Więcej

  Królowie oddali pokłon

  6 stycznia 2013r. w Warce miało miejsce historyczne wydarzenie – pierwszy warecki Orszak Trzech Króli oddał pokłon Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie.

   

  Wszystko rozpoczęło się ok. 14:30 kiedy to na plac za „Dworkiem na Długiej” zaczęli schodzić się mieszkańcy Warki, trzej królowie formowali swoje orszaki, gdzieniegdzie widać było grupki aniołów i diabłów a stypendyści Lokalnego Funduszu Stypendialnego rozdawali wszystkim uczestnikom specjalne śpiewniki, korony i okolicznościowe naklejki. Orszak europejski na czele z królem Kacprem przygotowali uczniowie, nauczyciele i rodzice z PSP nr 1 w Warce. Orszak azjatycki z królem Melchiorem stworzyła społeczność szkoły podstawowej z Nowej Wsi oraz wareckie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Orszak afrykański z królem Baltazarem tworzyli wszyscy pozostali uczestnicy uroczystości. O godz. 15:00 ksiądz Grzegorz Smoła z parafii Św. Mikołaja w Warce odmówił wspólnie z uczestnikami modlitwę „Anioł Pański”. Potem kilkaset osób w przepięknych, kolorowych, królewskich koronach wyruszyło ze śpiewem na ustach w pierwszym wareckim Orszaku Trzech Króli. Wspólne śpiewanie kolęd przerywane było od czasu do czasu przez napotkanych przyjaciół i wrogów idei oddania pokłonu Jezusowi. Na początek grupa aniołów pobłogosławiła idących i wskazała dobrą drogę do Świętej Rodziny. Potem grupa diabłów starała się nakłonić uczestników do zrezygnowania z dalszej drogi, zachęcała do pójścia z nimi, oferowała wiele różnych pokus jednak Orszak nadal trwał w swojej drodze. Spotkany król Herod wskazywał, że to on jest jedynym królem i, że to jemu królowie z dalekich stron powinni oddać pokłon. Na koniec, grupa aniołów stoczyła z diabłami zwycięski bój dzięki czemu Orszak mógł wejść na warecki rynek i stanąć przed Dzieciątkiem Jezus i Świętą Rodziną. Królowie Kacper, Melchior i Baltazar wraz ze swoimi Orszakami oddali pokłon nowonarodzonemu królowi i przekazali Maryi i Józefowi przyniesione dary – mirrę, kadzidło i złoto. Wszyscy uczestnicy dołączyli się do królów oddając pokłon i wspólnie na zakończenie zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Uczestników pierwszego wareckiego Orszaku Trzech Króli pobłogosławił na zakończenie ksiądz Grzegorz z parafii Św. Mikołaja.

   

  Warecki Orszak Trzech Króli zorganizowany został w ramach współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR” z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli. Patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta i Gminy Warka Dariusz Gizka oraz Dziekan Dekanatu Wareckiego ks. Stanisław Dobkowski.

   

  Organizatorzy – Stowarzyszenie ANIMATOR, Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej”, Stowarzyszenie 3majmy się razem i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. dziękują za pomoc w organizacji Orszaku:

  • Społecznościom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi za zorganizowanie dwóch orszaków królewskich,
  • Warsztatom Terapii Zajęciowej działającym przy Stowarzyszeniu TĘCZA,
  • Szkolnemu Kołu Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum w Warce,
  • Publicznemu Gimnazjum w Chynowie,
  • Stypendystom Lokalnego Funduszu Stypendialnego W.A.R.K.A.,
  • Grupie Teatralnej PRETEKST,
  • Zbyszkowi Stępniowi za poprowadzenie uroczystości,
  • Wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w Orszaku w Warce.

  Szczególne podziękowania należą się wareckiej policji za profesjonalne eskortowanie Orszaku ulicami Warki.

  Dziękujemy. Liczymy, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie podczas kolejnego Orszaku Trzech Króli.

  Zobacz galerię zdjęć TU

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE