Więcej
  Strona głównaInstytucjeWareccy turyści poznali sąsiedni Jasieniec

  Wareccy turyści poznali sąsiedni Jasieniec

  W sobotę 19 września 2015 r. warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył na 45 Rajd  Południowego Mazowsza. Była to pierwsza,  jesienna wyprawa w tym roku. Odjechaliśmy autokarami z parkingu przy szkole nr 2 i dotarliśmy do Boglewic. Tam zaczynała się trasa rajdu, na którą wybrało się 9 drużyn: Jasieniec, Nowa Wieś, Wrociszew, Michałów, PSP nr 1 w Warce, Konary, Sułkowice, Watraszew, Zbrosza Duża. Łącznie z opiekunami było ponad 220 osób. Zwiedziliśmy zabytkowy kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Bolewicach i cmentarz, gdzie zobaczyliśmy grobowiec rodziny Bersonów, zasłużonej dla społeczności tej parafii. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze przy pomniku poległych we wrześniu 1939 r. i ich pamięć uczciliśmy chwilą ciszy.

  Na sześciokilometrową trasę pieszą wśród pół i sadów poprowadziła nas grupa turystów z Jasieńca. Pogoda wareckim turystom sprzyjała, mimo niepewnych zapowiedzi słonko mocno przygrzewało, a chmury nie psuły nam nastrojów.

  Po dotarciu do szkoły i rozlokowaniu bagaży, ruszyliśmy na salę gimnastyczną na spotkanie z panią Justyną Kozdryk, mistrzynią świata w wyciskaniu ciężarów. Jest to nie tylko silna, ale i piękna kobieta, z ogromnym poczuciem humoru i wielkim dystansem do samej siebie. Pani Justyna najpierw opowiedziała o swoich sukcesach, pragnieniach, hobby i marzeniach. Następnie odpowiedziała na ogromną liczbę ciekawych i intrygujących pytań zadawanych przez uczestników rajdu. Na zakończenie zrobiła sobie zdjęcie z każdą turystyczna drużyną i złożyła autografy.

  Obejrzeliśmy ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą zabytków Jasieńca i okolic oraz bawiliśmy się na dyskotece.

  Noc spędziliśmy na sali gimnastycznej, gdzie nic nam nie przeszkadzało w wieczornych rozmowach, a potem ciszy nocnej.

  Po śniadaniu dotarliśmy do kościoła w Jasieńcu w parafii Św. Rocha, gdzie bardzo serdecznie przywitał nas ksiądz proboszcz. Po mszy świętej opowiedział nam historię kościoła i oprowadził po terenie placu kościelnego.

  Wzbogaceni słowem bożym dotarliśmy do Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka ta ma bardzo długą i ciekawą historię. Oficjalnie powstała w 1949r, ale wcześniej strażacy działali przy cukrowni w latach przedwojennych. Obejrzeliśmy piękne, czerwone wozy, łódź ratunkową, zobaczyliśmy sprzęt gaśniczy oraz przymierzaliśmy hełmy strażackie. Zabawialiśmy się również w prawdziwych strażaków, trzymając w rękach „sikawki”.

  Z przykrością rozstaliśmy się z odważnymi ludźmi i wróciliśmy do szkoły, gdzie pani prezes Oddziału PTTK i pani dyrektor szkoły wręczyły wszystkim dyplomy uczestnictwa i piłki do gry w nogę. Około 13.00 autokarami ruszyliśmy w drogę powrotną.

  Pogoda nam znów dopisała i miło spędziliśmy czas.

  Warecki oddział zaprasza na dwie, kolejne wyprawy turystyczne:

  • 3 października 2015r -Jesienny Zlot Turystów do Michałowa
  • 17 października 2015r- Centralny Zlot Młodzieży PTTK Palmiry
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE