Więcej

  Wypinamy się na liderów

  W Polsce działa się zgodnie z powiedzeniem: „szukasz frajera — znajdź lidera”. My się „wypinamy” – na samorząd, na wspólnotę mieszkaniową, na władze stowarzyszenia, w którym jesteśmy.

  Przemysław Radwan-Röhrenschef*

  W stowarzyszeniach najpierw wybiera się zarząd, a potem wszyscy znikają. Stąd bierze się, odczuwana przez wielu, samotność lidera. Bo ludzie tej części władzy, tej odpowiedzialności nie chcą brać. I to jest zmiana, której musimy dokonać.

  Wyzwaniem, które stoi przed nami, jest budowanie nowego rodzaju liderstwa. Cały pomysł Zbigniewa Pełczyńskiego – prof. Oxfordu, założyciela stowarzyszenia Szkoła Liderów – na edukację liderską był taki, że w zdrowym społeczeństwie obywatelskim są potrzebne dwie grupy: obywatele i liderzy. Liderzy pokazują i wspierają mocne jednostki, które potrafią skrzyknąć ludzi, a potem jeszcze ich przy sobie utrzymać. Poza liderami muszą być obywatele, którzy będą gotowi część władzy — odpowiedzialności — przyjąć.

  Marzę, żeby uczenie liderstwa znalazło się w programie polskiej szkoły. Obcowanie z liderstwem to jest to, co nam pozwala żyć przy liderze. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że liderstwo jest zachowaniem pożądanym, to my to liderstwo akceptujemy. Potrzebujemy ludzi otwartych na to liderstwo, ludzi, którzy zaangażują się w to, że ktoś jest liderem. Moje marzenie jest takie, żeby zajęcia z liderstwa były na medycynie, na filozofii, na chemii, bo ono jest wszędzie potrzebne, polskim naukowcom, polskim samorządowcom, tak samo jak polskim pozarządowcom.

  ***

  Lider musi umieć wydobyć z ludzi, z którymi pracuje, te umiejętności liderskie, które w nich również tkwią.

  Lider musi się dzielić. Musi wychowywać obywateli tak, by byli zaangażowani, by wykorzystywali swoje zdolności liderskie. Nie wystarczy być liderem przekonanym o tym, że trzeba delegować zadania i tak dalej. Bo się sfrustrujesz w pewnym momencie. Trzeba tak motywować, by ludzie przyjmowali na siebie część odpowiedzialności. Ale jak to zrobić…?

  Więcej w rozmowie przeprowadzonej przez Różę Rzeplińską na ngo.pl

  * Przemysław Radwan-Röhrenschef – Dyrektor Stowarzyszenia Szkoła Liderów

   

  „Szkołę Liderów” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ukończyła czwórka mieszkańców Warki. W bieżącej edycji kolejna osoba z gminy Warka wzmacnia swoje cechy liderskie…

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE