Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej„Działaj Lokalnie”… odsłona nr 12

    „Działaj Lokalnie”… odsłona nr 12

    Kolejną, już 12 edycję Programu Działaj Lokalnie realizowaną w powiecie grójeckim przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. rozpoczęto niezwykle radośnie i sympatycznie. Gala wręczenia umów dotacyjnych odbyła się 15 maja w Skrzynce Kontaktowej na wareckim rynku. Aż 20 projektów aktywizujących lokalne społeczności na terenie gmin Warka, Grójec, Goszczyn, Jasieniec oraz Chynów otrzymało w tym roku dofinansowanie.

    W trakcie uroczystości umowy i certyfikaty dotacyjne społecznicy Działaj Lokalnie odebrali z rąk przedstawicieli lokalnych samorządów: Wiceburmistrz Warki Teresy Knyzio oraz Aldony Rzeźnik – Przewodniczącej Rady Miejskiej, Wójta Gminy Goszczyn Sławomira Słabuszewskiego oraz Piotra Gawot Przewodniczącego Rady Gminy, Idy Mroczek-Lep reprezentującej Wójta Jasieńca Marka Pietrzaka, Anny Kamińskiej reprezentującej Wiceburmistrza Grójca Karola Biedrzyckiego oraz Wicestarosty Grójeckiego Dariusza Piątkowskiego.

    Łączna suma przekazanych w tym roku dotacji wyniosła aż 81.590 zł – taką kwotę udało się zebrać dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom Działaj Lokalnie: w połowie dzięki środkom Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a w połowie dzięki Partnerom Lokalnym: samorządom, instytucjom, biznesowi i osobom indywidualnym. Co roku możemy liczyć na wsparcie naszych Partnerów, dzięki nim przez 12 lat trwania Programu Działaj Lokalnie udało się wesprzeć aż 239 projektów dotacjami o wartości blisko 880 tys. zł.

    W ramach Działaj Lokalnie 2017 będą realizowane różnorodne przedsięwzięcia m.in. międzypokoleniowe warsztaty z grami planszowymi, gotowaniem, zajęcia teatralne, mieszkańcy będą tworzyć miejsca spotkań i rekreacji, integrować podczas wspólnych pikników rodzinnych i wiele innych. Zaangażowane będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy – jednym słowem dla każdego coś dobrego. Z wszystkimi 20 projektami można zapoznać się na stronie www.warka24.pl/DL2017. Poniżej przedstawiamy 6 projektów, które dzięki dotacjom Działaj Lokalnie realizowane będą na terenie gminy Warka.

    Gala odbyła się w nowopowstałej Skrzynce Kontaktowej na wareckim rynku. To miejsce stworzone społecznymi siłami Partnerów projektu „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji”. Skrzynka Kontaktowa to letnia scena i ogród wypoczynkowy stworzony z myślą o dzieciach, młodzieży, dorosłych i seniorach. W tym miejscu od maja do końca września będą odbywać się ciekawe wydarzenia kulturalne m.in. koncerty, warsztaty rękodzielnicze, zajęcia z grami planszowymi. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.jablkowa.warka.pl.

    Projekty z gminy Warka:

    Grupa Seniorska Michałowskie Poziomki z Michałowa – „Smaki podniebienia”
    Celem projektu jest aktywizacja kobiet z Michałowa Górnego. Przewidziany jest cykl warsztatów kulinarnych i warsztatów szycia podczas których panie będą wymieniały się wiedzą i doświadczeniem. W ramach podsumowania odbędzie się piknik rodzinny z degustacją wyuczonych w ramach projektu potraw.

    Inicjatywa na Rzecz Pięknego Końca Świata z Bończy – „Tradycyjnie zaangażowani”
    Celem projektu jest podniesienie estetyki wsi Bończa oraz stworzenie nowych form aktywności związanych z jabłkiem i tradycją jego uprawy. W ramach projektu zostanie zorganizowany Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych, Festyn Wiejski wraz z konkursami kulinarnymi o tematyce jabłkowej oraz konkurs na najpiękniejszy wiejski ogródek. Powstanie pierwszy wiejski jabłkowy mural, jabłkowy Quest oraz rozbudowany zostanie plac zabaw.

    Aktywne Piaseczno – „Zmieniamy swoje otoczenie”
    Celem projektu jest integracja społeczności lokalnej poprzez prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół OSP w Piasecznie. Uporządkowany zostanie teren, posadzone kwiaty i krzewy oraz przygotowany plac zabaw dla dzieci. Na zakończenie projektu zorganizowany zostanie piknik rodzinny.

    Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „Animator” z Lasek – „Cyrkowe lato”
    W ramach projektu odbędą się warsztaty, w których uczestnicy (dzieci i młodzież korzystająca z oferty programowej Świetlicy w Lasakach) będą uczyć się podstaw aktorstwa, żonglerki, akrobatyki, gimnastyki, pantomimy, klaunady. Zaprezentowanie zdobytych umiejętności odbędzie się w ramach zajęć w „Skrzynce z Kulturą” na wareckim rynku.

    Gospodynie przy OSP w Nowej Wsi – „Bezpieczna wieś – szczęśliwi mieszkańcy”
    Celem projektu jest podniesienie wiedzy mieszkańców Nowej Wsi na temat bezpieczeństwa. Odbędą się spotkanie szkoleniowe m.in. ze strażakiem, z zakresu pierwszej pomocy w praktyce, spotkanie z policjantem, spotkanie z przedstawicielem ODR-u. W ramach podsumowania odbędzie się pokaz umiejętności strażackich, quiz na temat zdobytej wiedzy, oraz wspólne integracyjne ognisko.

    WARG – Warecki Klub Gier Planszowych – „Warka gra! – Warcon 2017”
    Celem projektu jest ukazanie potencjału gier planszowych jako doskonałego sposobu na rozwój strategicznego myślenia, a także spędzania wolnego czasu. W ramach projektu zostanie zorganizowane cykl 10-ciu spotkań, z czego część będzie z grami planszowymi w piątkowe wieczory, 3 potkania w ramach cyklu „Granie w altanie” w Parku na Winiarach. Kulminacją tych wydarzeń będzie konwent gier planszowych Warcon, z konkursem na najlepszego gracza.

     

    PROJEKTY Z POZOSTAŁYCH 4 GMIN:

    GMINA CHYNÓW

    Stowarzyszenie Promotor – „Tanecznie – zdrowo – kolorowo”
    Celem projektu jest rozwój aktywności fizycznej mieszkańców Gminy Chynów. Odbędą się zajęcia taneczne, rajdy rowerowe dla dzieci i dorosłych, biegi wraz z Festiwalem kolorów oraz piknik na zakończenie projektu.

    Publiczna Szkoła Podstawowa w Drwalewie – „Powróćmy jak za dawnych lat…”
    Drwalew będzie sięgać do historii i tradycji. W ramach obchodów 50 rocznicy szkoły zostanie zorganizowany m.in. konkurs historyczny „ Życie generała Kazimierza Pułaskiego” oraz konkurs piosenki patriotycznej. Odbiorcami będą mieszkańcy wsi Drwalew – dzieci, młodzież oraz dorośli.

    Grupa teatralna „AKCJA” przy Gminnym Domu Kultury w Chynowie – „Akcja Teatr”
    Celem jest rozwój kulturalny dzieci, młodzieży i seniorów poprzez działania związane z edukacją i praktyką teatralną. W ramach projektu przeprowadzone zostaną międzypokoleniowe warsztaty teatralne. Na koniec uczestnicy wspólnie zaprezentują przygotowaną sztukę.

    Fundacja Promyczek Nadziei – „Kluseczki – Planszóweczki”
    W siedzibie Fundacji w Sułkowicach odbędą się kulinarne spotkania międzypokoleniowe. Dzieci i młodzież będą uczyć się m.in. lepienia pierogów, uszek, wyrabiania i pieczenia pączków, rogalików czy kopytek. Potem rolę nauczycieli przejmą dzieci, które zaangażują starszych do gier planszowych.

    Ochotnicza Straż Pożarna w Machcinie – „Ochotnicza Straż Pożarna jako najlepsza forma integracji społecznej – remont świetlicy”
    Mieszkańcy będą remontować świetlicę wiejską w budynku OSP, a dla uczczenia przygotowanego miejsca spotkań zostanie zorganizowany wiejski piknik. Odbiorcami projektu będą społeczności wsi Machcin, Dobiecin, Rososz, Rososzka, Kozłów, Grabina, Staniszewice, Zbyszków, Adamów Rososki oraz Jurandów.
    GMINA GOSZCZYN

    Ochotnicza Straż Pożarna w Sielcu – „Babcia wie i wiedzę przekazuję, wnuczka uczy się i umie”
    Celem projektu jest przekazanie tradycji i wiedzy przez babcie najmłodszemu pokoleniu. Będzie nauka gotowania, pieczenia i robótek ręcznych. W ramach projektu odbędzie się również Dzień Dziecka i piknik podsumowujący z wystawą starych urządzeń oraz prezentacja efektów prowadzonych warsztatów. Odbiorcami projektu będą mieszkańcy wsi Sielec.

     

    GMINA GRÓJEC

    Koło Seniora Familia Grójec – „Uwolnij pasję, doskonal duszę”
    Celem projektu jest rozwój twórczej aktywności. W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty plastyczne z nauka malowania, rysowania, wykonywania kolaży i z wykładem na temat historii sztuki. Podsumowaniem projektu będzie wernisaż stworzonych prac w Grójeckim Ośrodku Kultury . Odbiorcami projektu będą seniorzy 60+, oraz osoby niepełnosprawne.

    Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Biedronki – „Rolki na rynku”
    Celem jest upowszechnianie jazdy na rolkach. W ramach realizacji projektu odbędzie się cykl warsztatów oraz zostanie utworzony na grójeckim rynku tor przeszkód. W ten sposób ten sport ma przyczynić się do odmiany betonowego oblicza grójeckiego rynku w miejsce spotkań i integracji międzyludzkiej.

    Grójecki Klub Gier i Fantastyki GROFAN – „GEEK EXPANSION 2.0 – konwent gier i fantastyki”
    W projekcie zorganizowane zostaną m.in. warsztaty projektowania gier wideo, gier planszowych, tworzenia komiksu lub tekstu literackiego oraz prelekcje o fantastyce w kulturze oraz konwent gier. Odbiorcami projektu będą głównie dzieci, młodzież gminy Grójec.

    Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Gościeńczyce – „Wieś mała ale nasza – Poznaj swojego sąsiada”

    Celem projektu jest stworzenie aktywnej świetlicy wiejskiej w Gościeńczycach. Organizatorzy zaplanowali spotkania integracyjno-rekreacyjne z tenisem stołowym, gry planszowe i zręcznościowe, warsztaty sztuk rękodzielniczych: decoupaqe, fantazje z masy solnej. Ponadto społeczność lokalna zostanie zaangażowana do zagospodarowania terenu wokół świetlicy. A na koniec będzie piknik inaugurujący.
    GMINA JASIENIEC

    Sołectwo Boglewice – „Aktywne społeczeństwo”
    Celem projektu jest integracja mieszkańców Boglewic zarówno dzieci, młodzieży oraz osób starszych poprzez wspólne działania na rzecz powstania świetlicy wiejskiej. W ramach projektu odbędą się cykliczne dyskusyjne spotkania filmowe oraz rozgrywki gier planszowych. W ramach podsumowania odbędzie się piknik rodzinny .

    Grupa Inicjatywna z Miedzechowa – „Miedzechów integruje, nowe pokolenie wychowuje”
    Celem projektu jest stworzenie miejsca rozwoju aktywności fizycznej jakim jest boisko wiejskie ze strefą wypoczynku dla mieszkańców Miedzechowa i okolic. Efekty pracy zwieńczy spotkanie integracyjne.

    POKUSA Powiatowy Klub Uśmiechniętego Seniora – „Senioralna kawiarenka seniora w zaczarowanym świecie marzeń”
    Głównym celem projektu jest stworzenie w Jasieńcu miejsca do rozwoju nietuzinkowych pasji i zainteresowań oraz integracji międzypokoleniowej dla całej społeczności lokalnej. W ramach realizacji projektu zostanie przygotowane pomieszczenie na kawiarenkę, będą warsztaty, spotkania i konkursy, zajęcia plastyczne, spotkania z grami planszowymi oraz warsztaty rękodzielnicze.

    Klub Seniora Złota Jesień – „Seniorzy zdrowo i sportowo”
    Celem projektu jest propagowanie zdrowego trybu życia wśród osób starszych.
    W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty zdrowego żywienia oraz zajęcia ruchowe m.in.: ćwiczenia na basenie, gimnastyka, nordic walking. Odbiorcami projektu będą osoby starsze oraz dzieci z Jasieńca.

     

    Zapraszamy wszystkich do udziału w projektach „Działaj Lokalnie”!

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE