Wareccy turyści poznali sąsiedni Jasieniec

Wareccy turyści poznali sąsiedni Jasieniec

W sobotę 19 września 2015 r. warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył na 45 Rajd  Południowego Mazowsza. Była to pierwsza,  jesienna wyprawa w tym roku. Odjechaliśmy autokarami z parkingu przy szkole nr 2 i dotarliśmy do Boglewic. Tam zaczynała się trasa rajdu, na którą wybrało się 9 drużyn: Jasieniec, Nowa Wieś, Wrociszew, Michałów, PSP nr 1 w Warce, Konary, Sułkowice, Watraszew, Zbrosza Duża. Łącznie z opiekunami było ponad 220 osób. Zwiedziliśmy zabytkowy kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Bolewicach i cmentarz, gdzie zobaczyliśmy grobowiec rodziny Bersonów, zasłużonej dla społeczności tej parafii. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze przy pomniku poległych we wrześniu 1939 r. i ich pamięć uczciliśmy chwilą ciszy.

Na sześciokilometrową trasę pieszą wśród pół i sadów poprowadziła nas grupa turystów z Jasieńca. Pogoda wareckim turystom sprzyjała, mimo niepewnych zapowiedzi słonko mocno przygrzewało, a chmury nie psuły nam nastrojów.

Po dotarciu do szkoły i rozlokowaniu bagaży, ruszyliśmy na salę gimnastyczną na spotkanie z panią Justyną Kozdryk, mistrzynią świata w wyciskaniu ciężarów. Jest to nie tylko silna, ale i piękna kobieta, z ogromnym poczuciem humoru i wielkim dystansem do samej siebie. Pani Justyna najpierw opowiedziała o swoich sukcesach, pragnieniach, hobby i marzeniach. Następnie odpowiedziała na ogromną liczbę ciekawych i intrygujących pytań zadawanych przez uczestników rajdu. Na zakończenie zrobiła sobie zdjęcie z każdą turystyczna drużyną i złożyła autografy.

Obejrzeliśmy ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą zabytków Jasieńca i okolic oraz bawiliśmy się na dyskotece.

Noc spędziliśmy na sali gimnastycznej, gdzie nic nam nie przeszkadzało w wieczornych rozmowach, a potem ciszy nocnej.

Po śniadaniu dotarliśmy do kościoła w Jasieńcu w parafii Św. Rocha, gdzie bardzo serdecznie przywitał nas ksiądz proboszcz. Po mszy świętej opowiedział nam historię kościoła i oprowadził po terenie placu kościelnego.

Wzbogaceni słowem bożym dotarliśmy do Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka ta ma bardzo długą i ciekawą historię. Oficjalnie powstała w 1949r, ale wcześniej strażacy działali przy cukrowni w latach przedwojennych. Obejrzeliśmy piękne, czerwone wozy, łódź ratunkową, zobaczyliśmy sprzęt gaśniczy oraz przymierzaliśmy hełmy strażackie. Zabawialiśmy się również w prawdziwych strażaków, trzymając w rękach „sikawki”.

Z przykrością rozstaliśmy się z odważnymi ludźmi i wróciliśmy do szkoły, gdzie pani prezes Oddziału PTTK i pani dyrektor szkoły wręczyły wszystkim dyplomy uczestnictwa i piłki do gry w nogę. Około 13.00 autokarami ruszyliśmy w drogę powrotną.

Pogoda nam znów dopisała i miło spędziliśmy czas.

Warecki oddział zaprasza na dwie, kolejne wyprawy turystyczne:

  • 3 października 2015r -Jesienny Zlot Turystów do Michałowa
  • 17 października 2015r- Centralny Zlot Młodzieży PTTK Palmiry
Udostępnij:
← Wareccy piłkarze remisują i przegrywają... Podsumowanie sezonu pływackiego 2014/2015 UKS Olimpic Warka →

Dodaj komentarz