0.9 C
Warka
środa, 30 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaWiadomościLIDER - dr Michał Wójcik

  LIDER – dr Michał Wójcik

  Doktor Michał Wójcik, o którego naukowych osiągnięciach piszemy na łamach portalu, zmierza do realizacji swojego programu badawczego z zakresu nanotechnologii i nauki o materiałach. Teraz, dzięki wyróżnieniu przyznanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i sumie 1 115 000 PLN dofinansowania, zespołowi badawczemu prowadzonemu przez dr Wójcika uda się przyspieszyć pracę nad pozyskiwaniem cennych nanomateriałów ze zużytych katalizatorówpochodzących z samochodów i przemysłu energetycznego.

  Pod koniec ubiegłego roku dr Michał Wójcik odebrał z rąk wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego profesora Aleksandra Bobko wyróżnienie związane z programem LIDER, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Za wyróżnieniem podąża czek na sumę 1 115 000 PLN. Pieniądze te ułatwią realizację programu badawczo-rozwojowego –  „Efektywne i ekonomiczne reaktory katalityczne otrzymane na bazie nanocząstek metali szlachetnych, wytworzonych przy użyciu organicznych czynników przeniesienia fazowego, domieszkowane nanocząstkami tlenku ceru i pierwiastkami ziem rzadkich”.

  Nagrodzony projekt dotyczy prac nad rozwojem technologii CARLINE – CAtalyticconvertersRecycLIng for NaanomatErials. Technologia ta ma na celu pozyskiwanie cennych nanocząsteczek z odpadów pochodzących z katalizatorów samochodowych. Szczegółowo o innowacyjnym projekcie dr Wójcika pisaliśmy TUTAJ.

  Laureaci wyróżnienia zamierzają przeznaczyć otrzymane pieniądze na przeskalowanie technologii do warunków skali technicznej. Planują także przeprowadzić serię badań z zakresu otrzymywania i zastosowania nanocząstek metali szlachetnych w inżynierii materiałowej i medycynie.

  Aktualnie naukowcy pracują na Uniwersytecie Warszawskim nad udoskonaleniem technologii CARLINE. Zakres badań dotyczy między innymi kompleksowego wykorzystania owego innowacyjnego rozwiązania, które zyskuje aprobatę firm i naukowców na całym świecie. Technologia CARLINE nagrodzona została w ostatnim czasie na wystawach międzynarodowych między innymi ITEX2016  w Kuala Lumpur, czy TaipeiInt`lInvention Show2016 na Tajwanie.

  W planach grupy składającej się z doktorantów i studentów z Wydziału Chemii UW, nad którą kierownictwo sprawuje dr Michał Wójcik jest uruchomienie produkcji nanocząstek metali szlachetnych złota, palladu, platyny i srebra. Nanocząsteczki te już w 2018 roku będą dostępne na rynku europejskim. Zainteresowanie nimi deklarują liczne firmy farmaceutyczne i chemiczne.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE