Szachy pobudzają… do myślenia

Szachy pobudzają… do myślenia

Zajęcia szachowe już chyba na dobre zadomowiły się w szkołach podstawowych gminy Warka. Wszystko za sprawą realizowanego w poprzednim roku szkolnym przez „Dworek na Długiej” projektu „Szukamy wareckiego mistrza szachowego” w ramach którego organizowane były zajęcia szachowe, turnieje oraz I Międzyszkolna Liga Szachowa. W nowym roku szkolnym, w większości wiejskich szkół udało się utrzymać grupy zaawansowane oraz dodatkowo zawiązać początkujące. Tradycyjnie, dla uczniów szkół miejskich przeznaczone są czwartkowe zajęcia w Dworku. Zatem wszyscy chętni, niezależnie od swych umiejętności czy nawet miejsca zamieszkania mogą z nami rozpocząć swoją przygodę z królewską grą.

Po niemalże półtorej roku pracy, możemy się już pochwalić pierwszymi poważnymi sukcesami indywidualnymi naszych podopiecznych, bądź też bardzo dobrymi drużynowymi wynikami szkół. Do tych drugich należą przede wszystkim osiągnięte na wiosnę wicemistrzostwo powiatu grójeckiego przez PSP z Ostrołęki oraz 4 miejsce ZS-P z Nowej Wsi. Nasi reprezentanci startują również z dużymi sukcesami w turniejach indywidualnych. Ostatnio dwaj uczniowie szkoły z Ostrołęki – Jakub Szczepaniak i Jakub Łukiewicz uzyskali odpowiednio 2 i 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej w zakończonych 12 grudnia VI Mistrzostwach Grójca w Szachach Szybkich. Warto też zauważyć, że już kilkunastoosobowa grupa naszych reprezentantów posiada  kategorie szachowe będące dożywotnim tytułem przyznawanym przez Polski Związek Szachowy za indywidualne osiągnięcia przy szachownicy.

Bardzo ciekawym przedsięwzięciem odbywającym się na terenie naszej gminy jest organizowana już po raz drugi Międzyszkolna Liga Szachowa. W tym roku do udziału w rozgrywkach przystąpiło 6 szkół (oprócz PSP nr 2 w Warce), w których cyklicznie odbywają się spotkania. Zawody mają charakter indywidualnego turnieju szwajcarskiego (bardzo popularny system, w którym w każdej rundzie uczestnik gra z przeciwnikiem o tej samej liczbie punktów) rozgrywanego tempem 15 minut na zawodnika za rozegranie partii. Wszyscy młodzi szachiści zdobywają punkty dla swoich szkół, które po zsumowaniu tworzą klasyfikację drużynową.

Inauguracja Ligi miała miejsce 24 listopada w ZS-P w Nowej Wsi. Od bardzo mocnego uderzenia rozpoczęła swój udział w tegorocznej edycji ekipa z Ostrołęki, zdobywając 3 pierwsze miejsca w zawodach i zarabiając aż 16 punktów w klasyfikacji drużynowej. Drugie miejsce z 12,5 oczkami zapewniła sobie reprezentacja gospodarzy z Nowej Wsi, a na najniższym stopniu podium turniej zakończyli szachiści ze szkoły nr 1 w Warce z 10,5 punktami na koncie. 15 grudnia miał miejsce 2 turniej Ligi w Michałowie. W tych zawodach 1 miejsce zajęła ponownie szkoła z Ostrołęki, uzyskując 14,5 pkt. Jako drudzy finiszowali reprezentanci z PSP nr 1 w Warce z 12 punktami, a miejsce 3 wywalczyli zawodnicy ze szkoły w Nowej Wsi wynikiem 10,5 punktów.

Klasyfikacja po 2 turniejach Międzyszkolnej Ligi Szachowej wygląda następująco:

  1. Ostrołęka – 30,5 pkt
  2. Nowa Wieś – 23,0 pkt
  3. PSP nr 1 Warka – 22,5 pkt
  4. Michałów – 17,0 pkt
  5. Wrociszew – 14,5 pkt
  6. Konary – 7,5 pkt

Adam Lasota – instruktor szachowy

Udostępnij:
← Kolejny udany semestr z wiedzą Nasz naród jak lawa… Narodowe powstania miały i wciąż mają dla nas SENS! →

Dodaj komentarz