Tak smakuje Warka!

Tak smakuje Warka!

Targ Śniadaniowy na wareckim rynku – kilkanaście stoisk z pysznymi śniadaniami na jabłkową nutę. Pokaz kulinarny z jabłkiem, piwem i miodem w roli głównej w wykonaniu blogerek z Crust&Dust oraz Czosnek w Pomidorach. Wieczorne potańcówki na wareckim rynku. Zwiedzanie przez trzy dni miejsc na Szlaku Jabłkowym. To tylko część z atrakcji jakie przygotowało Partnerstwo Jabłkowej Warki w ramach pierwszego Weekendu na Wareckim Szlaku Jabłkowym 15-17 czerwca.

Pierwszy Targ Śniadaniowy w Warce

Idea targu śniadaniowego opiera się na pomyśle przywracania miasta jego mieszkańcom, miasta widzianego jako przestrzeni wypoczynku i  zrównoważonego życia. Targ Śniadaniowy stawia także na tworzenie więzi sąsiedzkich i odradzanie lokalnego poczucia wspólnoty. Takie relacje międzyludzkie bardzo pozytywnie wpływają na atmosferę Targu, na którym możemy kupić produkt, którego nie znajdziemy gdzie indziej. Pierwszy Warecki Targ Śniadaniowy  był szczególny. Na rynku na żywo gotowały dwie blogerki: Anna Kosterna – Kaczmarek, autorka bloga CzosnekwPomidorach.pl razem z Magdą Gendźwiłł, autorką bloga CrustandDust.pl. Blogerki połączyły te trzy znane smaki tworząc dwa letnie śniadania. Wszyscy zgromadzeni mogli spróbować francuskich tostów w towarzystwie jabłek prażonych w piwie oraz porannej owsianki na ciemnym piwie z korzenną nutą. Była to okazja do spróbowania tradycyjnych produktów w nowej odsłonie. Jabłka Grójeckie, miody z pasieki Tuszyńskich, rzemieślnicze piwo z BroWarki – te wszystkie składniki znalazły się w menu specjalnie przygotowanym na tę okazję.

W niespiesznej atmosferze Skrzynki Kontaktowej można było spotkać się z przyjaciółmi przy smacznym jedzeniu – poznać lokalne  i nowe smaki. Była m.in. „Pasta z chwasta” oraz piwa rzemieślnicze, soki, przetwory z jabłek, jagody kamczackiej, borówki amerykańskiej oraz miody i świeże owoce. Nie mogło zabraknąć dań w wykonaniu wareckich restauracji, które posiadają w karcie certyfikowane dania „Jabłko na Widelcu”, a więc – były potrawy w których króluje jabłko m.in.: pachnące racuchy z jabłkami, szarlotki, owsianki z jabłkami, jabłkowa lemoniada, jabłecznik warecki, krem z białych warzyw z dodatkiem jabłek. Do śniadania nie zabrakło aromatycznej kawy. Wydarzenie zgromadziło producentów m.in. ze Szlaku Jabłkowego oraz Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Byli obecni: Szkółka Owocowa Bończa, BroWarka, Agroturystyka Antonówka, Zajazd na Winiarach, Restauracja FUM, Kawiarnia Galeria Rynek, Jabłka Grójeckie, Soki Gabler – naturalnie z Warki, Rajskie Owoce – przetwory z jagody kamczackiej, Zielono mi – przetwory z borówki, Bartnik Mazowiecki.

Goście na Szlaku

Weekend na Szlaku Jabłkowym stał się obiektem zainteresowania blogerów, którzy piszą o gotowaniu i podróżach.

Grupa blogerów kulinarnych z dziećmi spędziła cały weekend na Szlaku. Obecne były blogerki z kuchennybalagan.pl, czosnekwpomidorach.pl, crustanddust.pl, pasjasmaku.pl. Swą wędrówkę zaczęli od poznania pracy sadownika. Odwiedzając gospodarstwo sadownicze Marka Szymaniaka. Wzięli udział w miodobraniu i warsztatach pszczelarskich w Gospodarstwie Pasiecznym Tuszyńscy Miody z Tradycami, poznawali smaki „Jabłko na Widelcu” w Restauracji FUM, Zajeździe na Winiarach, Kawiarni Galerii Rynek, zobaczyli jak warzy się piwo w BroWarce oraz poznawali fizyczne i chemiczne właściwości jabłek na stoisku Laboratorium Jabłkowego w Konarach. W Agroturystyce Kuźnia Talentów dzieci brały udział w warsztatach plastycznych. Miało też miejsce wspólne gotowanie – Seniorki z Grupy SPA w Bończy razem z blogerkami gotowały pyszne pyzy i smażyły placki podczas gdy dzieci wzięły udział w zabawach w sadzie zorganizowanych przez Szkółkę Owocową Bończa.

Blogerka z podrozujacarodzina.pl skupiła się na Warce, a głównym jej celem było zwiedzenie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Odwiedziła również lokalne punkty gastronomiczne i wzięła udział w zabawie na rynku, gdzie zorganizowana została ręczna sortownica Jabłek Grójeckich.

W zwiedzaniu Szlaku wzięli udział turyści, a także mieszkańcy Warki i okolic. Oprócz wyżej wymienionych atrakcji mogli m.in. w Organizacji Producentów Owoców Twój Owoc w Wichradzu zobaczyć jak dzięki nowoczesnym technologiom sortuje się i przechowuje jabłka. Na trasie zwiedzania był również Browar w Warce, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, firma Dwa Jabłka. Goście mogli skorzystać aktywnego wypoczynku na Pilicy dzięki spływom organizowanym przez Kemping nad Pilicą i Przystań na Winiarach, a Spotykalnia, Zajazd na Winiarach, Restauracja FUM, Kawiarnia Rynek i Szkółka Owocowa Bończa oferowały specjały z karty Jabłko na Widelcu.

Aktywny warecki rynek

Wieczorne centrum Warki w piątek i sobotę tętniło życiem. Były ogniska z pieczeniem jabłek i kiełbasek, a na sobotniej potańcówce królowały w starym stylu tanga i walce w wykonaniu zespołu na żywo pod kierownictwem Tadeusza Nogajskiego. Skrzynka Kontaktowa, która znów stanęła w otoczeniu parasoli i zieleni stała się miejscem wystawy pięknych fotografii wareckich sadów. Warto dodać, że mebel ten będzie stał przez całe wakacje i odbędą się w nim różne wydarzenia kulturalne (obecnie do 26 czerwca trwa nabór na minigranty kulturalne Skrzynka z Kulturą).

Weekend na Szlaku Jabłkowym udało się zorganizować dzięki wspólnemu zaangażowaniu Partnerstwa Jabłkowej Warki – w skład, którego wchodzi warecki samorząd wraz z lokalnymi instytucjami, stowarzyszenia promujące turystykę warecką i obiekty Szlaku. Członkowie Szlaku spotkali się na pikniku zorganizowanym przez Burmistrza Warki. Wydarzenie to odbyło się z udziałem Pani Marszałek Elżbiety Lanc z okazji otwarcia infrastruktury turystycznej nad Pilicą i inauguracji Weekendu na Szlaku Jabłkowym.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

fot. Anna Kosterna-Kaczmarek – www.czosnekwpomidorach.pl

fot. Magdalena Gendźwiłł – www.crustanddust.pl

fot. Edyta Kondrat – www.pasjasmaku.com

Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.

Udostępnij:
← Zajazd na Winiarach na Jabłkowym Szlaku Powstaje gazeta dla seniorów z grójeckiego →

Dodaj komentarz