PGNiG odkryło złoże gazu Warka na Morzu Norweskim

Instytucje, Wiadomości 23 listopada 2020
PGNiG odkryło złoże gazu Warka na Morzu Norweskim

Dzielimy się ciekawostką, którą opublikował www.bankier.pl 12 listopada.

Oryginalny link – kliknij tutaj.

Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Warka zlokalizowanym w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim – podał PGNiG w komunikacie prasowym. Wstępnie oszacowane zasoby wydobywalne nowo odkrytego złoża to od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie 35 proc. udziałów w koncesji, na której zlokalizowane jest nowo odkryte złoże, a jej operatorem jest ConocoPhillips z 65 proc. udziałów.

Wiercenie otworu poszukiwawczego rozpoczęto w sierpniu 2020 roku.

Jak podano, data rozpoczęcia produkcji zależeć będzie od wyników przyszłych prac rozpoznawczych oraz uzgodnionej między partnerami strategii zagospodarowania złoża.

„Odkrycie Warki jest dla nas niezwykle istotne z perspektywy strategicznego rozwoju naszej własnej produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zależy nam na tym, by z Norwegii do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe trafiało jak najwięcej gazu pochodzącego z naszego własnego wydobycia. Kolejne odkrycie nowych zasobów gazu przybliża nas do tego celu” – powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Nowe złoże Warka zlokalizowane jest na południowy zachód od złóż Skarv i Arfugl, w środkowej części Morza Norweskiego, ok. 240 km na północny zachód od wybrzeży Norwegii.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. We wrześniu 2020 roku zawarła umowę na objęcie udziałów w złożach Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym, które są już w fazie produkcyjnej. Poza nimi spółka wydobywa ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu innych złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Arfugl.

Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Arfugl Outer oraz Shrek.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Udostępnij:
← Daj Butelce Drugie Życie w Warce 5 listopada – oj, działo się w Michałowie… →

Dodaj komentarz