Dzień Patrona w CKZiU w Nowej Wsi

Dzień Patrona w CKZiU w Nowej Wsi

Patronem szkół wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi jest Tomasz Nocznicki – polski działacz ruchu ludowego i niepodległościowego, publicysta, poseł na Sejm i senator, minister bez teki w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego. W tym roku obchodzimy 75. rocznicę śmierci Tomasza Nocznickiego.

Uroczysty apel odbył się 12 grudnia o godz. 12.00. Swą obecnością zaszczyciła nas Rodzina Patrona: pani Alicja Gaj – prawnuczka Tomasza Nocznickiego oraz panie Agnieszka Łępicka i Bogumiła Jadwiga Gaj Gajewska – praprawnuczki Tomasza Nocznickiego. W gronie zacnych gości znaleźli się także: Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Janusz Karbowiak, Wicestarosta Powiatu Grójeckiego Jolanta Sitarek, Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, Przewodniczący  Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Rady Powiatu Grójeckiego Robert Lipiec, Przewodniczący Komisji Skarg, Petycji i Wniosków Rady Powiatu Grójeckiego Cezary Kołodziejski, historyk doktor Remigiusz Matyjas, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Jasieńcu Dariusz Dylicki, Dyrektor Handlowy firmy Farmtrac Tractors Europe Dariusz Czamara, właściciel Szkółki Drzew Owocowych „Dolińscy” w Worowie Sławomir Doliński, właściciel Firmy Dwa Jabłka w Warce Krzysztof Zatorski, właścicielka Gospodarstwa Ogrodniczego w Goszczynie Katarzyna Szczepańska, Przewodniczącą Rady Rodziców w CKZiU w Nowej Wsi Iwona Pietrzycka.

Dyrektor CKZiU odczytała list, skierowany do społeczności szkolnej przez Posła na Sejm RP Mirosława Maliszewskiego, w którym podkreśla on znaczenie wartości głoszonych przez naszego Patrona we współczesnym świecie. W podobnym tonie utrzymane były wystąpienia praprawnuczek Patrona – Agnieszki Łępickiej i Bogumiły Jadwigi Gaj Gajewskiej, które podziękowały za krzewienie idei przyświecających ich przodkowi wśród młodzieży. Obie panie podkreśliły, że największą wartością w życiu Tomasza Nocznickiego była nauka, zdobywanie wiedzy i propagowanie jej wartości wśród ludu, dlatego z uznaniem wyraziły się o działalności naszej szkoły.

Podczas uroczystości poznaliśmy nieznane szczegóły z życiorysu Tomasza Nocznickiego dzięki interesującej prelekcji dr. Remigiusza Matyjasa, który podkreślał zaangażowanie naszego Patrona w proces samokształcenia i spektakularne efekty podejmowanego trudu w formie działalności społecznej, politycznej i literackiej.

Uczniowie klas pierwszych brali udział w konkursie pt. „Tomasz Nocznicki – Patron Naszej Szkoły”, przeprowadzonym przez nauczyciela historii – Małgorzatę Bosak. Laureaci konkursu z technikum czteroletniego i pięcioletniego odebrali nagrody z rąk prawnuczki Patrona – Alicji Gaj.

Artystycznym dopełnieniem wystąpienia pana dr. Matyjasa był program słowno-muzyczny  w wykonaniu uczniów technikum. Zaprezentowano wizję posiedzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, w którym Tomasz Nocznicki był ministrem bez teki. Nie zabrakło również wierszy naszego Patrona i patriotycznych pieśni z okresu I wojny światowej, wykonanych z towarzyszeniem instrumentalistów przez chór szkolny, prowadzony przez Barbarę Kaczmarczyk.

Z okazji Dnia Patrona szkoła wzbogaciła się o niezwykle cenną pamiątkę – drzewo genealogiczne rodu Nocznickich, opracowane przez panią Bogumiłę Jadwigę Gaj Gajewską, wykonane w formie przestrzennej przez uczniów technikum pod artystyczną opieką Katarzyny Smolarek.

Dzień Patrona jest ważnym świętem w życiu naszej szkoły. Pozwala wzmocnić więź między przeszłością i teraźniejszością, na nowo odczytać przesłanie, skierowane do młodych ludzi przez człowieka, który żył dziesiątki lat temu, ale jego ideały są nadal aktualne. Idee krzewienia oświaty, doskonalenia wewnętrznego i współpracy są bowiem najważniejszymi wartościami społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi.

Ewa Malowaniec

Udostępnij:
← Koncert Noworoczny - Przeboje Marty Eggerth i Jana Kiepury Świąteczne spotkanie ze studentami UTW →

Dodaj komentarz