Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKolejny udany semestr z wiedzą

    Kolejny udany semestr z wiedzą

    Zimowy semestr Wareckiej Akademii Wiedzy w „Dworku na Długiej” odbył się pod znakiem egzotycznych podróży i wielkich zagadek oraz pięknej muzyki.

    Poprzez krainę muzyki poprowadzili nas: Sławomir Drygalski prezentujący przeboje wielkiego ekranu oraz Ryszard Kupidura wraz z George Gershwinem i „Błękitną rapsodią” w tle.

    Podróżowaliśmy tej jesieni po Włoszech odwiedzając Wenecję, Rzym, Pompeje i Herkulanum. Zauważyliśmy wówczas, że piękne miasto dożów, na co dzień nie jest wcale najwspanialszym miejscem do zamieszkania. Zaś podczas wycieczek w starożytność musieliśmy boleśnie zderzyć się z… górą bzdur. Okazało się, że na nowo musimy nauczyć się historii, gdyż obraz tej epoki jaki utworzył się w naszej świadomości pod wpływem filmów i literatury, niewiele ma wspólnego z ówczesną rzeczywistością.

    Inne zaś zaskoczenia przyniosła nam podróż na wyspy Południowego Pacyfiku – do świata Polinezyjczyków. Musieliśmy przyznać, że nawet posiadając tak nowoczesne technologie, narzędzia zdolne wyręczyć nas w każdej pracy, nie potrafimy zbudować gigantycznych posągów jak na Wyspie Wielkanocnej, ani żeglować po otwartym oceanie kierując się nie tyle gwiazdami, co obserwacją fal, chmur, czy zachowania zwierząt i precyzyjnie trafić na wybraną, maleńką wysepkę. Autorowi tego wykładu – Maciejowi Marciniakowi zawdzięczamy też odkrycie tajemnicy mistycznego marszu moai. Tak! Sami, na własne oczy oglądaliśmy jak ogromny posąg idzie spokojnie z kamieniołomu na swoją platformę nad brzegiem oceanu!! (Wyspa Wielkanocna).

    Kolejne trudne pytanie: czy Mieszko I był pierwszy? – postawił nam Daniel Sukniewicz. Do jakich konkluzji doszliśmy? Ci, którzy nie brali udziału w wykładzie mogą to sprawdzić w programie wareckiej telewizji internetowej TV.WARKA (www.tv.warka.pl).

    Wielbiciele serialu „Wspaniałe stulecie” mieli okazję – dzięki Monice Agnieszce Klimowicz – dowiedzieć się, jak to było naprawdę… czyli: wszystko o czasach dynastii Osmanów i ich  kontaktach z Lachami.

    Do wyjątkowo ciekawych należał też wykład Danieli Grzesińskiej o wilkach. Tej młodej przyrodniczce udało się wreszcie obalić mit o krwiożerczych bestiach śpiewających wśród kniei swe upiorne pieśni do księżyca. Wilk nie jest bowiem ani zły, ani dobry. Jest tylko częścią przyrody – tak jak i my.

    W tym semestrze wszyscy nasi słuchacze zostali zaopatrzeni w praktyczne notatniki z długopisem oraz jak zwykle akademickie indeksy, do których mogli zbierać podpisy wykładowców. Wszystko w kolorze semestru zimowego 2015 czyli niebieskim, ozdobione symbolem Wareckiej Akademii Wiedzy.

    Kolejny cykl bezpłatnych wykładów Wareckiej Akademii Wiedzy już niebawem. Zapraszamy do śledzenia strony www.kulturalna.warka.pl i zapraszamy już dziś do udziału w nich.

    Do zobaczenia w „Dworku na Długiej”!

    Hanka Szczepanowska – koordynator WAW w „Dworku na Długiej”

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE