. „Beasts of the Southern Wild”), dramat, występują: Quvenzhane Wallis jako Hushpuppy, Dwight Henry jako Wink, Levy Easterly jako Jean Battiste, Lowell Landes jako Walrus, Pamela Harper jako Mała Jo, Amber Henry jako LZA, Jonshel Alexander jako Joy Strong, Kaliana Brower jako T-Lou, Henry Coleman jako Peter T, Philip Lawrence jako Dr Maloney i inni, reżyseria: Benh Zeitlin, scenariusz: Benh Zeitlin, Lucy Alibar, zdjęcia: Ben Richardson, montaż: Crockett Doob, Affonso Goncalves, muzyka: Benh Zeitlin, Dan Romer, scenografia: Alex DiGerlando, czas trwania: 92 min., USA, 2012

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE