Fantastyczny Piknik Vivat Pułaski

Fantastyczny Piknik Vivat Pułaski

W niedzielne popołudnie 7 lipca odbył się 7. Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski w Warce, organizowany przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Wydarzenie przyciągnęło do parku w Winiarach i Muzeum kilka tysięcy osób, mieszkańców Warki, okolic oraz wielu gości. Tradycyjnie piknik rozpoczęła barwna Parada Pułaskiego z wareckiego rynku do Muzeum, którą poprowadziła grupa rekonstrukcyjna na czele z Kazimierzem Pułaskim i Miejska Orkiestra Moderato. W paradzie wzięli udział także: rekonstruktorzy historyczni, wolontariusze w strojach historycznych, zabytkowe amerykańskie samochody, pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, a wraz z nimi goście, a także: członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, biegacze z Klubu Biegacza Start Pułaski Warka, rowerzyści, kluby motocyklowe: Mavericks z Sułkowic, Cobra z Grójca, mieszkańcy Warki i okolic. Organizatorzy przygotowali dla uczestników parady specjalne gadżety takie jak: koszulki, bandanki, czapeczki, balony i chorągiewki, dlatego było bardzo kolorowo, wzdłuż parady królowały barwy polskie i amerykańskie.

Barwna Parada Pułaskiego dumnie i wesoło maszerowała ulicami miasta, a potem przez park w Winiarach, aby zaprowadzić uczestników na wielką polanę od ul. Turystycznej, gdzie rozpoczęto wspólne piknikowanie. Koncertem estradowym powitała wszystkich Miejska Orkiestra Moderato z Warki, bardzo lubiana przez mieszkańców. Piknik Vivat Pułaski rozpoczęli oficjalnie organizatorzy: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum i Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., dyrektor Dworku na Długiej i Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego. Wśród gości obecni byli: Poseł RP Anna Białkowska, Leszek Przybytniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, a także Radni powiatowi: Adam Balcerowicz, Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski, Jan Madej, radni miejscy. Specjalne listy wystosowali do uczestników: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Anna Kwiecień – Poseł RP i Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Na dużej scenie odbyły się jeszcze dwa koncerty. Zespół  Eliasz Orchestra zagrał największe światowe, europejskie i polskie przeboje a na finał wydarzenia wykonał wspaniały Blues Brothers Show. Publiczność miała okazję usłyszeć największe hity zespołu The Blues Brothers, w mistrzowskim wykonaniu.

Polsko-amerykański piknik Vivat Pułaski to moc atrakcji w pięknej scenerii zabytkowego parku przy Muzeum. Wielkim powodzeniem publiczności cieszyły się pokazy historyczne. Na piknikowej polanie zaprezentowały się trzy grupy rekonstrukcyjne: Polska Rewia Konna Damiana Dębskeigo, która  przypomniała niełatwe czasy Pułaskiego, w tym pokazy woltyżerki konnej, kawalerii, walki na lance i szable; małopolska grupa Sarmacka Zgraja i Indianie Huu-Ska Luta. Niezwykłe tańce, wspaniałe opowieści o kulturze północnoamerykańskich Indian i piękne stroje przyciągnęły ogromne zainteresowanie. Emocji nie brakowało. Na stoiskach edukacyjnych można było obejrzeć broń sieczną i palną, a nawet popróbować strzelania z pistoletu.

Wioska Indiańska w parku była obleganym miejscem przez całe popołudnie. Zespół prowadził konkursy, gry i zabawy z dziećmi i całymi rodzinami.

Na innej polanie działała specjalna Strefa dzieci, w której nieodpłatnie dzieci mogły pobawić na wielkich zabawkach tzw. dmuchańcach. Malowanie buzi, malowanie na folii, basen z kulami, gry edukacyjne, to tylko przykłady atrakcji dla najmłodszych.

Przed pomnikiem K. Pułaskiego zostały wystawione zabytkowe amerykańskie samochody. Można było podziwiać np. różowego  Buicka Skylarka, Oklanda z lat 20., Chryslera czy Cadilaca z lat 60. Samochody pochodziły od prywatnych kolekcjonerów. Nie zabrakło również wyśmienitych motocykli, w tym amerykańskich. Przy alejce parkowej można było podziwiać motocykle z Klubów Motocyklowych: Mavericks z Sułkowic i Cobra z Grójca oraz od indywidualnych pasjonatów.

Jak na piknik historyczny przystało, nie zabrakło również żołnierzy Wojska Polskiego. Swoje stosika edukacyjne zaprezentowali: 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny 61. Batalion Lekkiej Piechoty 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wśród licznych atrakcji była także zjeżdżalnia gigant, prawdziwy amerykański rodeo byk, wybijanie pamiątkowych monet, a nawet wolontariusze w strojach historycznych…

Podczas pikniku wielkim powodzeniem cieszyło się zwiedzanie za symboliczną złotówkę Muzeum im. K. Pułaskiego. Przez pałac Pułaskich przeszło ponad 800 osób, w ciągu zaledwie kilku godzin. W Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbył się wernisaż wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego pt. „Prezydent Donald Trump w Nowym Jorku i Warszawie”. Wystawę otworzył Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak wspólnie z dyrektor Muzeum Iwoną Stefaniak. Na wernisaż przybył również autor Czesław Czapliński. Światowej sławy fotograf, od ponad 40 lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku oraz Warszawie. W latach 80. fotografował młodego biznesmena Donalda Trumpa w Nowym Jorku. Po 30 latach wykonał sesję fotograficzną Prezydenta Trumpa podczas wizyty w Warszawie. Jego zdjęcia są bardzo cenione, prezentowane były na ponad 400 wystawach w Polsce, USA i na świecie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca wakacji.

Kawiarenka, którą prowadzi Muzeum okazała się dla wielu bardzo atrakcyjnym miejscem. Tu spędzali czas Ci, którzy chcieli zrelaksować się na leżakach, przy kawie, herbacie i spokojnej muzyce. Na małej scenie przy kawiarence wystąpiły wareckie zespoły Ostatnia Paczka i Bez Cienia Ciszy. Pogoda dopisała, publiczność również.

VII Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski należy zaliczyć do bardzo udanych!

Podziękowania

Dziękujemy Partnerom strategicznym: Gminie Warka, Powiatowi Grójeckiemu, Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy współorganizatorom: Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, ZUK w Warce Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, ABC Dziecka, Grupie Żywiec SA.

Podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia kierujemy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce i Komendy Policji w Warce.

Patronat Honorowy nad Piknikiem Vivat Pułaski objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Warki Dariusz Gizka.

Składamy serdeczne podziękowania Miejskiej Orkiestrze Moderato, Wolontariuszom, wszystkim stoiskom edukacyjnym, w tym 1. Grójeckiemu Ośrodkowi Radioelektronicznemu i 61. Batalionowi Lekkiej Piechoty 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, stoiskom Wareckiego Szlaku Jabłkowego, Klubom Motocyklowym, Właścicielom zabytkowych samochodów, a także Mieszkańcom Warki i Gościom, za tak liczny udział w Paradzie Pułaskiego i Pikniku Vivat Pułaski. Do zobaczenia za rok, w pierwszą niedzielę lipca!

fot. Rafał Donica &Karolina Czarnecka

Organizatorzy: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 Piknik Vivat Pułaski został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Beneficjent projektu – Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Udostępnij:
← Nowa strona wareckiego ZUK-u Niezwykły Spływ Kajakowy →

Dodaj komentarz