0.9 C
Warka
środa, 30 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeProgram „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” w SP1

  Program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” w SP1

  26 kwietnia 2018 roku uczniowie klas IV-VII wzięli udział w akcji poświęconej bezpieczeństwu na drodze prowadzonej przez samorząd województwa mazowieckiego i wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Podstawowym celem tej kampanii jest ochrona dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwami na drodze. Ważna jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych, jako świadomych uczestników ruchu drogowego, szczególnie poprzez używanie materiałów odblaskowych.

  Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 ten dzień był szczególnie wyjątkowy i pełen wrażeń. Czekał na nich specjalny rowerowy tor przeszkód, zestaw elementów odblaskowych i innych gadżetów.

  Spotkanie poprowadziła dyrektor szkoły Bożena Sobieraj, witając licznie przybyłych gości, zwłaszcza przedstawicieli Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, Komendy Powiatowej w Grójcu i Komisariatu w Warce, Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu, panią Wiceburmistrz Warki Teresę Knyzio, przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Grójcu. Pani Dyrektor wyraziła zadowolenie, że nasza szkoła została wyróżniona spośród wielu na Mazowszu.

  Istotą kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny’’ jest przyjazna i atrakcyjna forma zajęć. Uczniowie uczyli się i poszerzali swoją wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się. Dużym wyzwaniem okazała się jazda rowerem po specjalnym torze. To z pozoru proste zadanie nie wszystkim udało się ukończyć bezbłędnie. W związku z tym prowadzący udzielali praktycznych rad, jak bezpiecznie jeździć rowerem, jak sprawić żeby kierowca widział daną osobę i w bezpieczny sposób mógł ją ominąć, bądź wyminąć. Ważne jest nauczenie najmłodszych uczestników noszenia elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą, aby poprawić widoczność pieszego lub rowerzysty. Wszyscy uczestnicy otrzymali  gadżety zwiększające bezpieczeństwo na drodze – zestaw elementów odblaskowych, dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki.

  Oprócz tego uczniowie oglądali film pt. „..tak, chcę być bezpieczny ‘’, który zaprezentowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Grójcu,
  a następnie omówili tematykę związaną z zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych nie tylko na drodze, ale np. w Internecie. Do akcji włączyli się również Strażacy Komendy Powiatowej w Grójcu, którzy poprowadzili zajęcia przygotowujące dzieci i młodzież do udzielania pierwszej pomocy. Po krótkim wprowadzeniu uczniowie mogli w sposób praktyczny udzielić pierwszej pomocy na fantomach, spróbować podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, oczywiście pod nadzorem prowadzących.

  Zajęcia w ramach tej kampanii społecznej spotkały się z pozytywnym odbiorem nie tylko uczniów, także rodziców i nauczycieli, którym leży na sercu dobro i bezpieczeństwo naszych dzieci.

  SP nr 1 Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE