Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPoszukiwacze zaginionego… pucharu

  Poszukiwacze zaginionego… pucharu

  Tak oto minęła połowa trzeciego semestru drugiego roku funkcjonowania w Dworku na Długiej Wareckiej Akademii Wiedzy. Wykład “półmetkowy” wygłosił polski Indiana Jones czyli …. archeolog i dziennikarz, twórca archeologicznej mapy Polski i Szlaku Książąt Mazowieckich – Daniel Sukniewicz. Wreszcie mogliśmy poznać dowody na unikatowość, szczególność Mazowsza – krainy, którą zamieszkujemy. Dziejów jego wielesetletniej niezależności i niepodległości. Było o najdawniejszych herbach Mazowsza – czyli o pochodzeniu niezwykłego smoka (czy też wywerny), widniejącego obok orłów piastowskich. Także o Masławie i Sieciechu (tu o problemach z poszukiwaniem jego „potężnego” grodu). Był to wykład całkowicie nowatorski. Daniel Sukniewicz bardziej dba o zbliżenie się do prawdy czasów, niż „polityczną” poprawność swoich prelekcji. Nie był to więc wywód prezentujący sposób myślenia do którego jesteśmy wdrożeni od czasów szkolnych, ale dzięki temu niezwykle inspirujący. I o to właśnie chodzi!!!

  Nie byłby pan Daniel polskim Indiana Jonesem, gdyby nie przygotował dla słuchaczy WAW-u specjalnej niespodzianki… Wszyscy otrzymali do rozwiązania krzyżówkę (poszukiwane hasła zawarte były w treści wykładu), po rozwiązaniu której otrzymywało się wskazówkę pozwalającą odnaleźć skarb ukryty w pięknie sklepionych, tajemniczych podziemiach Dworku na Długiej. Skarb ów odnalazła pani Danuta Sadowska – Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. K. Pułaskiego. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Trofeum stanowiła piękna kopia piętnastowiecznego pucharu odnalezionego podczas prac wykopaliskowych w Warszawie. Był on dodatkowo wypełniony talarami – nie, nie złotymi ani srebrnymi – czekoladowymi! Pucharek ów został ufundowany przez p. Daniela Sukniewicza. Pięknie dziękujemy Wykładowcy.

  W drugim semestrze bieżącego roku akademickiego Daniel Sukniewicz opowie nam o życiu i działalności księżnych mazowieckich. Tak, to nie pomyłka – księżnych, nie książąt! Tego jeszcze nie było! Zapraszamy zatem serdecznie.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE