Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRPatio seniora nagrodzone!

  Patio seniora nagrodzone!

  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce otrzymał nagrodę główną wraz z Uniwersytetami ze Starachowic i Podkowy Leśnej w konkursie organizowanym przez fundację „Ziemia i Ludzie” na najciekawszą inicjatywę lokalną i Aktywność Sekcji Obywatelskiej w ramach projektu „Mam prawo wiedzieć i działać!”. „Patio oaza seniora” było strzałem w dziesiątkę.

  Warecki UTW działający przy CeSiR w Warce to grupa aktywnych działaczy. Obszar ich zainteresowań jest naprawdę duży. Wśród nich jest miejsce również na ekologię i szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców naszego miasta. UTW już od kilku lat bierze udział w projektach organizowanych przez Fundację Ziemia i Ludzie, wśród nich m.in.: Bioróżnorodność to także my, Rok dla klimatu…

  Po tegorocznych spotkaniach UTW wzięło udział w konkursie organizowanym przez w/w fundację na inicjatywy obywatelskie seniorów na rzecz lokalnych społeczności. Wśród działań przeprowadzanych przez UTW w ramach konkursu było stworzenie oazy dla seniorów, a także zorganizowanie bezpłatnych wykładów nt. zrównoważonego rozwoju.

  Oto działania z jakimi wyszli nasi wareccy seniorzy i który dał im zajść tak daleko w konkursie:

  Po konferencji w Grębiszewie, która odbyła się w czerwcu 2017 r. studenci z UTW z Warki, wprowadzali zdobytą wiedzę w różne działania na terenie miasta i w swoim najbliższym otoczeniu. Po pierwsze przedstawiciele uczestniczący w konferencji przekazali na wykładach UTW wszystkim studentom zdobytą wiedzę i podzielili się przywiezionymi pomocami dydaktycznymi. Powstała Sekcja Edukacji Obywatelskiej, która aktywnie zabrała się do dzieła. Następnie od teorii przeszli do czynów! Pomysłem było stworzenie miejsca, które będzie przyjaznym schronieniem dla seniorów i nie tylko. Projekt pod nazwą „PATIO – OAZA SENIORA” – to inspiracja ze spotkania w Grębiszewie. Teren zielony w środku budynku, gdzie spotykają się trzy grupy seniorów został zagospodarowany i odświeżony. Jak mówią członkowie grupy: Będziemy się spotykać tu z dziećmi i innymi grupami, przekazywać wiedzę i pielęgnować zioła, kwiaty. Będzie to tez miejsce przyjazne dla mniejszych form życia bo zaplanowaliśmy tu stworzyć hotel dla owadów. Na jesieni zakupiliśmy palety, skrzynki – część została pomalowana i zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi odpowiednimi farbami. Część zostanie pomalowana dopiero na wiosnę. Udało nam się tworzyć ławki i siedziska. Część pieniędzy zyskaliśmy dzięki realizacji tzw. „Inicjatyw Senioralnych” . Celem inicjatywy było utworzenie miejsca do aktywności i relaksu dla seniorów w niezagospodarowanym patio
  w Centrum Sportu i Rekreacji zarówno dla seniorów. Działania obejmowały przygotowanie ławek i stolików z palet przez mężczyzn z UTW, pomalowanie mebli oraz uszycie poduch na ławki przez Panie, a także przygotowanie i obsadzenie terenu roślinami i ustawienie zadaszenia.

  To pierwszy etap naszych działań. Już na wiosnę planujemy stworzyć hotel dla owadów. Zebraliśmy już część materiałów do jego budowy: kamyki, cegły, kafle, patyki, korę; będziemy wiercić otwory w drewnie potrzebne dla owadów do pozostawiania w nich larw do przepoczwarczenia – będziemy tworzyć hotel dla owadów wspólnie z dziećmi już na wiosnę. Chcemy zapewnić różnym gatunkom schronienie i możliwość budowy gniazd. Będzie to miejsce, gdzie seniorzy będą prowadzić z dziećmi ze świetlicy obserwacje przyrody i bawić się w tak przyjaznym otoczeniu. Bardzo się cieszymy z tego miejsca, które będzie się rozrastać;  stworzymy  Lawendowy Zakątek, miejsce  na zioła, które będziemy wykorzystywać do naszych działań ale i dla zdrowia.

  W listopadzie dzięki udziałowi w programie „Mam prawo wiedzieć i wiem” zorganizowaliśmy bezpłatny wykład na którym p. Aleksandra Kacprowicz przybliżyła nam informacje na temat  Zrównoważonego rozwoju.

  Działania przeprowadzone przez grupę 28 osób z mnóstwem potencjału i pomysłów przypadło do gustu komisji konkursowej fundacji „Ziemia i ludzie” Cieszy to, że inicjatywy prowadzone przez warecki UTW zostały zauważone i tak wyróżnione! Brawo!

  Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE