Więcej
    Strona głównaOrganizacjeTurystyczne odkrywanie nieznanej Łodzi

    Turystyczne odkrywanie nieznanej Łodzi

    16 kwietnia warecki Oddział PTTK wyruszył na wycieczkę krajoznawczą do mało znanego miasta Łódź. Mimo zapowiedzi meteorologów pogoda nam dopisywała. W doskonałych humorach rozpoczęliśmy kolejną naszą wyprawę w grupie dorosłych turystów.

    Pierwsze kroki postawiliśmy w pięknym, modrzewiowym kościele w Boguszycach. Jego budowę rozpoczęto w 1550r i mimo zniszczeń okresie zaborów (pomalowano kościół farbą olejną) i działań  zbrojnych obu wojen obiekt ocalał dla potomnych. Posiada bardzo bogatą polichromię ścian i liczne inskrypcja.

    Następnie dotarliśmy do powstałego w 1676r klasztoru Franciszkanów w Łagiewnikach-Łódź.  Łagiewnickie sanktuarium, oprócz św. Antoniego, ma drugiego patrona. Jest nim ojciec Rafał Chyliński , który spędził tu najbardziej dojrzałe i owocne lata swojego życia. Znany jest tu jako człowiek modlitwy i umartwienia. Zasłynął jako niezwykły spowiednik i opiekun ludzi biednych i pokrzywdzonych. R. Chyliński był również przez dwa lata w wareckiej parafii.

    Ruszyliśmy do Łodzi. Pierwsze wzmianki o Łodzi pochodzą z 1332r, W 1423 r król Władysław Jagiełło nadał przywilej lokacyjny. Początkowo podstawą działalności ludności było rolnictwo. Dzięki zaliczeniu Łodzi w 1820r do miast przemysłowych rozpoczyna się jego prosperita. Łódź staje się „Ziemią Obiecaną” dla tysięcy biedoty. To tu, w 1839r Ludwik Geyer uruchomił pierwszą maszynę parową, jak również mechaniczną przędzalnię, tkalnię i drukarnię farb. Był pionierem postępu technicznego w przemyśle bawełnianym. Powstawały nowe fabryki, rozwijał się przemysł włókienniczy, zwiększała liczba mieszkańców- z 13 tys. w 1840 do 340 tys. w 1908,  a obecnie ponad 700 tys.

    Okresy zapaści to I i II wojna światowa oraz koniec lat 80 XX wieku.

    Łódź to również słynni ludzie: Julian Tuwim, Artur Rubinstein, Krzysztof Kieślowski, Jadwiga Andrzejewska i inni. W 1919r w Łodzi, pierwszym mieście w Polsce, wprowadzono powszechny, bezpłatny obowiązek nauczania w siedmioklasowej szkole.

    W mieście jest wiele pięknych, bogato zdobionych pałaców właścicieli fabryk włókienniczych. Zwiedziliśmy pałac Izraele Poznańskiego, „Białą Fabrykę”- Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, gdzie zobaczyliśmy pracę maszyny parowej, pierwsze domy właścicieli włókienniczych  i robotników.

    Ostatnim akcentem naszej wędrówki była ul. Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2  km.  Wszyscy chętnie zasiadali na ławeczce i witali się z Tuwimem.

    W drodze powrotnej, już z okien autokaru, podziwialiśmy piękną cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego, zbudowaną w 1884r przez ówczesnych, łódzkich fabrykantów.

    Uważamy, że nasza nieznana ziemia obiecana została w części odkryta.

    PTTK

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE