11.6 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRPiękna nasza Polska cała... wycieczka seniorów

  Piękna nasza Polska cała… wycieczka seniorów

  2 września dwie grupy wareckich seniorów działających w Centrum Sportu i Rekreacji – Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Klub Seniora „Radość z Życia” wyjechały do Szczyrku w Beskidzie Żywieckim aby tam poszerzać wiadomości o naszej ojczyźnie i wypocząć w leśnej głuszy.

  W pensjonacie „Jontek” spędziliśmy 6 dni. Nasz przewodnik pan Ryszard Pawlik opowiadał o okolicy Szczyrku. Odwiedziliśmy sanktuarium Maryjne w Szczyrku Górka, skocznie narciarskie w Szczyrku i Wiśle, w Cieszynie wzgórze zamkowe, Wenecję cieszyńską i studnię trzech braci. Z okien autokaru przyjrzeliśmy się rozlewiskom na rzece Wiśle. Przejechaliśmy najpiękniejszym wiaduktem w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że spływające wody z góry Ochocia tworzą dwa zlewiska wodne – jedno płynie do Bałtyku, a inne do morza Czarnego. W Koniakowie wysłuchaliśmy góralskich opowieści jak powstała wieś i wysłuchaliśmy koncertu na trąbitach. Mieszkańcy Koniakowa i okolic to twórcy ludowi. Kobiety neklują koronki słynne w całym świecie, a mężczyźni zajmują się rzeźbiarstwem. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy rynek w Żywcu. Wjechaliśmy kolejką szynowo-linową na górę Żar. Na szczycie góry znajdują się: elektrownia wodna, oraz szkoła pilotów szybowców. Ostatni dzień pobytu poświęciliśmy na zwiedzanie Szczyrku, a kto czuł się na siłach mógł wspiąć się na górę Skrzyczne lub pojechać na szczyt wyciągiem krzesełkowym. Właściciele pensjonatu przygotowali dla nas dwa wieczorki taneczne. Bawiliśmy się wszyscy ze śpiewem na ustach. Tak też wyglądał nasz powrót. W autokarze śpiewaliśmy i wspominaliśmy żarty pana Rysia – przewodnika. Krótki postój bo około 1 godziny w Częstochowie i dalsza droga do Warki.

  Integracja dwóch klubów seniorskich przebiegła pomyślnie, a piękno naszych gór pozostanie na długo w pamięci. Po górskich krętych drogach obwiózł nas pan Robert – wspaniały kierowca.

  Dziękujemy panu Burmistrzowi Warki Dariuszowi Gizce za dofinansowanie transportu.

  Urszula Pietrzak UTW Warka

  Cel przyjazdu był nie mały.

  Widok tej okolicy jest wspaniały.

  Były wycieczki całego Beskidu ,

  Cieszyna, Bielsko- Biała, Wisła,

  Żywiec oraz Szczyrk.

  Państwu kierownictwu dziękujemy.

  Teraz o Szczyrku już wszystko wiemy.

  Smaczne jedzonko łagodziło podniebienie

  gdy deszczyk leje, czy słonko świeci.

  To nam na turnusie czas szybko leci.

  Jest nam miło i wesoło lecz w portfelu już goło.

  I z Bożą pomocą, nadziei  nie zatracimy bo może za rok,

  do Szczyrku wrócimy.

  Wierszyk ułożony przez Wiesławę Skowrońską

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE