Zamiast w Nowej Wsi – uczą się w Hiszpanii

Zamiast w Nowej Wsi – uczą się w Hiszpanii

W trosce o wszechstronny rozwój uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi zapewnia im odpowiednie przygotowanie do realizacji różnorodnych zadań, jakie stawia przed młodymi ludźmi współczesny świat. Niezależnie od perspektywy – czy to na potrzeby rynku lokalnego, czy w wymiarze globalnym – Centrum kreuje kreatywnych, kompetentnych i rzetelnych adeptów różnych kierunków kształcenia.

Jednym z działań, jakie podejmuje CKZiU w Nowej Wsi w ramach nowocześnie pojętej edukacji młodych ludzi, jest udział w praktykach zagranicznych w ramach projektu „Kompetencje zawodowe inwestycją w przyszłość powiatu Grójeckiego. ERASMUS+ Mobilność edukacyjna.”

Z możliwości nowoczesnego rozwijania swoich kompetencji skorzystali w tym roku uczniowie klas drugich i trzecich, kształcący się w zawodach technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik ekonomista i technik spedytor. Od 27 kwietnia do 25 maja odbywają praktyki zawodowe w Hiszpanii i Irlandii.

Ponieważ znamy nieco szczegółów, dotyczących pobytu naszych uczniów w Hiszpanii, możemy je zdradzić Czytelnikom.

Oliwia Wudarczyk z klasy trzeciej w zawodzie technik architektury krajobrazu i Jakub Maroszek z klasy drugiej w zawodzie technik ogrodnik pracują na plantacji warzyw ekologicznych w firmie o nazwie „Hortals Parque del Agua”. Zajmują się pielęgnacją warzyw i dbają o zieleń, która ich otacza – piękne tarasy oraz rabaty. Jako jedyni z grupy mają sjestę, która trwa 3,5 godziny – mogą wtedy wrócić do apartamentu i odpocząć. Kinga Witkowska z klasy trzeciej w zawodzie technik architektury krajobrazu i Patryk Przybylski z klasy drugiej w zawodzie technik ogrodnik odbywają praktykę w rodzinnej szkółce roślin o nazwie Viveros Laraflor – Montanana.. Do miejsca pracy mają najdalej, ale za to pracują tylko 5 godzin. Zajmują się pielęgnacją roślin ozdobnych oraz warzyw, sprzątają otaczający teren w szkółce, a Kinga ma zadanie specjalne – wykonuje bukiety z róż i innych kwiatów. Największą grupą, pracującą wspólnie, są Paulina Skiba, Weronika Wojtczak, Aleksandra Gołąb z klasy trzeciej w zawodzie technik architektury krajobrazu,Patryk Janowski, Justyna Jakubczak, Piotr Marczak z klasy drugiej w zawodzie technik ogrodnik. Pracują oni w szkółce roślin ozdobnych połączonej ze sklepem ogrodniczym. Ich firma nazywa się – Jara Viveros Ornamentales. Zajmują się głównie nawożeniem drzew oraz pielęgnacją roślin na sklepie ogrodniczym.

Poza obowiązkami zawodowymi, uczniowie mogą poznawać hiszpańską kulturę i obyczaje, zwiedzać okolicę,  kosztować dań kuchni lokalnej, poznawać ciekawych ludzi. Jest to dla nich okazja do intensywnego, wielopłaszczyznowego rozwoju, który wzmacnia ich potencjał zawodowy i w efekcie przekłada się na lepsze przygotowanie do zdobycia satysfakcjonującej pracy w przyszłości.

Kolejne informacje – o pobycie uczniów w Irlandii – przekażemy Państwu wkrótce.

Ewa Malowaniec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi

Udostępnij:
← Mała książka – wielki człowiek Pierwsza wizyta w Bibliotece →

Dodaj komentarz